05 Ocak 2017 Perşembe 12:11
İşçi ve Bağ-Kur Emeklilerine yeni yılda çifte kazanç geliyor!

Emekliler kısa bir süre önce netleşen Emekliye Promosyon ödemeleri ile yeni yılda çifte kazanç sağlayacaklar. 3 Ocak Salı günü açılanan enflasyon verileri sonrasında işçi ve Bağ-Kur emeklileri bu ay yüzde 4.73 enflasyon zammı alırken, memur emeklileri ise yüzde 3 enflasyon zammı alacaklar. Bu haber ile maaşlarında artış yaşayacak emekliler için bir iyi haber daha geldi. Geçtiğimiz yılda uzun zamandır sürümceme de olan Emekliye Promosyon konusu netleşerek Şubat ayında ödemelerin yapılacağı belirtildi. Emeklilere ödenecek 300 ile 450 lira arasında promosyon ödemesinin başlamasından sonra emekliler yeni yılda çifte kazanç sağlayacaklar.

EMEKLİYE ÇİFTE KAZANÇ GELİYOR

Yeni yılla gelmesiyle birlikte emeklilerin gelirinde de artış meydana gelecek. Emekli maaşlarına  2017 Ocak ayından itibaren zam yapılırken, bir süredir gündemde olan Emekliye Promosyon  Ödemesi  ödemeleri Şubat'ta başlaması beklenen promosyonla da emekliler ek gelire kavuşacak. Emekliler, Ocak zamlarını önceki gün öğrendi. Emeklilere ödenecek olan Zam oranı; SSK ve Bağ- Kur emeklilerinde yüzde 4.73, memur emeklilerinde yüzde 3 oldu. Yaklaşık 9 milyonu aşkın SSK ve Bağ-Kur emeklisinin yararlanacağı bu zam oranlarına göre hesaplanan yeni maaşlarını Ocak ayı içinde aylık ödeme günlerinde alabilecekler.

MEMUR EMEKLİLERİ ZAMSIZ MAAŞ ALDI

Memur emeklileri maaşları aldıkları sırada enflasyon verilerinin açıklamamasından dolayı maaşları zamsız yatırıldı. Enflasyon farkına göre yüzde 3'lük zam farkı alacak olan memur emeklileri maaş farklarının önümüzdeki günlerde ödeneceği öğrenildi. Bunun dışında emeklilere her ay maaşlarıyla birlikte verilen yüzde 4'lük ek ödeme de aylıklar yatırılmasından dolayı maaşlarında artış meydana geldiği belirtiliyor.

PROMOSYON ÖDEMESİ MAAŞA GÖRE YAPILACAK

Emeklilere, yapılan enflasyon zammından sonra aynı zamanda promosyon ödemeleri de yapılacak. Kısa bir süre önce edinilen bilgilere göre Bankalar, emeklilere, maaşlarına göre 300 ile 450 lira arasında promosyon ödemesi gerçekleştirecekler. Bu ödemelerle ilgili çalışmaların tamamlanmasından sonra Şubat'ta başlaması planlanıyor. Promosyon  ödemeleri için, 3 yıl için; maaşı bin liranın altında kalanlara 300 lira, maaşı bin ile 2 bin lira arasında olanlara 375 lira, maaşı 2 bin liranın üstünde olanlara 450 lira promosyon tutarı belirlenmiş durumda. Bu rakamlar taban tutar olacak olurken, bankalar bu tutarların altında promosyon veremeyecek, isteyen bankalar ise emekliye daha fazlasını da ödeyebilecekler.

ÖZEL BANKALAR DA ÖDEYEBİLİR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, promosyon konusunda önemli açıklamalar da bulundu. Bakan Müezzinoğlu yaptığı açıklamada: "Özel bankalar da emekliye promosyon için çalışıyor. Kamu bankalarının üzerinde verip vermeyeceklerini değerlendiriyorlar. Özel bankalar da farklı tekniklerle 'asgari bu rakamlara talibiz' diyecek, müşterisini kaçırmayacak. Emeklimiz de 3 ay içinde mevcut bankasına ya da promosyon almak istediği bankaya müracaat edecek." İfadelerini kullandı.

SGK VE BAĞKUR EMEKLİLERİ MAAŞ ZAMMI LİSTESİ

Son Güncelleme: 05.01.2017 12:27
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.