Hükümetten Esnafa Müjde

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın buluşacağı esnaflar ile yapacağı toplantı öncesi 1.7 milyon esnafın sıkıntısını çözmeyi öngören paket hazırlandı.

Hükümetten Esnafa Müjde

Yarın İstanbul’da gerçekleşecek olan esnaf buluşması Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile yapılacak. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, esnaflar için yapılacak üç ayaklı paketi de devreye sokacak.

Esnafların yurt dışında markalaşmaları için gereken yardım yapılacak. Yıllardır esnafa kullandırılan Halk Bankası tarafından verilen kredilerin etki analizi yapılarak gerekli çalışmalar başlatılacak. Bakanlık tarafından çözüme kavuşturulacak konular arasında ulaşım, gıda, deri, giyim gibi sektörler ele alınacak.

GEREKLİ İNCELEMELER YAPILDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 81 ilden gelecek esnafla gerçekleştireceği "Türkiye Esnaf Buluşması" toplantısı öncesinde Gümrük Bakanlığı da çalışmalarını hızlandırdı. Kalkınma Bakanlığı tarafından da incelenen ve onay alan proje kapsamında nisanda projenin ihalesi gerçekleşecek. Bakanlık markalaşma için ise yalnızca deri-giyim-ayakkabı-çanta, mobilyacılık, konfeksiyon ve kuyumculuk sektörlerini seçti. Konfeksiyonda ise tasarıma yönelik çalışılacak. Bunun için İtalya'daki butik mağazalar gezildi. Kuyumculuk sektöründe ise Türkiye'den çizgilerin yer aldığı model ürünlerin yaygınlaştırılması ile uluslararası alanda bir marka oluşturulması amaçlanıyor. Proje sonunda esnafa nakdi destek sunulması da gündeme gelebilecek. 3 yıl sürecek olan markalaşma projesinin ilk yılı hazırlık diğer iki yılı ise uygulama süreci olarak işleyecek. Gümrük Bakanlığı ayrıca sorunların tespiti için de sektör analizi çalışması yapılmasını kararlaştırdı.

Gerçekleştirilecek proje için aralarında ulaştırma, gıda, deri, ayakkabı, giyim ve mobilyanın da aralarında yer aldığı 9 sektörden 8 bin 500 kişi ile görüşüldü. 9 iş kolunun sektör analizi için de 9 üniversite ile anlaşıldı ve hocalar, meslek kuruluşları ve esnaf odaları bir araya gelerek esnafın sorunlarını ele aldı.

YORUM EKLE