Milyonlarca Emekliyi ve Memuru İlgilendiriyor! İşte Olası Zamlı Yeni Maaşlar

Milyonlarca Emekliyi ve Memuru ilgilendiriyor! Emekli ve memurlara ne kadar zam gelecek! Olası zamlı maaşlar ilk defa yayınlandı. 2021 yılında hesaplara yatacak maaş miktarları belli oluyor! İşte Zamlı yeni maaşlar! Olası zamlı maaşlar ne kadar olacak? 2021 Memur ve emekli maaşları ne kadar zamlanacak!

Milyonlarca Emekliyi ve Memuru İlgilendiriyor! İşte Olası Zamlı Yeni Maaşlar

Yeni yılın gelmesinden sonra pek çok vatandaş için emekli maaşları yeniden gündem haline gelmiştir. Emekli maaşları her sene asgari ücretin belirlenmesinden sonra kesinlik kazanmaktadır. İçinde bulunduğumuz sene içerisinde de bu şekilde ilerleme sağlanması beklenmektedir. Geçtiğimiz günler içerisinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan asgari ücret rakamları gelmiştir. Böylelikle sıra;

  • Emekli
  • Memur
  • Taşeron işçi zamlarına gelmiştir.

Emekli ve memur maaşlarının ne şekilde belirlendiği konusunda herhangi bir yenilik yapılmamıştır. Bu neden yüzünden vatandaşların geçtiğimiz yıllar içerisinde gördükleri artışa benzer zam almaları beklenmektedir. Zam oranlarının açıklanmasında acele edilmemesi de artışın beklentileri karşılaması için geçerlidir.

2021 Emekli Maaşları Belli Oldu Mu?

Emekliler için zam oranlarının açıklanmasına son birkaç gün kaldığı bilinmektedir. Bu durumun nedeni henüz aralık ayı enflasyon rakamlarının gelmemesinden kaynaklanmaktadır. Bilmeyenler için emekli maaşlarında da memur maaşlarında da zam oranları enflasyona göre ayarlanmaktadır. Resmi veriler son beş ayın enflasyon verilerinin elde olduğunu göstermektedir. Ancak halen aralık ayı verileri bilinmemektedir.

Emekli maaşları 2021 zam oranlarının açıklanması için 4 Ocak tarihinin beklenmesi gerekmektedir. Resmî kurumlar, aralık ayında tespit edilen enflasyon oranlarının 4 Ocak itibari ile resmi olarak açıklanacağını söylemektedir. Ancak uzmanların tahmin konusunda bu tarihi beklemelerine gerek duymamışlardır. Çünkü Merkez Bankası konu hakkında bir anket başlatmıştır. Yapılan anket çerçevesinde enflasyon oranlarının olası rakamlarının %7,96 olacağı belirlenmiştir.

2021 Memur Maaşları 

Geçtiğimiz günlerde netlik kazanan asgari ücret rakamları emekli maaşları ne kadar olacak konusunda yeni veriler kazandırmıştır Türkiye emekliler Derneği Genel Başkanı Kazım Ergün bu konu hakkında beklentilerini dile getirmiştir. Ergün, “Asgari ücretteki 500 TL net artışın emeklilerimizin aylıklarına da yapılmasını bekliyoruz.” İfadelerini kullanmıştır. Buradan da en düşük emekli aylığının bile 500 TL artışla yenileneceği ortaya çıkmaktadır.

Memur ve memur emekli maaşlarındaki artış değerlerinde ise daha farklı uygulamalar kendini göstermektedir. Öncelikle bu kapsamda sayılan vatandaşlar için bir sene içerisinde iki farklı zam oranı açıklanmaktadır. Açıklanan zam miktarlarında toplu sözleşme kararları etkili olmaktadır. Lakin bu çerçevede enflasyon rakamları da göz ardı edilmemektedir. Çünkü açıklanan enflasyon farkının ödemeleri de gerçekleştirilmektedir.

Yapılan açılamalar çerçevesinde memur emekli zam oranı ocak ayı için %3 olarak belirlenmiştir. Ancak 2020 yılının ikinci yarısında açıklanacak olan enflasyon oranının farkı da maaşlara yansıtılacaktır. Yansıtılacak olan fark ise açıklanacak olan enflasyon oranının %4’lük kısmını aşacak kadardır.

2021 Olası Yeni Maaşlar

Resmî kurumlar tarafından net maaş açıklamaları henüz gelmemiştir. Buna karşın ülkemizde enflasyon oranının sofora indirgenmesi neredeyse imkansızdır. Maaşların tahmin edilmesini kolaylaştıran bu durum çerçevesinde uzmanların tahminleri listeli şekilde açıklanmaktadır. Listede;

  • Esnaflar için 2.036 TL,
  • 2000 öncesi SSK emeklileri için 2.410 TL maaş görülmektedir.

Verilen 2021 maaşlarında rakamlar maksimum değerlerden oluşmamaktadır. Bu durum ise maaş eklentilerine dayanmaktadır. Öncelikle ülkemizde net maaşların hesaplanmasından önce bireylerin yardım alıp almadığı konusuna bakılmaktadır. Bundan kaynaklı olarak bekar bir memur evli bir memur kadar maaş alamamaktadır. Aynı şekilde maaş miktarını çocuk sayısı da değiştirmektedir.

Aile yardımı kapsamında maaşları artan çalışanlar çocukların yaş gruplarını da bildirmek zorundadır. Zira, devlet birimleri 0-6 yaş arasında farklı 6 yaş sonrasına farklı maddi yardımlarda bulunmaktadır. Yardımların maaşlara eklenmesindeki amaç ise geçim sıkıntısı oluşmasını engellemektedir. Eşlerin ikisinin de çalışması durumunda aile yardımı yine kendine özel olarak belirlenen kıstaslar üzerinden verilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 2 hafta Önce

Öyle bir aciklana yaptınız ki kimse anlamadığı gibi, herhalde yaptığınız haberden kendiniz de bir şey anlamışsınızdır.

Emekli Öğretmen
Emekli Öğretmen - 2 hafta Önce

Yetmez kardaşim yetmez Allahtan korkun sizde açıma dguygusu kalmamış.....

İLHAMİ İMAM 32
İLHAMİ İMAM 32 - 2 hafta Önce

20000₺(TL) İhtiyaç kredisi istiyorum, lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

Mehmet   demircan
Mehmet demircan - 2 hafta Önce

10000 kredi ihtiyacım var alabilirmiyim

SIRADAKİ HABER