05 Ocak 2017 Perşembe 15:35
Maliye Bakanlığı 'Esnafa sicil affı uygulanacak'

Maliye Bakanlığı hazırladığı tasarı ile "Esnafa sicil affı" getiriyor. Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısında önemli düzenlemelerden birisi olarak belirtilen uygulama kamuoyunda "esnaf sicil affı" olarak niteleniyor. Hayata geçirilecek düzenleme ile ilgili açıklamalarda bulunan Ağbal,‘Çeşitli nedenlerle geçmişe dönük olarak çeki, senedi karşılıksız çıkan vatandaşlarımıza ilişkin önemli kolaylık getiriyoruz, esnafa sicil affı uygulanacak" dedi.

ESNAFA SİCİL HAKKI GELİYOR

Türkiye Büyük Milet Meclisi (TBMM) Genel Kurulunda, Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı üzerinde hükümet adına konuşma yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, uygulamaya sokulması planlanan tasarıyla getirilen düzenlemeleri anlattı. Karşılıksız çek ve senetten dolayı sıkıntı yaşayan esnaf için müjdeli haber veren Maliye Bakan, yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi.

“KURALLAR DAHİLİNDE YARARLANACAKLAR”

Maliye Bakanı Esnafa Sicil Affı uygulaması ile ilgili belli şartların olduğunun altını çizdi. Ağbal, "Çeşitli nedenlerle geçmişe dönük olarak çeki, senedi karşılıksız çıkmış olan vatandaşlarımıza ilişkin önemli kolaylık getiriyoruz. Burada esnafa sicil affı uygulanacak. Bankalarımız bu uygulamayı yapmakta arzulu, istekli. Devlet olarak bu konuda gereken hukuki düzenlemenin çerçevesini oluşturmuş oluyoruz. Vatandaşlarımız, belirlenen kural ve kaidelere uymaları halinde bu düzenlemelerden yararlanacak. Onun için bu meseleyle ilgili olumsuz bir kanaatin oluşturulmasını açıkçası doğru bulmam." İfadelerini kullandı.

AĞBAL’DAN HDP'YE SERT TEPKİ

Sicil Affı ile ilgili HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan'a sert tepki gösteren Bakan Ağbal, Paylan’ın "Düzenlemenin sicil affını" içermediğine yönelik sözlerine, "Yaptığımız bu düzenleme, esnafımıza sicil affı düzenlemesidir. Siz, buna farklı nedenlerle 'böyle değildir' deseniz bile bu doğru değil. Bu esnafımıza getirilen bir sicil affıdır. Bu düzenleme yapılırken bankalarımız son derece olumlu, son derece yapıcı, bu düzenlemenin hayata geçirilmesi halinde bu düzenlemeyi uygulamak konusunda istekli olduklarını ifade etmişlerdir." yanıtını verdi.

30 YILDAN FAZLA ÇALIŞIP EMEKLİ OLANLARIN İKRAMİYELERİNE DÜZENLEME

TBMM Genel Kurulunda 30 yıldan fazla süreyle çalışıp da emekli olanların ikramiyeleri ile ilgili düzenlemelerin yapılacağına dair açıklamalarda bulunan Bakan Ağbal, geçmişte emekli olanların emekli ikramiyelerinin hesaplanmasına dair meselesinin de çözüldüğünü ifadelerine ekledi. Ağbal, “Burada yargıda devam eden davalar var. Özellikle Anayasa Mahkemesinin bu konuyla ilgili yasal düzenlemeyi iptal ettiği tarihten geriye dönük olmak üzere bu şekildeki hak sahibi bütün vatandaşlarımızın emekli ikramiyelerini yargısal ihtilafları ortadan kaldırmak suretiyle değiştiriyoruz." Dedi.

Son Güncelleme: 05.01.2017 15:42
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.