Doğalgaza Zam Geldi! Peki Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

BOTAŞ, Ocak ayında doğalgaza yüzde 1 oranında zam yapacağını açıkladı. Vatandaşlarımız için doğalgaz tasarrufu yapmanın yollarına haberimizde yer verdik.

Doğalgaza Zam Geldi! Peki Doğalgaz Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Her ay düzenli olarak yeniden belirlenen, Ocak ayında konutlarda ve işyerlerinde uygulanacak olan doğalgaz fiyat tarifeleri BOTAŞ tarafından açıklandı. “Doğalgaza zam geldi mi 2021?” sorusu da nihayet cevaplandı. Doğalgaza yüzde 1 zam yapılacağı açıklandıktan sonra, vatandaşlar “doğalgaz faturasından nasıl tasarruf edilir?” sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. Sizler için doğalgaz tasarrufu yapmanın yollarını ve BOTAŞ tarafından açıklanan ve Ocak ayında doğalgazda uygulanacak zam miktarına haberimizde yer verdik. İşte, Ocak ayı doğalgaz fiyat tarifesi ve doğalgaz tasarrufu yapmanın yolları…

OCAK AYINDA DOĞALGAZA YÜZDE 1 ZAM YAPILDI

Vatandaşlar “2021 yılında doğalgaza zam yapılacak mı?” sorusunun cevabını merak ediyordu. Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) tarafından yapılan açıklamaya göre konut, ticarethane, sanayi ve elektrik üretim santralleri abone grupları için ocak ayında doğalgazda geçerli olacak fiyat tarifelerinde yüzde 1 oranında zam yapılacak.

Bilindiği üzere, doğal gaz için uygulanacak fiyat tarifeleri aylık olarak hesaplanmaktadır. Ocak ayına ilişkin tarife tablosu da yeni yılın gelmesiyle birlikte Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ'nin (BOTAŞ) resmi internet sitesinde yayımlandı.

İlgili tabloya göre, BOTAŞ, Aralık ayındaki tarifeye oranla gaz dağıtım şirketlerine uyguladığı satış fiyatında konut tüketicileri için yüzde 1 zam yaptı ve 1000 metreküp doğal gaz için 1264 lira olarak belirlendi. Ticarethane, sanayi ve üretim santralleri için de 1414 lira olacak.

Hal böyle olunca vatandaşlar da doğalgaz tasarrufunun nasıl yapılacağını araştırmaya başladı.

DOĞALGAZ TASARRUFU NASIL YAPILIR?

 • Tüm binaya ısı yalıtımı yaptırmak genelde pahalı göründüğü için pek tercih edilmez. Ancak ısı yalıtımı sayesinde yüzde 50 oranında tasarruf yapmanın mümkün olduğunu bilmelisiniz. Isı yalıtımlı binalarda kış aylarında sıcak havanın dışarı çıkması engellenirken yaz aylarında da sıcak havanın içeriye girmesine engel olunur.
 • Uzmanlar, oturma odaları ve salonlardaki sıcaklığın 20 – 22 ⁰C derece arasında olmasını önermektedir. Dışarıda olunan süre boyunca ya da uyurken oda sıcaklığının 16 – 19⁰C derece arasında olursa evdeki ısı korunacaktır. Termostatik vana kullanıp her oda için farklı sıcaklık ayarı yaparak büyük oranda tasarruf yapabilirsiniz.
 • Doğal gaz tasarrufu yapmak amacıyla peteklerin sürekli kapatıp açılması evdeki sıcaklığın yok olmasına ve tesisatta dolaşıp peteklerden ısı veren suyun soğumasına neden olur. Su soğudukça, suyu ısıtmak için yüksek düzeyde yakıt tüketimi yapmanız gerekir ve bu da tasarruf yapmanıza engel olur.
 • Radyatörlerde hava olunca veya radyatörlerin temizlenmeye ihtiyacı varsa radyatörlerin ısıtma performansı düşer. Evinizi ısıtmak için daha yüksek düzeyde ısı kullanmanız gerekir ve tasarruf yapamazsınız.
 • Eski camlarını çift camlı ve PVC doğramalı sistemlerle değiştiren vatandaşların doğal gaz faturalarında yüzde 10’a kadar tasarruf yapması mümkündür.
 • Yıllık olarak kombi bakımını yaptırırsanız hem güvenliğinizi sağlamış olursunuz hem de doğalgazdan tasarruf yapabilirsiniz.
 • Özellikle uzun saatler boyunca işte veya okulda olan vatandaşlar, yoğuşmalı ve zaman ayarlı kombilere geçtiğinde yüzde 15’e kadar tasarruf yapmaktadır.
 • Kullanılmayan odalardaki kalorifer peteklerini kapatarak gereksiz ısı kullanımını önleyebilirsiniz.
 • Akıllı sayaçlar kullanarak harcadığınız doğalgaz enerjisini takip edin.
 • Gündüz saatlerinde perdeleri açarak evinize güneş enerjisini depolayın.
 • Binanızda ısı yalıtımı varsa bile camlar ve cam kapılardan ısı kaybı yaşayabilirsiniz. Özellikle akşamları perdelerinizi kapalı tuttuğunuzda, odalarda yaşanan ısı kaybını yüzde 25 oranında engellemiş olursunuz. Bu yöntem tasarruf yapmak için oldukça basittir ve büyük oranda tasarruf sağlar.
 • Yüzde 5’e yakın bir oranda doğalgaz tasarrufu yapmak için radyatörleriniz ile duvarlar arasına izopan levhalar yerleştirip ısı geçişini engelleyebilirsiniz.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER