Hükümetten Gençlere İstihdam Müjdesi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gençlere yeni iş imkanı sağlanacağını belirten açıklama yaptı. Bu sayede 1 milyon 250 bin gence istihdam sağlanacağı belirtildi.

Hükümetten Gençlere İstihdam Müjdesi

İşsizlik Fonu’nda biriken 104 milyar liranın gençler için iş kapısı oluşturacağını belirten Müezzinoğlu, bu uygulamanın yaklaşık 1 milyon 250 bin genci kapsayacağını belirtti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Fon'da biriken 104 milyar 244 milyon liranın işsizliğin azaltılması, istihdamın korunması ve artırılması amacıyla kullanıldığını sözlerine ekledi.

"120 BİN KİŞİ KURSLARDAN YARARLANACAK"

Devlet böylece bu sene 500 bin kişi için işbaşı eğitim ve kurslar için 7.9 milyar lira harcama yapacak. Türkiye İş Kurumu iki aylık dönemde 208 bin kişiyi işe yerleştirerek rekora imza attı. Geçen yılın 500 bin istihdam açığı da kapatıldı. Bu yıl için kamu özel sektör eliyle 2 milyon kişiyi işe yerleştirme hedefinin aşılması bekleniyor. Çalışma Bakanı Müezzinoğlu, geçen yıl 420 bin kişinin aktif iş gücü,173 bin kişinin toplum yararına programlar, 120 bin kişinin mesleki eğitim kurslarından yararlandığını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu, girişimcilik kapsamında yapılan eğitimlere bu sene 100 bine yakın gencin katılmasının beklendiğini belirterek geçen sene yapılan uygulamaya 173 bin kişinin katıldığını söyledi. Müezzinoğlu, Aralık ayı itibariyle Türkiye'nin işsizlik oranının yüzde 10'un altına ineceğini vurguladı. Müezzinoğlu, "2017'nin hedeflerini de tutturacağız. 2017'deki 1 milyon açığı da kısa sürede kapatacağız" şeklinde açıklama yaptı.

YORUM EKLE