Çiftçi Mazot ve Gübre Desteği Geliyor! Çiftçiye Vergi Muafiyeti Çalışmaları Başladı

2021 yılı başlarken çiftçi mazot desteği ve gübre desteği mecliste görüşülüyor. Kanun teklifinin kabul edilmesiyle çiftçiler mazot, gübre ve yem alımlarında vergi ödemeyecekler. Tarımsal kalkınma paketi kapsamında çiftçilerin giderlerini azaltarak, üretimin artması hedefleniyor.

Çiftçi Mazot ve Gübre Desteği Geliyor! Çiftçiye Vergi Muafiyeti Çalışmaları Başladı

Pandeminin başlamasıyla birlikte dünya genelinde gıdaya olan ihtiyaç kritik seviyelerde yükseldi. Stoklarda azalma yaşanırken, gıdaya olan talep yükseldi. Bir tarım olan ülkemizde artan maliyetler nedeniyle çiftçilik son 18 yılda yüzde 44 oranında azaldı. Ülkemizin yeniden üretimi arttırabilmesi, çiftçilerin desteklenmesi ve üretimin artması için kollar sıvandı. Cumhuriyet Halk Partisi Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel tarafından meclise sunulan kanun teklifiyle çiftçilerin mazot, gübre ve yem alımlarından vergi muafı olması teklif edildi. İşte kanun teklifinin detayları:

ÇİFTÇİYE MAZOT DESTEĞİ 2021

Genel Gerekçe: Dünyada artan nüfus ile gıda arzında yaşanmaya başlanan sorunlar tarım sektörünü stratejik sektörlerden biri haline getirmiştir. Ülkeler yaşanabilecek gıda sorunlarına yönelik önlemler almaya başlamışlardır. Bunun yanı sıra artan talep ile gıda ürünlerinin fıyatlarında artış eğilimi bulunmaktadır. Mevsimsel etkilerden bağımsız tamamen arz ve talep dengesine bağlı olarak gıda ürünlerindeki fiyat artışı, gıdaya erişimi zorlaştırmaya başlamıştır.

Bunun yanı sıra tarım sektörünün oluşturmuş olduğu istihdam ile de toplum kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Verimli tarım topraklarına sahip ülkemizde tarım sektörünün toplum kalkınmasına lokomotif olabilecek potansiyelde bir sektördür. Her nitelikte iş gücüne hitap etmesi tarım sektörünün istihdama olan bir diğer katkısıdır. Şu haliyle istihdam edilenlerin yüzde 19'u tarım sektöründe istihdam edilmektedir. Ancak bu istihdam oranı her geçen yıl azalmaktadır. Tarımsal istihdam oranı yalnızca 2019'da bir önceki yıla göre yüzde 4 azalmıştır. Son 18 yılda tarımsal istihdam yüzde 44 düşmüştür. Tarımsal istihdamın bu denli azalmasında elbette tarımsal girdilerin fiyatlarındaki artış etkilidir.

Özellikle pazarda güçsüz durumda bulunan küçük çiftçiler tarımsal girdilerin ve maliyetlerin finansmanında zorluk yaşamakta ve sonucunda sektörden uzaklaşmaktadırlar. Tarımsal üretimin tekelleşmesi ve şirketler eliyle yürütülmeye başlanması gıda güvenliği açısından bir tehdit oluşturmaktadır. Küçük aile işletmeleri tarımsal ürün desenlerini ve yerelliği yaşatması bakımından gıda güvenliğinin sağlanmasında önemli birer aktördürler. Ayrıca küçük çiftçiler biyoçeşitliliğin korunmasına önemli katkılar sunmaktadırlar. Keza Birleşmiş Milletler Gıda Tarım Örgütü (FAO) tarımda küçük aile işletmelerinin önemine sürekli vurgu yapmaktadır. Ülkemizde de artık tükenme noktasına gelen küçük aile işletmelerini korumak ve üretimde sürdürebilirliği yakalamak için bu işletmelerin maliyetleri düşürülmelidir. Bu maliyetlerin başında motorin, gübre ve tohum maliyetleri gelmektedir.

Kanun teklifimiz ile çiftçilerin üretim maliyetlerinin yüksekliği göz önünde bulundurularak bu yükün azaltılması ile tarımın geliştirilmesi ve üretimin arttırılması hedeflenmektedir.

ciftciye-mazot-indirimi-vergi-muafiyeti-getiriliyor

Kanun teklifi kabul edilirse çiftçiler 2021 yılında mazot desteği ve gübre desteği alabilecekler. Peki vergisiz mazot fiyatları ne kadar? Kanun teklifi kabul edilirse çiftçilerimiz mazotun litre fiyatına ne kadar ödeyecekler?

Rafineri fiyat oluşumu şu şekilde hesaplanmaktadır: Gümrüksüz rafineri fiyatı + ÖTV + EPDK payı = Rafineri Satış Fiyatı (KDV hariç) bu tutarın üzerine KDV eklenerek rafineri satış fiyatı belli olur. Bu fiyatların üzerine dağıtım şirketi marjı ve servis ücreti eklenerek pompa satış fiyatları belirlenir. Eğer teklif kabul edilirse çiftçilerimiz yaklaşık 1,50 TL/LT üzerinden mazot alabilecekler.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER