Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Kredi Faiz Oranlarına İndirim Geliyor!

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, yüksek faize son derece karşı olduğunu ve bu konuyla mücadele edeceğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Açıkladı: Kredi Faiz Oranlarına İndirim Geliyor!

Geçtiğimiz günlerde yaptığı konuşmasında yüksek faiz konusunu parmak basan Cumhurbaşkanı Erdoğan vatandaşları sevindirecek açıklamalar yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek faize karşı olduğunu belirterek yüksek faizle mücadelemi sürdüreceğim dedi. Vatandaşlar ise bu açıklamanın ardından konut kredisi, ihtiyaç kredisi, taşıt kredisi faiz oranları düşecek mi sorusunu araştırmaya başladı.

Bilindiği üzere, son 2 PPK kararıyla, Merkez Bankası politika faiz oranlarını yüzde 17.00 bandına çıkarmıştı. Alınan bu karar kredi faiz oranlarını doğrudan etkilemişti.

Bu kararın ardından ne yazık ki Türkiye'de faaliyet gösteren bütün bankalar kredi faiz oranlarını kademeli olarak arttırmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yüksek faizle mücadele konusundaki tavrını ve ilerleyen süreçte yaşanacaklara ilişkin açıklama yaptı. Cumhurbaşkanının bu açıklaması vatandaşları sevindirdi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: YÜKSEK FAİZLE MÜCADELE EDECEĞİM

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan konuşmada, enflasyon ile mücadele sürecinde faiz oranlarında yapılan indirimlere değinildi. Erdoğan yüzde 30 bandında olan enflasyonun tek haneli seviyelere düşürüldüğünü hatırlatarak yüksek faize karşı olduğunu belirtti. Yaşananlardan ders çıkardığını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan bankaların kendi karlarına düşündüğünü ancak faizin yatırımcıyı kötü etkilediğini vurguladı.

Yüksek faize karşı olduğunu belirten Erdoğan, Türkiye'ye yatırım, istihdam, üretim ve ihracat lazım olduğunun altını çizdi. Yüksek faizle mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğini dile getirerek yüksek faizle bir yere varılamayacağını belirtti. Kur istikrarının enflasyonla mücadele konusunda önemli bir yeri olduğunu ifade etti.

KONUT KREDİSİNDE İNDİRİM GELECEK Mİ?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı Bu açıklamadan sonra konut kredisinde 2021 yılında indirim yapılıp yapılmayacağı konusu vatandaşlar tarafından merak edildi.

Kredi faiz oranlarının düşmesinin önümüzdeki dönemlerde Merkez Bankası tarafından gerçekleştirilecek PPK toplantılarında faiz indirimi kararı alınıp alınmayacağına bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Merkez Bankası faiz indirimi kararı alırsa kredi faiz oranlarında bariz bir şekilde düşüş yaşanır. Politika faiz oranlarının yüzde 8.25 bandında olduğu geçmiş süreçlerde bankalar sıfır konut kredisini yüzde 0.69 faiz oranıyla, ikinci el konut kredisini ise yüzde 0.79 faiz oranıyla veriyordu. Söz konusu dönemde yüzde 0.79 ile ihtiyaç kredisi sağlayan bankalar yüzde 0.82 faiz ile taşıt kredisi veriyordu. güncel olarak ise Ocak ayında gerçekleştirilecek PPK toplantısından önce politika faiz oranlarının yüzde 17.00 bandında olduğu kaydedildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın ardından politika faiz oranlarının düşürülmesi ve böylece kredi faiz oranlarının da düşmesi bekleniyor.


Güncelleme Tarihi: 16 Ocak 2021, 11:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Baran baran
Baran baran - 4 ay Önce

Neden herkes alamıyor

Süleyman kaya
Süleyman kaya - 4 ay Önce

İyi bir teklif

SIRADAKİ HABER