Erken Emeklilik İçin 5 Hızlı Kural Duyuruldu! Yaş Sigorto ve Prim günü değişti!

Erken emeklilik için 5 hızlı kural duyuruldu! Erken emekli olmak için bir çok vatandaştan istenilen yaş şartı, prim şartı ve sigorta şartları ile ilgili değişiklikler geldi. 2020 yılında patlayan emekli başvurusu 2021 yılında da sürüyor. İşte Erken emeklilik için 5 hızlı kural.

Erken Emeklilik İçin 5 Hızlı Kural Duyuruldu! Yaş Sigorto ve Prim günü değişti!

Erken emekli olmak pek çok vatandaşın ilk amaçları arasında yer almaktadır. Bu durum aslında uzun zamandan bu yana böyledir. Ancak oransal artış incelemelerine göre 2020 yılında emeklilik taleplerinde patlama yaşanmıştır. Çünkü salgın yüzünden;

 • Yaş,
 • Prim,
 • Sigorta şartlarını tamamlamış olanların emeklilik dilekçelerini teslim ettikleri bilinmektedir.

Normal şartlarda bu kesimde olanlar herhangi bir zorlama gelmediği durumlarda mesai saatlerine devam edebilmektedir. Sayılan içeriklere karşın emekli olmak isteyip de olamayanlar da bulunmaktadır. Örneğin prim ve sigorta gerekliliklerini yerine getirmelerine karşın yaşa takılanlar emekli olamamaktadır. Bu da sizler için hazırladığımız çözüm önerileri ile giderilebilmektedir.

Erken Emekli Nasıl olunur?

Devlet ilgili birimleri erken emeklilik yasası konusunda farklı dönemlerde çalışmalara imza atmıştır. Bu çerçevede iki şartı sağlayan ancak bir şarta takılanlara erken emeklilik fırsatı getirilmektedir. Şimdilerde yine bu gibi bir yasanın gelmesi beklenmektedir. Ancak henüz bu alanda resmi bir açıklama yapılmış değildir.

Kadınlar ve erkekler için erken emeklilik yasası gelmemiştir. Lakin yine de farklı borçlanma sistemleri üzerinden erken emekli olmak mümkündür. Kişiye ya da kuruma göre değişmesine karşın borçlanmalar üzerinden 6 ila 8 seneye kadar erken emekli olunabilmektedir. Tabi erken emeklilik borçlanmalarında da belli başlı şartların sağlanıyor olması lazımdır. Diğer türlü emeklilik talepleri kurumlar tarafından geri çevrilecektir.

Kadınlar İçin Erken Emeklilik

Kadınlara erken emeklilik konusunda doğum borçlanması yoluna gitmeleri önerilmektedir. Doğum borçlanmasına hemen her çalışan kadın başvurabilmektedir. Başvuru için aranan neredeyse tek şart çocuk doğduğu esnada kadının sigortalı bir işe devam etmesidir. Doğrum borçlanmasında kaç çocuk olduğu da sonuçları otomatik olarak değiştirmektedir.

Açıklanan yöntem çerçevesinde kadınlar emeklilik zamanlarını 6 yıla kadar öne çekebilmektedir. Tabi bunun için annelerin;

 • Yaş,
 • Yıl bakımından emeklilik şartlarına uygun olmaları beklenmektedir.

3 çocuğu olan bir annenin doğum borçlanmasına gitmesi demek ortalama olarak 2160 gün kazanması anlamına gelmektedir. Açıklanan gün sayısı da 6 yıl demektir. Anneler, görev yaptıkları kurumlarda kişisel olarak hesaplatarak kendilerine uygun olan gün sonuçlarını da elde edebilmektedir.

Erkekler İçin Erken Emeklilik

Kadınların doğum borçlanması üzerinden erken emekli olmaları mümkündür. Erkekler için erkem emeklilik fırsatları da farklı sistemler üzerinden sağlanmaktadır. Bu da askerlik borçlanması başlığı altından incelenmektedir. Askerlik sayesinde pek çok çalışan emeklilik sürelerini geriye çekerek erkenden emekli olabilmektedir.

Askerlik borçlanması ile erken emekli olmak demek askerlik borçlanması anlamına da gelmektedir. Bilindiği üzere sigortalı bireyler çalışırken askere gitmek için işlerine ara verebilmektedir. Yine yıl ve yaş şartlarının tutması halinde askerde geçen süre borçlandırılabilmektedir. Ödenen rakamlardan sonra 1 seneye kadar erken emekli olunabilmektedir. Üstelik askerliğin tüm ayları borçlandırılmak zorunda değildir. Dileyenler yarım dönemini de borçlandırarak erken emekli olabilmektedir.

Erken Emeklilik Yolları

Vatandaşlar için alternatif erken emeklilik yolları verilmeye devam edilmektedir. Erken emekli olanlar isimlerine yatan emekli maaşları üzerinden geçimlerini sürdürebilmektedir. Ya da emeklilik hayallerini gerçekleştirmeye erkenden başlayabilmektedir. Erken emeklilik için;

 • Doğum borçlanması,
 • Askerlik borçlanması,
 • Sağlık mazeretlerinin bulunması,
 • Kısmi emeklilik sisteminin tercihi,
 • Bazı özel mesleklerde çalışılıyor olması yeterlidir.

Bazı mesleklerin diğerlerine göre daha ağır şartlar içerdiği bir gerçektir. Bu tür mesleklerde 2 aylık süreler 15 ay gibi gösterilmektedir. Bu da otomatik olarak diğerlerine göre daha erken emekli olunmasını sağlamaktadır. Gemicilikte mesai harcayanlar, gazeteciler ve ağır işlerde mesai harcayanlar bu kapsamdadır. Emeklilik bunlarda her sene 3 ay geri çekilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet komşu
Mehmet komşu - 2 hafta Önce

Biz sizlerden askerlik ve doğum borçlanmasını duymaya artık bıktık e. y. t yasasının çıkmasını bekliyoruz

MEHMET kesgun
MEHMET kesgun - 2 hafta Önce

2000 giriş sakalıyım 2950 günüm var askerlik sayarsam emekli olabilirmiyim

Hasan elçek
Hasan elçek - 2 hafta Önce

2000 girişliyim 5600 pirim var emekli olabilirmiyim

Hasan ince
Hasan ince - 2 hafta Önce

Bunun neresi yeni haber emeklilik sizin gibi haberciler yazıklar olsun

Emrihan bilgin
Emrihan bilgin - 2 hafta Önce

2009. 3.ayından beri tarım sigortası odüyorum 10.3.1962 doğumluyum kadın nezaman emekli olurum

20. 3.1962 doğumluyum kadın 01.3.2009 tarihinden beri tarım sigortası ödüyorum nezaman emekli olurum

Cemil sarıalioğlu
Cemil sarıalioğlu - 2 hafta Önce

1972 doğumluyum 1.5.1990 sigorta girişim var 3450 iş günüm var 0/40 engelli raporum var trafik kazası geçirdim vücudunda ağır ağrılar olduğundan dolayı çalışamadım ve sigorta günümü dolduramadım nasıl emekli olurum

Nurten şahin
Nurten şahin - 2 hafta Önce

Yaşı gelmiş pirime takılanları borlanma istiyoruz 47 yaşın emekli olmam gerekti pirimin açık onsekiz ay veben 53 yaşında yım kimse ise almıyor bizi emekli olmam gerek bir oğlum var SGK önce şu doğum borclanma alamıyorum eşim isiz kirada oturuyorum perişanlık halimiz versin ker top ideme bankalar da küresi emeklim bağlanın ca kessinler günah bizlerde anyan varmı ki herkes kendi cebini doldurmuş kimse numrunda deyiliz

Yusuf Güney
Yusuf Güney - 2 hafta Önce

Gemicilrin yıpranma hakkı ellerinden alındı bu haksızlığı paylaşmak isterim


SIRADAKİ HABER