Emeklilikte yaşa takılanlar 2017 gelişmeleri ile askerlik ve doğum borçlanmaları

Emeklilikte yaşa takılanlar ile erken emeklilik gelecek mi sorusunun cevabı merak ediliyor. Yeni yıla girilen şu günlerde emekli olmak için belirtilen kriterler ile birlikte askerlik borçlanması doğum borçlanması gibi ödemeler de netlik kazanıyor

Emeklilikte yaşa takılanlar 2017 gelişmeleri ile askerlik ve doğum borçlanmaları

Emeklilikte yaşa takılanlar için gün gün gelecek güzel haberler ve müjdeler beklenmekte. Emeklilikte yaşa takılanların devamlı olarak değiştirilmesi ve yenilenmesi beklenilen emeklilik yasası ile alakalı araştırmalar devam ediyor. Erkeklerde 60 olan emeklilik yaş sınırı kadınlarda 58 yaş lmasında mütevellit olarak emeklilik haklarından faydalanamayıp yaşının gelmesini bekleyen emekli adayları için tüm gelişmeler yakından takip ediliyor. 

ERKEN EMEKLİLİK GELECEK Mİ

2017 yılının ilk aylarında yeni yıl sebebiyle gelecek olan müjdeli haberler için gözler bakanlıkta. Şu an da var olan sisteme göre prim sayısını dolduran emekli adayı yaş sınırı olan erkeklerde 60 bayanlarda 58 yaşını beklemekte. Bir çok kıstas da bunu takip etmekte iken SSK'lı da 8 Eylül 1999'a kadar emeklilik için iki şart vardı.

Belirlenen bu şartlardan birincisi, sigorta süresi (kadınlar için 20, erkekler için 25 yıl), ikincisi de 5000 gün prim sayısı. Derken belirlenen 3. bir koşul daha getirlmişti.  8 Eylül 1999'dan önce işe girenler için kadınlarda 40 ile 58, erkeklerde 44 ile 60 yaş arasında yaş bekleme süresi getirildi. Öte yandan bu durum için Bağ-Kur'lular için de benzer bir durum hakim sürmekte. 

ERKEN EMEKLİ OLMA YOLLARI

Erkeklerde erken emekliliğin yolu askerlik borçlanmasından geçerken işe girmeden evvel askrliğini yapan çalışanlar bu borçlanma ile 1 2 yıl kazanırken hem de prim şartı azalıyor.  Yaşı erkene çekmek için askerliği işe girmeden önce yapmış olmak gerekiyor. İşe girilen tarih borçlanma süresini belirliyor.

DOĞUM BORÇLANMASI

Doğum borçlanmasıyla erken emeklilik ise eksik primlerin tamamlanması şeklinde gerçekleşiyor. Yıl ve yaş şartını tamamlamış bir annenin eğer primi eksikse bunları tamamlamak için beklemesi gerekmiyor. Doğum borçlanması 3 çocuğa kadar yapılabiliniyor ve bu sayde, 6 yıl kazanılabiliyor. Evlat edinen annelerin de doğum borçlanması hakkı bulunuyor. Ancak evlat edinilen çocukların 2 yaşını doldurmamış olması koşulu bulunuyor.

YORUM EKLE