Devlet Hesabınıza 20 Bin Liraya Kadar Karşılıksız Ödeme Yapmış Olabilir!

Devlet tarafından ihtiyaç sahibi vatandaşlara verilen maddi yardımları çoğu kişi bilmiyor. Bu paralar hesabınıza yatmış olabilir hemen kontrol edin.

Devlet Hesabınıza 20 Bin Liraya Kadar Karşılıksız Ödeme Yapmış Olabilir!

İhtiyaç sahibi vatandaşlara devlet tarafından pek çok sosyal yardım yapılmaktadır. Ancak ne yazık ki SGK’dan ödeme almaya hak kazanmış vatandaşlar bu paraları almayı unutuyor ya da yapılan bu yardımları bilmiyor. Sizler için yapılan bu yardımları ve devlette unuttuğunuz para olup olmadığını nasıl sorgulayacağınızı haberimizde anlattık. İşte 2021 yılının pek çok kişi tarafından bilinmeyen, alınmayan devlet yardım paraları...

SGK’nın her sene milyonlarca kişiye verdiği yardımlar bilinmediği ve unutulduğu için aylarca yıllarca hesaplarda bekliyor. Özellikle yol yardımı, emzirme yardımı, cenaze yardımı, ilaç ödemeleri ve diş ödemeleri gibi yardım paralarının çoğunu vatandaşlar bilmiyor ya da unutuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun ödediği yardımların hesabınızda olup olmadığını kolayca e-devlet üzerinden kontrol edebilir ve SGK’dan paranızı alabilirsiniz.

DEVLETİN YAPTIĞI PARA YARDIMLARI NELER?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ihtiyaç sahibi kişilere yaptığı yardımlar SGK ve İŞKUR üzerinden vatandaşlara ulaştırılıyor. Ancak binlerce kişi bu paralardan haberdar olmuyor ve paralar hesaplarında öylece bekliyor. İşte devletin yaptığı bilinmeyen ve unutulan yardım ödemeleri…

 • Bakıcı Ödemesi
 • Cenaze Yardım Ödemesi
 • Çeyiz Destek Ödemesi
 • Doğum İzni Ödemesi
 • Doğum Parası Ödemesi
 • Eğitim Desteği
 • Emekli Olamayan Vatandaşlara Toplu Prim Ödemesi
 • İş Göremezlik Ödemesi
 • Kreş Yardımı Ödemesi
 • Süt Parası Ödemesi
 • Yol Yardımı Ödemesi

DEVLETTE UNUTTUĞUM PARA VAR MI? NASIL KONTROL EDEBİLİRİM?

Vatandaşlar, devlette para unutup unutmadığını SGK aracılığı ile kolayca kontrol edebilmektedir. Kontrol etmek için öncelikle e-devlet’e giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından, e- Devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Eğer şifreniz yoksa size en yakın PTT’lere giderek e-devlet şifresi alabilirsiniz.

e-Devlet sistemine giriş yaptığınız zaman sağ üst köşede yer alan arama bölümüne “SGK şahıs ödeme sorgulama” yazın ve çıkan sonuca tıklayarak devlet tarafından adınıza yatırılan bir para olup olmadığını kolayca öğrenebilirsiniz.

HASTALIK VE YOLLUK PARASI

Hastalığı olan kişilerin gerekli tedaviyi görmesi için yeterli maddi kaynağı yoksa Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bu kişilere ödeme yapmaktadır. Örnek vermek gerekirse, Van'da yaşayan bir kişi Van Devlet Hastanesi'nde yapılmayan bir tedaviyi görmesi gerekiyorsa ve bu kişi Ankara’ya sevk edildiyse, maddi durumunun yeterli olmaması durumunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Ankara'ya gitmeniz ve tedavini olabilmeniz için gerekli miktarda para yardımı yapıyor. Bu yardımı almak için SGK’ya kimlik belgeniz ve sevk kağıdınız ile başvuru yapmanız yeterli olacaktır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER