Erdoğan’dan Ekonomi Açıklaması: ‘Kapanan Dükkan, Şirket Falan Yok’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, katıldığı bir etkinlikte koronavirüsün pençesindeki Türk ekonomisine ilişkin, “Kapanan dükkan, şirket falan yok” dedi.

Erdoğan’dan Ekonomi Açıklaması: ‘Kapanan Dükkan, Şirket Falan Yok’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu heyetiyle görüştü. Etkinlikte ağırlıklı olarak ekonomiye ilişkin mesajlar veren Erdoğan, salgının Türkiye’de yeni ekonomik fırsatlar yarattığına dikkat çekti ve bu sürecin inovasyona, ar-ge’ye odaklanan şirketler tarafından rahatlıkla atladıldığına vurguda bulundu.

‘Türk firmaları rakiplerine fark atıyor’

Erdoğan, konuşmasında Türk şirketlerinin rakiplerine ciddi anlamda fark attığını belirterek, geçtiğimiz yıl 169 milyar lira ihracata dikkat çekti. İhracatçı sayısının 90 bine yaklaşmasına vurguda bulunan Cumhurbaşkanı, “Bazı dostlar yanıma geldi, ‘dükkanlar, şirketler kapanıyor’ dediler. Kapanan falan yok. Bunlar güçlü şirketler, ihracat yapıyorlar” dedi.

'Yüksek faize karşıyım'

Erdoğan’ın gündeminde, geçtiğimiz günlerde sabit kalan ve yüzde 17 olan faiz de vardı. Yüksek faize karşı olduğunu ifade eden Erdoğan, “Yüksek faize kesinlikle karşıyım. Bu konuda sizlerin mesajları önem arz ediyor. Niye? Çünkü siz şu anda yatırımcı konumundasınız. Siz bu yatırımları düşük faizli kredi imkanına sahip olursanız yapabileceksiniz.” dedi.

'15 milyar dolar portföy girişi var'

Yabancı yatırımcılarla ilgili olaraksa Erdoğan, "Son 18 yıldır vatandaşımızın hayatının her alanına dokunan reformlarımız sayesinde ülkemizi diğerlerinden ayrıştırmayı başardık. Amacımız Türkiye'nin salgın sonrası döneme güçlü, dayanıklı ve rekabetçi bir küresel oyuncu olarak girmesini sağlamaktır. Ekonomimizin güçlü yönlerini sağlamlaştırırken tedbir gerektiren hususların üzerine de kararlıkla gideceğiz. Tüketici güven endeksi ocakta %4 artarak 83.3'e yükseldi. Kur cephesi nispeten istikrar kazandı. Kasım ayından bu yana merkezi yönetim borç stokumuz yaklaşık 150 milyar lira azaldı. Ülke risk primimiz de düşüyor. Türkiye'nin borçlanma maliyetlerini atacağımız kararlı adımlarla düşürmeye devam edeceğiz. 

Son aylarda ülkemize yurt dışından 15 milyar doların üstünde portföy girişi gerçekleşti. Ekonomimizin uzun dönemli sürdürülebilir ve kaliteli bir büyüme yapısına kavuşmasını amaçlıyoruz. Büyümenin kendisi kadar istikrarı ve istihdam oluşturması da istiyoruz. Yüksek teknoloji sektörleri öncelikli olmak üzere çekeceğimiz uluslararası yatırımlarla ülkemizi bir teknoloji, yatırım üssü yapacağız." dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa uygun
Mustafa uygun - 1 ay Önce

Cumhurbaşkanı, “Bazı dostlar yanıma geldi, ‘dükkanlar, şirketler kapanıyor’ dediler. Kapanan falan yok. Bunlar güçlü şirketler, ihracat yapıyorlar” demiş hımm ne güzel kapanan dükkan yok derken küçük esnaftan bahsetmiyor tabii çünkü küçük esnaf zaten öldü öldürdünüz hepinizin eline sağlık büyük şirketleri, firmaları korumaya kolla maya devam edin.

İnci Şengöz
İnci Şengöz - 1 ay Önce

Sayın Cumhur Başkanım bizler çok az maaşla geçinmeye çalışan emeklileriz senelerdir bir intibak yasasinı meclisten geçirmenizi bekliyoruz.Hayat pahalılığını sizler pek anlamayabiliesiniz ama bizler için çok zor geçinmek.Saygılar

Sah
Sah - 1 ay Önce

Secimlerde chp ye oy vericez

Gülistan özdemir
Gülistan özdemir - 1 ay Önce

20

Hashas
Hashas - 1 ay Önce

Cumhurbaşkaninin açıklamalarına yorum yapmak kimin hadfine düşer , herkes oturdun oturduğu yerde

Aydoğan turna
Aydoğan turna - 1 ay Önce

Emekli olupta geçinemiyorum diyen dawar lar gelin yer deişelim

Tarçın söz ister
Tarçın söz ister - 1 ay Önce

Atm'yi yerleştireceğiniz e güvenleri gönülleri yürekleri güçlerimizi geç olmadan güç olmadan birleştirelim

34jtft
34jtft - 1 ay Önce

Acaba


SIRADAKİ HABER