Dikkat Borç Yapılandırma Başvuruları Bu Hafta Son! Cumhurbaşkanlığı Kararı Yayımlandı

Borç yapılandırma başvurusunu kaçıranlar için süre bir ay daha uzatılmıştı. 31 Ocak 2021 olarak açıklanan yapılandırma tarihi için son haftaya girildi. Yapılandırılan borçların ilk taksit ödemesi ise Şubat ayında başlayacak.

Dikkat Borç Yapılandırma Başvuruları Bu Hafta Son! Cumhurbaşkanlığı Kararı Yayımlandı

Binlerce kişinin başvuru yaptığı borç yapılandırmasıyla ilgili 30 Aralık tarihinde müjdeli haber gelmişti. Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla borç yapılandırması yapacak vatandaşlarımıza bir ay ek süre tanındı. 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması kanunda yapılan değişikle vatandaşlarımız 31 Ocak 2021 tarihine kadar yapılandırma başvurusunda bulunabilecekler. Yapılandırılan borçların ilk taksit ödemesi işe Şubat ayında başlayacak. Geçtiğimiz yıl başvuru yapanlar ve süre uzatma kararı sonrasında başvuru yapanların taksit ödeme tarihleri arasında farklılıklar bulunmaktadır. KYK borçlarından, SGK prim borçlarına, trafik cezalarından ÖTV borçlarına kadar tüm borçların kapsayan yapılandırmanın detayları şu şekilde;

HANGİ BORÇLAR YAPILANDIRILIYOR?

Bu hafta başvuruları son bulan yapılandırmalar kapsamında; trafik cezaları, idari para cezaları, Katma Değer Vergisi(KDV), Motorlu Taşıtlar Vergisi(MTV), Gelir Vergisi, Özel Tüketim Vergisi(ÖTV), KYK borçları ve hazine alacaklarına ait borçlar yeniden yapılandırılıyor. Bunlara ek olarak, Kara Yolları Taşıma Kanunu'na göre kesilen tüm idari para cezaları, usülsüz geçiş cezaları da yapılandırma kapsamına girmiş durumda. Borçlarını yapılandıran vatandaşlarımıza en fazla 18 ay taksit seçeneği sunulurken, peşin ödeme yapacak vatandaşlarımıza indirim uygulanmaktadır.

TAKSİT TARİHLERİ DEĞİŞİYOR MU?

Yapılan açıklamaya göre 30 Aralık tarihinden önce yapılandırma başvurusu yapan vatandaşlarımız belirlenen tarihlerde taksitlerini ödeyecekler. Bu kişilerin taksit tarihlerinde bir erteleme olmayacak. 31 Aralık tarihinden sonra yapılandırma başvurusu yapan kişiler ise ilk taksit ödemelerine Şubat ayında başlayacaklar.

30 Aralık tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan 7256 Sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması kanunuyla birlikte vatandaşlarımız 31 Ocak tarihine kadar yapılandırma başvurusu yapabilecekler. Başvurular için bu hafta son hafta olacak.

Yapılan açıklamaya göre borçların yapılandırılmasında yüzde 0.35 Yİ-ÜFE oranı esas olarak alınacak. Bu katsayı üzerinden borçlarını ödeyecek kişilere çeşitli taksit seçenekleri sunulacak.

Yapılandırma kapsamında çiftçilerimizin Tarım Kredi Kooperatiflerine borçları da yapılandırma kapsamında olacak.

Yeni yapılandırmayla birlikte devlet 500 milyar liralık bir alacağını yapılandırma işlemine almış olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER