Gram Altın 500 TL Hedefine Yeşil Işık Yaktı! Sarı Metal Yükselişe Geçti

Altın yatırımcısı uzun bir zamandır zarar etmekteydi. Dolar kurunun hareketlenmesiyle birlikte altın fiyatları da yükselişe geçti. Uzman yorumlarına göre gram altın 500 TL hedefi için yola çıktı.

Gram Altın 500 TL Hedefine Yeşil Işık Yaktı! Sarı Metal Yükselişe Geçti

Covid-19 pandemi sürecinin başlamasıyla birlikte altın fiyatları da sert bir yükselişe başlamıştı. Geçtiğimiz yıl Mart ayında 300 lira olan gram altın yıl sonuna doğru 540 liraya kadar yükseldi. Yatırımcısına %75 gibi yüksek bir getiri potansiyeli sağlayan altın için son 5 aydır işler yolunda gitmemekteydi. Merkez Bankası tarafından dolara müdahale edilmesiyle birlikte altın fiyatları geçtiğimiz günlerde 400 liranın altına indi. 5 aylık düşüş trendi doların yukarı yönlü hareketlenmesiyle bozuldu. Haftaya 405 liradan başlayan gram altın gün içerisinde 475 liraya kadar anlık yükselme yaşadı. Tepki satışlarıyla birlikte fiyat aşağılara çekilse de yükseliş trendinin devam ettiği görülüyor.

2021 Mart Günü Altın Fiyatları

Haftanın kapanışı itibariyle dövizde ve altın fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Haftaya 7,20 liradan başlayan dolar kuru bugünü 8,06 TL ile kapattı. Buna bağlı olarak altın fiyatlarında da yükseliş gerçekleşti. 26 Mart Cuma günü altın fiyatları Kapalıçarşı’da şu şekilde fiyatlandırıldı;

Gram altın: 447 TL

Çeyrek altın: 722 TL

Cumhuriyet altını: 2868 TL

22 Ayar bilezik: 404,50 TL

Altın ONS: 1732 dolar

GRAM ALTIN 500 TL OLACAK!

Dolar kurunda yaşanan hareketlenme sonrasında uzmanlarda teknik analizlerinde güncellemeye gitti. Gram altın için 500 lira hedefi gösterildi. Dolar kurunda geri çekilme beklenmezken, küresel piyasalarda işlem gören altın ONS fiyatının yükseleceği ifade edildi.

Yapılan bu analizler neticesinde gram altın için sırasıyla ilk hedef 472 lira, ikinci hedef ise 500 TL olarak işaret edildi.

Uzun bir süredir altına yatırım yaparak zarara giren kişiler yakın bir süre içerisinde kara geçebilecekler.

PİYASALARA SICAK PARA GELİYOR

Covid-19 salgını nedeniyle ABD, tüm vatandaşlarına 900$ değerinde çek dağıtacak. Amerikan Merkez Bankası(FED) tarafından piyasalara sıcak para servis edileceği haberi ise piyasalarda yeşil ışık yaktı. 9 katrilyon dolar değerindeki bu paranın altın ve kriptopara piyasalarını yükselişe geçireceği tahmin ediliyor. Göreve yeni gelen Joe Biden, işlemlerin hızlandırılması için talimat vermişti. Amerika’nın piyasalara sıcak para servis etmesi değerli metaller ve kriptopara piyasalarında boğa sezonunun başlamasına neden olabilir.

Önümüzdeki günlerde altın ONS fiyatında da 2000 dolar ve üzeri hedefler aktif durumda. Altın ONS fiyatının 2000 dolar seviyesine yükselmesi durumunda, dolar kurunun 8 TL’den hesaplanmasıyla gram altın ülkemizde 514 TL üzerinden işlem görecektir. Bu noktadan piyasalara giriş yapacaklar için altın fiyatları %20 kar potansiyeli barındırmaktadır. Sitemizde yer alan içerikler uzman yorumları olup, herhangi bir yatırım tavsiyesi içermemektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkan kurtçu
Erkan kurtçu - 3 hafta Önce

....

SIRADAKİ HABER