Doğalgaz Kısıtlamaları Kaldırılıyor

Gereksiz tüketimin önüne geçebilmek için doğalgaz kısıtlamaları getirilmişti. Alınan bir karar sonrasında yarın itibariyle kaldırılmasına karar verildi.

Doğalgaz Kısıtlamaları Kaldırılıyor

Ocak ayında doğalgaz tüketiminde meydana gelen artış ve tüketimin büyük kısmının gereksiz olduğu yönünde yapılan bir inceleme sonrasında yeni bir karar verilmişti. Verilen karar sonrasında doğalgaz tüketimini gereksiz yere sağlamamak adına bazı kısıtlamaların getirilmesine karar verilmişti. Bu durumda mali açıdan da büyük oranda tasarruf sağlanmasının mümkün olduğu belirtildi. Bunun ardından yapılan çeşitli görüşmeler sonrasında doğalgaz kısıtlamasına gidildi. Ancak bu kısıtlama tüketicileri tüketim konusunda olumsuz etkilemediği için herhangi bir şekilde tepki görmemesi dikkat çekti. 

Doğalgaz kısıtlaması için hava sıcaklıklarının normalin altına düşmesi ve bu durumda bilinçsiz bir şekilde tüketilen doğalgaz miktarlarının ortaya çıkması ile belirlendiği öğrenildi. BOTAŞ tarafından alınan bir karar sonrasında özel doğalgaz dağıtım şirketlerine konu hakkında özel bir yazılı açıklama yapılmıştı. Bu yazılı açıklama sonrasında kısıtlama kararının uygulanması gerektiği belirlenmiş ve ardından yüzde  50 oranında bir kısıtlama getirildiği açıklanmıştı. Bu kısıtlamanın özel doğalgaz dağıtım şirketleri tarafından uygulandığı belirlendi. 

Bugün yapılan açıklamalar sonrasında ise kısıtlamanın artık kaldırılması gerektiğine karar verildi. Gerekli tasarrufların sağlandığı ve hava şartlarının mevsim normallerine döndüğü, hatta üzerine çıktığı gerekçesi ile herhangi bir şekilde kısıtlamaya gerek kalmadığı öğrenildi. Bunun ardından yarından itibaren yani 7 Şubat 2017 tarihinden itibaren kaldırılması gerektiğine karar verildi. Konu hakkında yine doğalgaz şirketlerine konu hakkında bir açıklama yapıldı

YORUM EKLE