Kirasını Ödemekte Zorlanan Vatandaşlara Devletten 960 Liraya Kadar Maddi Destek! Tek Bir Şartı Var

Devlete ait pek çok kurum ve kuruluş, ihtiyaç sahibi tüm vatandaşlara 960 liraya kadar kira desteği vereceğini açıkladı.

Kirasını Ödemekte Zorlanan Vatandaşlara Devletten 960 Liraya Kadar Maddi Destek! Tek Bir Şartı Var

Koronavirüs salgını nedeniyle ne yazık ki çok sayıda aile kirasını bile ödeyemeyecek kadar ekonomik açıdan zor duruma düştü. Maddi olarak yetersiz olan ve desteğe ihtiyacı olan vatandaşların yardımına devlet koştu. Devletin pek çok kurumu ihtiyaç sahibi vatandaşlara kira yardımı yapmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da çok sayıda aileye kira yardımı yapacaklarını açıklamıştı. Vatandaşlar ise hangi kurumların kira yardımı verdiğini, kira yardımı almanın şartlarını, kimlere kira yardımı verileceğini araştırmaya başladı.

Ekonomik olarak desteğe ihtiyacı olan vatandaşlara gerekli koşulları sağlamaları durumunda Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan, kaymakamlık ve valiliklerden, belediyelerden kira yardımı verileceği belirtildi. Bu kurumların yanı sıra çok sayıda kurum ve kuruluş da elini taşın altına koydu ve kira desteği sağlayacağını açıkladı.

KİRA YARDIMI YAPAN KURUMLAR

Vatandaşlara verilen kira yardımlarının miktarı ilden ile değişiklik göstermektedir. Kiraları daha pahalı olan büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlara 960 liraya kadar kira yardımı verilebilmektedir. Söz konusu kira yardımını yapan kurum ve kuruluşlar şunlardır;

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olan müdürlükler başvuru alarak kira yardımı vermektedir.
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm kapsamında kira desteği vermektedir.
 • Belediyeler, özel destek ve yardım programları ile ihtiyaç sahibi vatandaşlara kira yardımı yapmaktadır.
 • Gönüllü olarak kira yardımı yapmak isteyen özel dernekler, vakıflar, kurum, kuruluş ve şahıslar mağduriyetinizi bildirmeniz durumunda kira yardımı sağlamaktadır.
 • Kaymakamlık ve valiliklerin alt birimleri olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları kira yardımı açısından en çok tercih edilen kuruluşlardır.
 • Sivil toplum kuruluşları da ihtiyaç sahibi vatandaşlara kira yardımı yapmaktadır.

KİRA YARDIMI ALMA ŞARTLARI

Maddi durumu kötü olan ve kirasını bile ödeyemeyen vatandaşların ilgili kurumlardan kira yardımı alabilmesi için belli başlı şartlara uyması gerekmektedir. Gerekli koşulları sağlayan vatandaşlar kira yardımı veren kurum ve kuruluşlara başvurarak bu yardımı alabilmektedir. Vatandaşların bu başvuruları bizzat yapması gerekmektedir. Fakat bazı belediyeler ve kuruluşlar yardıma ihtiyacı olan vatandaşları kendiliğinden tespit etmektedir böylece vatandaşın başvuru yapmasına gerek kalmamaktadır. En çok kira yardımı veren Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı kaymakamlık ve valilik bünyesinde bulunmaktadır ve kira yardımı için aradığı koşullar şunlardır;

-Başvuru yapan kişinin sigortalı olarak düzenli çalıştığı bir işinin ve gelirinin olmaması

-Üzerine kayıtlı bir ev ya da aracın olmaması

-Kurum tarafından yapılacak olan gelir testinde gelir düzeyinin yoksulluk sınırının altında olması

-Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan (SGK) dul, yetim ve emekli maaşı gibi maaşlar almıyor olması gerekmektedir.

KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Yukarıda belirtilen koşullara uyan ihtiyaç sahibi vatandaşlar kira yardımı almak istediğine dair bir dilekçe yazmalı ve istenen evraklarla birlikte Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı birimlerine gitmelidir. Başvurusunu SYDV'lere ileten kişiler ile yetkili kurul görüşür ve kişinin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadığını öğrenmek için incelemeler başlatılır. Bu incelemenin ardından ailenin maddi durumu ve yaşam koşulları raporlanır ve kişinin yardım alıp alamayacağı kesinleşir.

BAŞVURU İÇİN GEREKLİ EVRAKLAR

Vatandaşların başvuru yapmaya giderken yanlarında götürmesi gereken evraklar şunlardır;

 • T.C. kimlik fotokopisi
 • Gelir belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Kira yardımı başvuru belgesi
 • Muhtarlık tarafından verilecek fakirlik kağıdı

E-DEVLET ÜZERİNDEN KİRA YARDIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-devlet üzerinden kira başvurusu yapmak için öncelikle T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Şifreniz yoksa size en yakın PTT şubelerine giderek e-Devlet şifresi talep edebilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Hak Sahibi Ailelere Kira Yardımı Yapılması" yazın ve açılan sayfaya girin. Ekranda "Giriş yapmak istediğiniz uygulama bazı kişisel bilgilerinize erişim hakkı istemektedir. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol ederek, paylaşmak istemediğiniz bir bilgi var ise işleme devam etmeyiniz." uyarısını göreceksiniz. Sistemde yer alan bilgiler doğruysa işlemi onaylayın ve başvurunuzu tamamlayın.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa satılmış
Mustafa satılmış - 3 hafta Önce

Kira borcum var ödeyemedim

Merde
Merde - 3 hafta Önce

Çok zor

SIRADAKİ HABER