En Düşük Emekli Maaşı 2.825 TL Olacak! TBMM'ye Kanun Teklifi Verildi

Korona virüs salgını boyunca gelirlerinde düşüş yaşayan bir kesim de emekli vatandaşlarımız olmuştu. Ek işlerde sigortasıza şekilde çalışan birçok emekli vatandaşımız işlerini kaybetmişti. Enflasyon, hayat pahalılığı ve sağlık masraflarından da etkilenen emekli vatandaşlarımız zor zamanlar yaşadı.

En Düşük Emekli Maaşı 2.825 TL Olacak! TBMM'ye Kanun Teklifi Verildi

Her ne kadar bu dönemde emekli vatandaşlarımıza yönelik devlet destekleri verilmiş olsa da her haneye maalesef bu ki bu yardımlar yetemedi. Emekli vatandaşların maaşları ise hızla hem asgari ücretin hem de enflasyonun karşısında eridi. Öte yandan emekli vatandaşlar son günlerde gelecek bayram ikramiyesini bekliyordu rahatlamak için. Fakat CHP tarafından Meclise tüm emekli vatandaşlarımızın yüzünü güldürecek bir teklif verildi. Emekli maaşlarının en az asgari ücret kadar olması talep edildi. İşte Meclis sıralarında yaşanan ve ayrıntılar haberimizde.

CHP TEKLİFİ SUNDU

Emekli vatandaşlarımız ülkemizin büyük bir kesimini oluşturuyor. Fakat buna rağmen birçok emekli açlık sınırının altında maaş almakta. Gürer, emeklilik kavramı emekli olduktan sonra bireyin hayatının geri kalan kısmını bir işte çalışmadan idare etmesini ifade eder dedi. Konuşmalarının devamında ise Güler, ülkemizin %9,5’lik orandaki bir kısmını 65 yaş üstü vatandaşların oluşturduğunu 7 milyon 943 bin 364 kişi ettiğini açıkladı. Ülkemizde ise şu an emekli olan kişi sayısı 13 milyon olduğunu hatırlattı.

KANUN TEKLİFİ MECLİSE GİTTİ

Öte yandan korona virüs salgını toplumun her kesimde büyük bir şok etkisi yarattığı gibi emekli vatandaşların da yaşam kalitesini zedeledi. CHP Niğde Vekili Güler meclise kanun teklifi vermeden bu gerçeklerin altını çizdi.

9 MİLYON EMEKLİ AÇLIK SINIRININ ALTINDA MAAŞ ALIYOR

65 yaş üstü vatandaşlarımızın refahı bir an önce ele alınmalıdır dedi. Emekli vatandaşlarımız ise Güler’e göre her gün daha fazla ekonomik zorluk çekiyorlar. Açıklanan verilere bakılınca ise 9 milyon emekli vatandaş açlık sınırının altında maaş alıyor. Emekli maaşları ise asgari ücretin oldukça altın kalıyor. Devlet ve özel sektörün bu konuda adım atması gerek diyen Güler, devlet emeklileri yokluğa ve yoksulluğa terk etmemeli diyerek durumun ciddiyetini vurguladı.

TÜİK TARAFINDAN AÇIKLANAN RAKAMLAR MAAŞLARI ETKİLİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan enflasyon rakamları is emekli maaşlarının doğrudan etkiliyor. Enflasyon oranlarına göre maaşlara zam gelmekte. Yani 13 milyon vatandaşın yaşam kalitesi enflasyon oranları ile orantılı. Enflasyon arttıkça emekli vatandaşların ve baktıkları milyonlarca kişinin de hayatı zorlaşıyor. Fakat emekli vatandaşların birçoğunun maaşı şu an için açlık sınırının altında kaldı.

Enflasyon nedeniyle ise ülkemizde emeklilerimizin alım güçleri de düşüyor. Her yıl daha fazla emekli vatandaş açlık sınırının altında gelire sahip oluyor. Ekonomik olarak zor durumda olan emeklilere bir de gıda enflasyonu eklenince emeklilerin alım gücü ciddi oranda düştü.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI ASGARİ ÜCRET SEVİYESİNE ÇIKMALI

Geçim sıkıntısının somut örneklerini ifade eden Güler, tüm bu nedenle emeklilerin maaşlarının en düşüğü asgari ücrete denk olmalı dedi. Yıllarca emek vererek çalışan bu kesim rahat şekilde yaşamayı hak ediyor dedi.

CHP Niğde vekili Güler’in kanun teklifi ise bu konuda gelen ilk teklif değildi. Daha önce farklı vekillerde emekli maaşlarına yönelik tekliflerde bulundu. Emekli maaşlarına zam yapılması ya da asgari ücret düzeyene çıkarılmasının talebi uzun zamandır konuşulan bir konu. Türkiye Emekliler Derneği’nin de bu konuda çalışmaları var. Fakat henüz ne meclisten ne de yetkililerden bu konuya dair olumlu bir açıklama gelmiş değil.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Sait ipek
Sait ipek - 3 hafta Önce

sıkıntı yok elbet o sandık onümüze gelecek 15 yıllık işçi emeklisiyim asgeri ucreti yakalayamadım 2023 kalmadan inşAllah görüşürüz

Yakup kayaeem
Yakup kayaeem - 3 hafta Önce

Emekli napsin parayı yemesini bilen 128 milyarı sorgular oylar yine AKPye gider.

Eyt li
Eyt li - 3 hafta Önce

Bizler yıllarca yok hükmünde sayiliyoruz yıllar ca işsiz güçsüz hiçbir kazancımız olmadan hayat mücadelesi veriyoruz çok zor durumda yüz bunu iktidar anlamıyor bir emeklilik hakkımız dahi verilmiyor haram zehir zıkkım olsun saraya yapılan harcamalar la milyonlar emekli edilir onca yolsuzluk iltimas in önüne gecilse ülkede aç açıkta kimse kalmaz iki elim iki yakasında ülkeyi bu hale getirenlere hakkım haram zehir zıkkım olsun

Kenan Düzgün
Kenan Düzgün - 3 hafta Önce

1000 TL kira 500 600 fatura aldıgım maaş 1500 ne yapmam la, zım yaş 61 kalp hastasıyım. Gerisini siz söyleyin.

Mert
Mert - 3 hafta Önce

AKP hükümeti işte O tek adam bunu yapmaz.
Zira Onlar;
Muhtaçları doyurmaya birbirinizi teşvik etmiyorsunuz. (Fecr 18)
Mal toplayıp da kasalarda keselerde yığanı! (Meâric 18)
Yoksulu doyurmaya önayak olmaz. (Mâûn 3)
Yoksulu doyurmaya önayak olmazdı. (Hâkka 34)
O, malı aşırı sevmesi ve onu biriktirmeye olan tutkusu yüzünden son derece cimridir. (Âdiyât 8)
Malının kendisini sonsuza dek yaşatacağını zanneder Hümeze 3)
O, baş aşağı cehennemin çukuruna doğru yuvarlanırken malı kendisine hiçbir fayda sağlamaz.
(Leyl 11)
Ey iman edenler! Hahamlardan ve râhiplerden pek çoğu halkın mallarını haksız yollarla yemekte ve insanları Allah yolundan alıkoymaktadırlar. Rasûlüm! Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu, işte onları elem verici bir azab ile müjdele!
(Tevbe 34)
Bunlar cimrilik yapan, etrafındaki insanlara cimriliği emreden ve Allah’ın lutf-u kereminden kendilerine verdiği nimetleri de gizleyen kimselerdir. İşte biz böyle nankör kâfirler için zelîl ve perişan edici bir azap hazırladık. (Nisa 37)
Allah’ın, lûtfundan kendilerine bol bol verdiği nimetleri O’nun yolunda harcama hususunda cimrilik edenler, bunun kendileri haklarında hayırlı olduğunu sanmasınlar. Aksine bu onlar için pek fenâ bir durumdur. Çünkü cimrilik ettikleri şeyler kıyâmet günü boyunlarına dolanacaktır. Kaldı ki, göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. Allah bütün yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. (Âl-i İmrân 180)

SIRADAKİ HABER