Elektronik Satışında Kimlik Kartı Zorunluluğu

Valilik tarafından yapılan son açıklamalara göre ikinci el teknolojik ürün satışında kimlik kartının zorunlu hale getirildiği belirtildi.

Elektronik Satışında Kimlik Kartı Zorunluluğu

Valilik tarafından güvenliği sağlamak, suistimallerin önüne geçebilmek için ikinci el elektronik ürün satışlarında kimlik bilgilerinin alınmasını zorunlu hale getiren bir çalışmanın başladığını açıkladılar. Bunun üzerine elektronik cihaz alım ve satım işlemlerinde özellikle yabancı uyruklu kişiler tarafından dolandırıcılık, terör ve kaçakçılık gibi çeşitli işlemlerde kullanılması için ikinci hat ve aynı zamanda ikinci el elektronik ürün satın aldıkları belirlendi. 

Ortaya çıkabilecek güvenlik açığını net bir şekilde ortadan kaldırmak için elektronik satışının gerçekleştiği işletmelere ve hat satışının gerçekleştirildiği operatör firmalarına valilik tarafından bazı yazılı emirlerin gönderildiği, artık güvenliğin sağlanması için yeni bir çalışmanın yapılması gerektiği açıklandı. Bu durumda ikinci el telefon satışı gerçekleştirilirken kimlik belgelerinin ibraz edilmesi ve bir kopyasının işletme tarafından alınması zorunlu hale gelecek. Aynı durum ikinci el hat alım satım işlemlerinde de mutlaka gerçekleştirilecek. 

Yazılı bir şekilde yapılan açıklamalar sonrasında kimlik bilgilerinin alınmaması halinde tüm sorumluluğun işletmelere yükleneceği, bu durumun bir suç olarak görüldüğü belirtildi. Alınan kimlik bilgilerinin Emniyet kanalına oluşturulan bir sistem sayesinde ulaştırılması, bu işlemlerin anlık olarak yapılması bekleniyor. Özellikle yabancı uyruklu kişilerin çeşitli suçlara karışma oranlarında artışın yaşanması ile birlikte bu konu hakkında işlem yapılmaması ve suça karıştıklarının tespit edilmesi sonucunda  işletmelere de çeşitli cezaların verilmesi uygun görüldü. 

YORUM EKLE