İşte çift maaş alma hakkı kazanan kişiler!

Sosyal Güvenlik Kurumu, çift maaş alan dul ve yetim kadınlar ile ilgili yeni düzenleme yaptı. Düzenleme kapsamında yapılan değişiklikler ile ilgili detaylar haberimizde...

İşte çift maaş alma hakkı kazanan kişiler!

Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) çift maaş alan dul ve yetim kadınların çift maaş olmasını sağlayan maddede düzenlemeye gidildi. Hem dul hem de yetim olan kadınların çift maaş alma koşulları, öle kişinin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda (SGK) emekli olma statüsüne göre alacağı maaş sayısında düzenlemeye gidildi.

Ölen eş veya anne ve babanın sigorta statüsü aynı ise çift maaş değil ikisi arasında tercih edebileceği tek bir maaş ödeniyor. Maaş alacak kadının eşi SSK, babası SSK yada eşi BAK-KUR, babası BAĞ-KUR diğer bir olasılık ise eşi Emekli Sandığı, babası emekli sandığından sigortalı ise kişi tek maaş alma hakkına sahip oluyor.

Maaşı alacak kadının ölen eşi ve öle anne-babanın sigortası statüsü farklı ise bu kez de ölüm tarihleri tek maaş mı çift maaş mı alacaklarını belirliyor.

Maaş alacak kadının anne-babası ve eşi sigortalık statüsü farklı olup ölüm tarihleri ikisinin de 1 Ekim 2008’den önce ise maaşı alacak kişi iki maaş alabilir.Bu koşulların uygulanmadığı bir istisna bulunmaktadır.

Ölüm tarihleri 1 Ekim 2008’den sonra olsa dahi sigorta statüsü farklı olma koşulu ile memur kızı ve ya memur eşi olanlar kadın iki maaş alabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2017, 21:04
YORUM EKLE