28 Aralık 2016 Çarşamba 11:25
Esnafa işsizlik maaşı geliyor! Nasıl işleyecek, kimler yararlanacak?

Hükümet yılın son günlerinin yaşandığı bu sıralarda birçok kilit noktada köklü değişikliklere gidiyor. 2017 yılında uygulamaya geçecek olan Yeni Anayasa maddeleri görüşülürken diğer bir taraftan esnafa İşsizlik Maaşı müjdesi verildi. Edinilen bilgiye göre, hükümetin bir taraftan çalışanların işsiz kaldıklarında almış oldukları maaşın miktarının artırılması için çalışmalar yaparken, diğer taraftan da esnafa yönelik düzenleme hazırlığında olduğu öğrenildi. Esnafa işsizlik fonu olarak tanımlanan proje için düğmeye bastığı belirtiliyor. Esnafa büyük yarar sağlayacak olan proje konu ile ilgili çevrelerden “Esnafın işsizlik maaşı çağrıları karşılık buldu.” Şeklinde yorumlandı.

İŞÇİYE –ESNAFA İŞSİZLİK MAAŞI

Geçtiğimiz yıl uygulanmaya başlayan özel sektörde çalışanlara ödenen işsizlik maaşı şimdi de esnaf ve işçiler için uygulanmaya başlayacak. Uygulamanın hayata geçmesi ile esnaf ve işçilerde işsizlik maaşı alabilecekler. Çalışanlara uygulanan bu sistem ile ilgili esnafın yapmış olduğu işsizlik maaşı çağrıları da karşılık bulmuş olacak. Konuyla ilgili müjdeyi birkaç gün önce veren Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, esnafa işsizlik fonu getirmek için çalışmalar yaptıklarını belirterek, "İşçilerimiz nasıl işsizlik sigortasından yararlanıyorsa esnafımız da faydalansın istiyoruz" ifadesini kullandı.

HER AY İŞSİZLİK SİGORTASI PRİMİ ÖDECEKLER

Esnaflar için hayata geçek olan İşsizlik Fonun hayata geçmesinden sonra fondan yararlanmak isteyen esnaflar,  tıpkı çalışanlar gibi her ay işsizlik sigortası primi ödeyecekler. Bu şekilde işsiz kaldıklarında bu fondan para alabilecekler.

İŞÇİLER İÇİNDE İŞSİZLİK MAAŞI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hükümet, çalışanların işsiz kaldıklarında alacakları işsizlik maaşının arttırılması ile ilgili çalışmalar sürdürürken,  İşçilere de işsiz kaldıklarında ödenen işsizlik maaşı için çalışmaların sürdüğünü belirtti. 2017 yılında çalışanlar için yeni düzenlemeler için çalışan hükümet, diğer bir taraftan da İşsizlik maaşı almanın kolaylaştırılması ve ödemelerin de artırılması konusuyla ilgili çalışmalar yapıyor.

HALEN UYGULANAN İŞSİZLİK MAAŞI VE ŞARTLARI

İşsizlik maaşı mevcut, bir işyerinde çalışırken kendi istek ve kusuru dışında işini kaybedenler; son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ve son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigortası primi ödemiş olmak şartıyla maaş alabiliyorlar.  Ödenen bu maaş çalışanın 10 ay kadar işsiz kalabileceği süreye kadar ödeniyor.

PRİM SÜRESİ ÖNE ÇEKİLECEK

Edinilen bilgilere göre, işsizlik maaşı ile ilgili planlanan yeni düzenlemede; çalışan işten ayrılmadan önce son 120 gün olan eksiksiz prim ödeme süresinin 30 güne, son 3 yılda 600 gün prim ödeme şartının da 100 güne çekilmesi yanında kendi kusuru dışında işten çıkarılma şartının da kaldırılması gibi düzenlemelerin üzerinde durulduğu belirtiliyor.

ÜST SINIR KADEMELİ ARTABİLİR

Yeni düzenleme öngörülen İşsizlik maaşında üst sınırın kademeli olarak artırılması formülünün gündemde olduğu konuşuluyor. Uzmanlar, işsizlik maaşının üst sınırının öncelikli olarak bin 500 liraya, sonrasında ise 2 bin liraya kadar çıkarılabileceğini belirtilirken, çalışmalarda uygulanan işsizlik maaşının mesleğe dönüşmemesi üzerinde de duruluyor.

 

 

Son Güncelleme: 28.12.2016 12:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.