Hamsi Fiyatlarında Rekor Artış!

Kış aylarının vazgeçilmesi hamsi yaşanan hava muhalefetlerinin ardından zamlanmaya başladı.

Hamsi Fiyatlarında Rekor Artış!

Sağlığı yakından etkilediği ve pek çok faydası ile birlikte doktorlar tarafından özellikle kış aylarında haftada en az bir sefer tüketilmesi beklenen balık, fiyatları ile bu yıl vatandaşların ceplerini zorlamaya başladı. Kış aylarında ülkemizde en çok tüketilen balık çeşitlerinden birisi olan hamsi hem dar gelirlinin dostu hem de faydalı içeriği ile satış rekorları kırarken bu yıl fiyatların yüzde 125 oranında zamlanması sonucunda balık tezgahlarına da kimsenin yaklaşmadığı belirlendi. 

Hava şartlarının bu yıl beklenilenin de altına düşmesi ve sıcaklıkların balık avlanmasını olumsuz etkilemesinden dolayı bu kışın balık oranlarında beklenilen bereket ve bolluğun yaşanmadığı öğrenildi. Her yıl dar gelirlinin de rahatlıkla balık yemesini sağlayan hamsi fiyatlarının bu yıl beklenilenin çok üzerinde olması balık tezgahlarında balıkçıların satışlarını da olumsuz bir şekilde etkilemeye başladı. Ancak balığın bolluğu hakkında herhangi bir olumsuz etkinin bulunmadığı, sadece balık avlanmasının pek mümkün olmadığı açıklandı. 

Özellikle Karadeniz'de bol miktarda bulunan hamsilerin denizlerde yaşanan fırtına ve tehlikeler sonrasında bir türlü avlanamadığını ortaya koydu.Yakın zamanda meteoroloji tarafından yapılan uyarılarda kar yağışlarının yurt genelinde etkili olması beklendiği için yine balıkçıların ve dolayısıyla balık fiyatlarının bu durumdan olumsuz etkilenmesi bekleniyor. Balık tezgahlarında son durum olarak hamsinin 25 liraya kadar çıktığı öğrenildi. Fiyatların ne zaman düşeceği ise vatandaşlar tarafından da merakla takip ediliyor. 

YORUM EKLE