Dolar düşüşe geçti!

Haftaya kayıpla başlayan Dolar 3.67’nin altına inerek düşüşe geçti.

Dolar düşüşe geçti!

Amerika Birleşik Devletleri’nde cuma günü tarımdışı istihdam verilerinin açıklanması ile birlikte düşüşe geçen dolar, hızla değer kaybetmeye devam ediyor. Cuma günü gelen verilere göre saatlik ücretlerin, öngörülenin altında kalması nedeniyle dolar değerini kaybetmiş ve 3,70’in altına inmişti.

EURO DA DEĞER KAYBETTİ

Yeni haftanın ilk gününde Dolar’ın değer yitirmesi üzerine Euro da düşüşe geçti. İlk işlem gününde 3,93 lira olan Euro, düşmeye devam ediyor.

Merkez Bankası’nın mevcut durumu kontrol edebilmesi halinde Türk Lirası’na olan desteğin, beraberinde gücü getireceği öngörülüyor.

BORSA YÜKSELİŞTE

Borsa İstanbul’da BIST endeksi 0,3 artarak 89.121,97 puan ile güne başladı. Girişte endeks 732,46 değer görürken, bankacılık endeki 1,07, holding endeksi 0,70 arttı.

DOLAR TALEBİ ZAYIFLADI

Uzmanlar, ABD’de ortaya koyulan değerlerin tarım dışı istihdam hariç beklentileri desteklememesinin sonuçlarına bağlı olara doların dünya çapında küresel bir değer kaybı yaşadığını belirtti. Bunun da beraberinde dolara olan talebin azalmasını getirdiğini söyleyen uzmanlar, ABD Merkez Bankası’nın açıklamalarının dikkatle dinlenmesi gerektiğini söyledi.

Doların son zamanlarda iyice yükseliyor olması ülkemiz açısından olumsuz bir değer taşıyordu. Yaşanan yeni gelişmeler ile bu durum tersine dönmeye başlayacak gibi görünüyor.

S&P ve Fitch Ratings’in değerlendirmelerinden sonra etkisini kaybeden dolar, kayıp yaşamaya devam ediyor.

Bugün öğleden sonra açıklanacak olan kişisel tüketim harcamalarının takip edilmesi gerektiği analistler tarafından belirtiliyor.

YORUM EKLE