Erken Emekliliğin Tüm Şartları Resmen Değişti! Yaş, Prim, Kayıt Tarihi Şartlarında Önemli Değişiklik

Erken Emeklilik şartlarında değişiklik! Erken Emekli olmak isteyenler için Yaş, Prim ve Kayıt tarihleri değişti! Peki Erken Emekli olmak için şartlar ne? Hangi konuda erken emeklilik şartı değişti! Yaş, Prim ve Kayıt Tarihi şartlarına kadar önemli değişiklikler birer birer geldi! İşte o değişiklikler!

Erken Emekliliğin Tüm Şartları Resmen Değişti! Yaş, Prim, Kayıt Tarihi Şartlarında Önemli Değişiklik

Çalışma hayatı pek çok insanı yıpratmaktadır. Özellikle hangi iş gruplarında faaliyet gösterildiği yıpranma payında etkilidir. Bu neden yüzünden insanların büyük bir bölümü erken emeklilik hayali kurmaktadır. Emeklilik tarihlerinin hesaplanmasında ise;

  • Kayıt tarihi,
  • Yaş,
  • Prim gibi kıstaslar üzerinden hareket edilmektedir.

Emeklilik tarihinin hesaplanmasında devlet yetkililerinin etkisi de bulunmaktadır. Bilindiği üzere ülkemizde yakın geçmişte pek çok vatandaş siyasal kampanyalar sayesinde erken emekli olmuştur. Erken emeklilik son zamanlarda yeniden gündem haline gelmiştir. Var olan erken emeklilik şartları üzerinde gerçekleştirilen güncellemeler sayesinde çalışanlar yeni hesap sistemleriyle değerlendirilmektedir. Şartların güncellenmesinde virüsün önemli etkisi olduğu bilinmektedir.

Erken Emeklilik Şartlarında Resmi Değişiklik

Erken emeklilik şartlarında resmi değişiklik yaşanmasında vatandaşların talepleri etkili olmuştur. Bilindiği üzere Covid-19 salgınından pek çok farklı meslek grubu etkilenmiştir. Salgının etki oranının yüksek olduğu ileri yaş grupları ve kronik hastalıklara sahip kesimler de vardır. Hem bu risk gruplarında olanlar hem de çalışmaya devam edenler ise bir an önce emeklilik istemektedir. Böylelikle kişiler sağlıklarını koruyarak düzenli gelirlere sahip olabileceklerdir.

Günümüzde emeklilik açısından belli şartları sağlamasına karşın gününün dolmasını bekleyen insanlar bulunmaktadır. Ya da aynı şekilde yaş engeline takıldığı için halen emekli olma hayali kuran kesim de yok değildir. Bu çerçevede belli şartları sağlayan vatandaşların emeklilik tarihlerini öne çekebilecekleri yönündeki açıklamalar geçtiğimiz günlerde kesinleşmiştir. Kesinleşen erken emekli olma şartları arasında vergi indirimi gibi konular da bulunmaktadır.

Erken Emeklilikte Müjde!

Erken emeklilik müjdesi geldikten sonra konu hakkındaki detaylar da kesinlik kazanmaya başlamıştır. Bu çerçevede;

  • Yıl
  • Prim başlıklarının geçilmesinden sonra yaşa takılma sorunu ortadan kaldırılmıştır.

Belirlenmiş olan yıl ve primi dolduran kişiler artık yaş sıkıntısı çekmeden emekli olabileceklerdir. Yaşa takılmadan emekli olabilmek için tabi vergi indirim şartlarının yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu konu hakkında emeklilik türleri üzerinden de açıklamalar gelmeye devam etmektedir.

  • BAĞ-KUR
  • SGK gibi kurumlar kendilerine özel olan şartlar üzerinden de hareket edebilmektedir.

Sosyal güvenlik mevzuatında emeklilik için bazı özel hastalıklar da geçerli nedenler arasında alınmıştır. Engeller için de aynı durum söz konusudur. Bireylerin işe devam etmesine engel teşkil eden durumları olması halinde malulen emekli olma şansları bulunmaktadır. Engelli vatandaşlarda yıpranma payının yüksek olması nedeni ile de emekli olma sürelerinde yenilemelere gidilmiştir.

Nasıl Erken Emekli Olunur?

Bireylerin nasıl erken emekli olunur hakkında araştırmaları farklı sonuçlar getirecektir. Çünkü anlatıldığı üzere emeklilikte pek çok alternatif tür bulunmaktadır.

  • %60 oranında engel sahibi olmak,
  • 15 ila 30 yıl arasında sigortalı olma,
  • Gün sayısını 3600 – 4000 arasına getirmek erken emeklilik şartlarındandır.

Erken emeklilik son zamanlarda devletin daha kolay hale getirdiği önemli sistemlerden birini oluşturmaktadır. Erken emeklilik konusunda annelere de imkanlar sağlamayı sürdürmektedir. Ancak annelerin erken emekli kadrosuna girebilmeleri için engelli çocuklarının olması gerekmektedir. Açıklanacak olan kapsamda emeklilik sürecinin bir sene kadar öne çekilebilmesi mümkündür. Bu sayede anneler bir sene öncesinden emekli olarak hayatlarına devam edebileceklerdir.

Yapılan açıklamalarla annelere erken emeklilik müjdesi verilmiş durumdadır. Erken emeklilikten istifade edebilmek için düzenlemeler 1 Ekim 2008 tarihi sonrasını kapsamaktadır. Verilen tariften sonra bireylerin primleri dörtte bir oranında artırılma usulü üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplamalar için kullanımda olan sürenin annelerin yaş şartından düşüleceğinin de altı çizilmiştir. Açıklanan yeni düzenlemeler kapsamında anneler erken dönemde emekli olma şansı yakalamış olmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Süleyman arisoy
Süleyman arisoy - 4 hafta Önce

Başlangıç tarihim 0101 1989 30 yılı geçti enaz 7000 isgunum bulunmakta artık emeklilik hakkim

SIRADAKİ HABER