Fabrika Projesi İptal: Volkswagen Türkiye’deki Şirketini Kapattı

Alman otomotiv devi Volkswagen’in Türkiye’de otomobil fabrikası kurmak için açtığı şirket feshedildi. Karar Manisa Sicil gazetesinde yer aldı.

Fabrika Projesi İptal: Volkswagen Türkiye’deki Şirketini Kapattı

Türkiye’de otomotiv sektörünün gündeminde uzun bir süre yer alan Volkswagen’in Türkiye fabrikası, sektör paydaşlarında heyecan yaratmıştı. Gelen bilgilere göre Volkswagen, 2019 yılının Ekim ayında Manisa’da kurduğu şirketi feshetmeye karar verdi.

Sicil gazetesinde yayınlandı

Şirketin tasfiye ilanı Manisa Sicil Gazetesi’nde yayınlandı. Volkswagen, alacaklıklara çağrı yaptı ve şirketin kapanacağını belirtti.

Volkswagen’in Türkiye’de Passat ve Skoda Superb modellerini üretmek için kurması beklenen fabrika, en ciddi yatırımlar arasında yer alacaktı. Şirket, Türkiye’de üretim için kurduğu şirkette 943 milyon liralık sermaye ile adım attı ve şirketin resmi adı da, Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi olmuştu.

Yatırım kararı durduruldu

Koronavirüs pandemisinin ardından planlarını değiştiren Volkswagen, yatırımı askıya aldığını duyurmuştu. Şirket, açıklamasında “planların uluslararası pazardaki koşullara göre revize edildiğini” ve Manisa’da açılması planlanan Volkswagen fabrikasının da bu kapsamda olduğu aktarıldı.

Volkswagen, Türkiye planından vazgeçerek, Slovakya’daki fabrikasına 500 milyon euro ek yatırım ile üretim bandı açacağını duyurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER