Emekli maaşları erken yattı ancak değişti! Bugün Emekli Olsam Kaç Para Alırım? 2021 Emekli Maaşında Sürprizler olacak

Bugün emekli olsam kaç para alırım? 2021 Emekli maaşında sürprizler var! Merakla beklenen emekli maaşlarında sürpriz! 2021 Emekli maaşı ne kadar oldu? Emekli maaş sürprizi ve detayları sizlerle! Emeklilik maaşları erken yattı ancak değişik yattı! Değişen emekli maaşlarıyla bugün emekli olsam ne kadar maaş alırım sorusuna yanıt.

Emekli maaşları erken yattı ancak değişti! Bugün Emekli Olsam Kaç Para Alırım? 2021 Emekli Maaşında Sürprizler olacak

Emekli maaşlarının ne olacağı pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Haberler sadece kamu kurum ve kuruluşlarından emekli olanları da kapsamamaktadır. Gelen yenilikler özel sektörde mesai yapmış ve artık emekli olmuş kimseler açısından da önem arz etmektedir. Devlet resmî kurumları bu bağlamda farklı hesaplama teknikleri kullanmaktadır. Böylelikle emekli vatandaşların enflasyon oranında zarar görmemeleri sağlanmaya çalışılmaktadır.

Emekliler ve çalışanlar için maaş belirlemeleri her sene başında yapılmaktadır. ancak bu senenin farklı bir anlamı daha bulunmaktadır. Çünkü yaşanan salgın nedeni ile pek çok vatandaş emekli olmayı istemektedir. Yine aynı nedenler emekli olsam kaç para alırım şeklindeki araştırmaların yapılma oranlarında bir artış meydana getirmiştir. Devlet resmi birimlerinden gelen açıklamalardan sonra tahminler yerine;

 • Emekli maaşları,
 • Çalışan maaşları,
 • Aile yardımları,
 • Engelli ve yaşlı yardımlarının ana rakamları belli olmuş durumdadır.

2021 Emekli Maaşları

Türkiye Emekliler Derneği, emekli maaşlarına yapılması söz konusu olan zam hakkında yetkili birimlerle görüşme içerisindedir. Bu sayede zam oranının vatandaşların mağdur olmayacağı miktarlarda gerçekleştirilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Resmi birimlerden emekli maaşlarından önce asgari ücret açıklamalarının gelmesi beklenmiştir. Geçtiğimiz günlerde asgari ücretin net ve brüt rakamlarının kesinleşmesinden sonra sıra emekli maaşlarına gelmiştir.

2021 emekli maaşlarının zam oranlarının belirlenmesi her seneninkinden daha büyük önem arz etmektedir. Çünkü salgın yüzünden gerek çalışanalar gerekse emekliler olumsuz etkiler yaşamışlardır. Vatandaşın alım gücünün yeniden yükselmesi ve ekonominin canlanması için zam oranlarının enflasyon rakamlarının altında kalmaması lazımdır. Bunun için de aralık ayındaki enflasyon oranlarının kesinleşmesi beklenmektedir. Yine de konu hakkında farklı uzman tahminleri bulunmaktadır.

2021 Emekli Maaşı Detaylar

Resmî kurumlardan gelen detaylar 2021 emekli maaşı zam oranlarının bazı alanlarında kesinliklerin oluştuğunu göstermektedir. Çünkü bir kısım emeklinin maaş zamları ilk dönem enflasyon rakamlarına göre hazırlanmıştır.

 • SSK ve BAĞKUR emeklilerin %7,02
 • Memur ve memur emeklilerinin 3,02 puan farkı alacakları kesin bilgiler arasındadır.

2021 maaş zamlarının belirlenmesinde etkili olan enflasyon tutarı konusunda tahminler gelmeye devam etmektedir. Merkez Bankası, bunun için aralık ayı beklenti anketi düzenlemiştir. Düzenlenen ve sonuçları açıklanan ankete göre enflasyon tahmini %14,18 şeklindedir. Tahminin doğru çıkması halinde eklenecek olan zam yüzdesi 7,96 dolaylarında olacaktır.

2021 emekli maaş tabanı da beklentiler çerçevesinde şekillenmeye başlamıştır. buna göre taban aylıklarında görülmesi muhtemel olan rakamlar;

 • Esnaf emeklilerinde 2.036 TL
 • 2000’den önce emekli olmuş SSK emeklilerinde 2.410 TL şeklindedir.

Vatandaşlar için en önemli açıklamalar resmî kurumlardan gelecek olanlardır. Bu neden yüzünden gerçek zam oranlarının rakamsal değerlerinin görülebilmesi için kısa bir süre daha beklenmesi doğru olacaktır.

Bugün Emekli Olsam Ne Kadar Para Alırım?

Emekli olunca kaç para alırım sorununun yanıtı geleceklerini belirleyen insan sayısı çok fazladır. Ancak bu konunun net sonuçlar verebilmesi sadece bireysel hesaplamaların yapılmasından sonra gerçekleşmektedir. Zira;

 • İşe başlama tarihleri,
 • Prim ödeme miktarları,
 • Yaş kıstasları emeklilikte oldukça önem arz etmektedir.

Bireylerin yukarıda verilen kıstaslar bazında birbirlerinden farkları bulunmaktadır. ancak genel bir açıklama yapılması gerekirse emeklilikte maaş oranı çalışma esnasında ödenen primle alakalıdır. Çünkü aylık bağlama oranı düşük olduğunda emeklilik sonrasında temin edilen maaş miktarı da düşük olmaktadır. Bundan kaynaklı olarak emekli maaş miktarı için ilk olarak çalışma hayatında ödenmiş olan prim tutarları bilinmelidir.

Maaşların ortalama rakamlarının hesaplanması için hazırlanan online aracılardan ücretsiz olarak istifade edilmesi mümkündür.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER