30 Aralık 2016 Cuma 17:17
Emekliye Promosyon ödemeleri için beklenen nihai tarih verildi! İşte Bakan açıkladı

Emekliye promosyon konusunda Başbakan Binali Yıldırım son dakika açıklamalarında bulundu. Promosyon ödemelerinin kesinleşmesi akabinde alınacak olan ücret ve ne zaman alınacağı konusunda da çok çarpıcı gelişmeler yaşandı. 11 milyon emeklinin aylardır beklediği promosyon ödemeleri hakkında tüm detaylar ve yeni yıla girilen ilk aylarda ne olacağı konusunda ortaya çıkan tüm gerçekler ve detaylar da oluşturuldu. İşte emekliye promosyon nezaman verileceği konusund Başbakan'ın açıklamaları.

EMEKLİYE PROMOSYON AÇIKLANDI

2017 yılında 11 milyon emekliye promosyon ödemesi olarak bilinen ödemenin yapılacağını açıklayan Başbakan Binali Yıldırım, çok önemli açıklamaları yılın son günlerinde açıkladı. Yıldırım'ın açıklamasından satır başları şu şekilde açıklandı. Yıldırım, "2017 yılında emeklilerimize promosyon diye bilinen ödeme yapılacak. 1000 lira altında emekli mmaşı alanlara 300 lira, 1000-200 lira arası 375 lira, 2000 lira üzerine 450 lira ödeme yapılacak. Bunun yıllık tutarı ne diye merak edebilir vatandaşlar 5 milyar TL'lik bir kaynağı emeklilerimize emekli maaşlarına ilave olarak sağlamıştır. 3 yıl hesaplar bankada tutulma karşılığı yapılacak. Bir seferde yapılacak. 2017'de ilk ay içinde tamamlanmış olacak. Sonunda bir uzlaşma var. Emeklilerimizin maaş olma durumuna göre 1 ila 3 ay içinde ödenecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız çalışmalar yaptı. Bankalarımız da fedakarlık yaptı. Bankalarımıza da teşekkür ediyoruz" dedi. 

PROMOSYON ÖDEME ÜCRETLERİ 

Yıldırım'ın en dikkat çeken konuşmasından emekliye promosyon ücreti de belirlendi. Böylece bin liranın altında emekli maaşı alan emekli 300 lira promosyon ödemesi alacak. Bin lira iki bin lira arası ücret alanlara 375 lira, 2 bin lira ücret alanların da 400 lira promosyon ücreti alması tüm emekliye yeni yıla girerken adeta bir hediye kapsamında gözlemlendi.

BANKALAR İLE GÖRÜŞÜLECEK

Önümüzdeki hafta içerisinde PTT Bank ve özel bankalarla görüşmeye gidileceğini de beyan eden Yıldırım, ödemelerin ne zman yapılacağını da belirtirken işte önemli açıklamalar

SATIRBAŞLARI BELİRLENDİ

"Bildiğiniz gibi dün itibariyle 2017’den geçerli olmak üzere Asgari ücrette yüzde 10 civarında bir artış gerçekleşti. Bu yıllık enflasyonun üzerinde bir artıştır. İlerde imkanlarımız arttıkça ülkemiz zenginleştikçe daha fazlasını vermek için gayret göstereceğiz. Çünkü emeklilerimiz ömürleri boyunca bu ülkenin kalkınması gelişmesi için çalıştılar. Onların emeklilik hayatında olabildiğince iyi şartlarda yaşamaları bizim öncelikli hedefimiz. İmkanlar arttıkça bunları da yapacağız. 2017 yılında emeklilerimize maaşlarına ilaveten promosyon diye bilinen bir ödeme yapılacak. Bu ödeme de bin lira altında emekli maaşı alanlara bir seferde 300 lira, bin lira ile 2 bin lira arasında emekli maaşı alanlara 375 lira 2 bin lira üzeri emekli maaşı alanlara da 450 lira bir seferde ödeme yapılacak. Bu neyin karşılığı emekli maaşlarını bankalara yatırıyor devlet, bu yatırdığı bankalar bu parayı tuttukları için buna karşılık emeklilerimize böyle bir imkan sağladılar. Asgari bu kadar vermek isteyen olursa daha fazlasını amenna bizim diyeceğimiz bir şey yok. Bunun yıllık tutarı ne diye merak edebilir vatandaşlar 5 katrilyonluk bir kaynağı bankalar ve hükümetimiz emekli maaşlarına ilave olarak bu promosyon şeklinde sağlamıştır. 3 yıl hesaplar bankada tutulma karşılığı bu ödeme yapılacak. Ödeme bir seferde yapılacak. Bu 2017’de emeklilerimizin maaş aldığı takvime uygun olarak bir 1, 2 ay içerisinde tamamlanmış olacak."

UYGULAMADAN KAÇ MİLYON KİŞİ FAYDALANACAK

Emekliye promosyon ödemeleri adına açıklamaya devam eden Yıldırım, promosyondan 11.5 milyon kişinin faydaanacağını da söyledi. Bilindiği üzere ülkemizde Emeklilerin 8.5 milyonu yani yaklaşık yüzde 75'i 1,000-2,000 TL aralığında, yaklaşık yüzde 6.5'i 2,000 TL üzerinde, yaklaşık yüzde 20'si 1,000 TL altında emekli maaşı alıyor.

Emekliye promosyon ödemesinin alınması için gerekli koşullar da belirlendi. Hangi bankadan alınmak istiniyorsa o banka ile 3 senelik sözleşme imzalama karşılığında alınacak. Maaşlar ise emekli maaşlarının alındığı günlerin baz alınarak 1 ila 3 ay içerisinde gerçekleşeceği belirlendi.


 

Son Güncelleme: 30.12.2016 23:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.