Esnafa Kira Yardımı ve 1000 TL Pandemi Desteği İle İlgili Müjdeli Haber Geldi!

1000 liralık pandemi desteği ve esnafa kira yardımına başvuru yapan veya yapamayan milyonlarca kişiyi ilgilendiren müjdeli haber Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan'dan geldi.

Esnafa Kira Yardımı ve 1000 TL Pandemi Desteği İle İlgili Müjdeli Haber Geldi!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan milyonlarca kişi tarafından beklenen kira yardımı ve 1000 lira pandemi desteğiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Kira desteği ve gelir kaybı yardımı başvuruları hakkında müjdeli haberi veren Pekcan, milyonlarca vatandaşı sevindirdi.

1000 TL PANDEMİ DESTEĞİ GELİR KAYBI VE KİRA YARDIMI ÖDEMELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Türker ve Yönetim Kurulu üyelerini kabul eden Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ekonomi muhabirleri tarafından sorulan soruları da cevapladı. Ekonomik İstikrar Kalkanı paketi kapsamında pandeminin ortaya çıktığı ilk günden beri devletin hem esnafımızın hem de vatandaşlarımızın yanında olduğunu belirtti ve bu desteklerin hala devam ettiğinin altını çizdi.

Bakan Pekcan, esnafa kira desteği ve gelir kaybı yardımlarına başvuruları 30 Aralık 2020 tarihinden itibaren almaya başladıklarını ve içinde bulunduğumuz pandemi sürecinde en çok etkilenen 133 iş kolunu tespit ederek bu listeyi internet sitelerinde yayınladıklarını hatırlattı. Faal olan ticari işletmelerde basit usulde vergiye tabi olanlardan, esnaf ve sanatkarlardan, vergi muafiyeti olan kaybolmaya yüz tutmuş meslekleri yapan esnaf ve sanatkarlarımızdan kimlerin bu desteklerden yararlanabileceğini duyurduklarını belirten Pekcan başvuruların süresini 11 Ocak Pazartesi akşamına kadar uzatmış olduklarını belirtti ve gerekirse süreyi yine uzatacaklarının müjdesini verdi.

Bu zamana kadar 2 milyonun üzerinde kişinin başvuru yaptığını ve bunların 1 milyon 300 binden fazlasının gelir kaybı desteğine, 754 bin civarında kişinin de kira desteğine başvurduğunu açıkladı. Devletin bu zor günlerde her zaman ticaret erbaplarının yanında olduğunu ve bundan sonra da olmaya devam edeceğinin altını çizdi ve bu ödemeleri Ocak ayının sonuna kadar yapacaklarını belirtti.

DESTEK ÖDEMELERİ İÇİN 5 MİLYAR LİRA BÜTÇE AYRILDI

Bakan Pekcan, Ticaret Bakanlığının gelir kaybı ve kira desteği ödemeleri için 5 milyar liralık bütçe ayırdığından söz etti ve başvurular konusunda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile mutabakat yürüttüklerini, kira desteği ödemeleri için kiracı ile kiraya verenin beyanlarının karşılaştırdıklarını, uygun iş kollarına rakamların uyması durumunda ödeme yapacaklarını açıkladı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER