İstihdam Sağlayan Şirketlere Devlet Desteği

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TOBB Ekonomi Şurası’nda başlattığı istihdam seferberliğine her kesimden destek gelmeye devam ediyor. “Artı İstihdam Programı” kapsamında istihdam eden şirketler için sunulan maaşın yarısı devlet tarafından ödenecek.

İstihdam Sağlayan Şirketlere Devlet Desteği

Geçtiğimiz günlerde TOBB Ekonomi Şurası’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şirketlere yönelik istihdam seferberliği başlatmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın istihdam seferberliğine gelen destekler gün geçtikçe artıyor. Yaklaşık 2 milyon kişiyi iş sahibi yapmak amacıyla başlatılan seferberlikte; yeni işe girecek elemanların maaşının yarısını devlet karşılayacak. Ayrıca bu destek kapsamında prim ve vergi kolaylıkları da getirilecek.

YÜZDE 5 ORANINDA İSTİHDAM ARTIŞI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığı istihdam seferberliğine destekler peş peşe geliyor. Tekstilden gayrimenkule, beyaz eşyadan otomotive birçok sektörde faaliyet gösteren işadamları istihdam artışı müjdesi verdi. İstihdam artışı yüzde 1 olarak planlanırken gelen destekler sonrası bu rakam yüzde 5’e ulaştı.

PRİMLERİN TAMAMI DEVLETTEN

Yeni istihdam projeleri ile artık işverene yük bindirilmeyecek. Buna göre firmaların çalışanı için verdiği SGK primi, vergi ve İşsizlik Fonu devlet tarafından karşılanacak. Böylece 2017 yılında işçi alan bir kişi çalışanına sadece bin 404 Türk Lirası asgari ücret ödemesi yapacak. Kalan ücretler ise istihdam kapsamında devlet tarafından karşılanacak. Yeni istihdam projeleri ile yaklaşık olarak 2 milyon vatandaşa iş imkanı sağlanması planlanıyor. Proje kısa süre içerisinde başlayacak.

YORUM EKLE