Çift Maaş İçin İşte Gerekenler! Herkes Çift Maaş Alabilir!

Bu koşulları taşıyan herkes çifte maaş alabilir! SGK'dan çifte maaş almak mümkün! Peki kimler alabilir gereken koşullar nelerdir, hepsi haberimizde...

Çift Maaş İçin İşte Gerekenler! Herkes Çift Maaş Alabilir!

Vatandaşların aklında ikinci bir maaş alma hususunda birçok soru bulunmakta. Bu sorulardan bazıları şu şekilde. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ikinci bir maaş verilir mi? Bu maaş hangi koşullar altında veriliyor? Vefat eden ebeveyn veya eş dolayısıyla ikinci bir maaş alınabilir mi? Çalışan kişiler kendi maaşları olması durumu dikkate alınmadan hayatını kaybeden ebeveyn veya eş dolayısı ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan kendisinin maaşına ek bir maaş daha alma hakkına sahip. Çoğu vatandaş kendi maaşlarını tehlikeye atmama düşüncesi ile bu uygulamaya ilişkin bilgi edinme ihtiyacı duymuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan bazı vatandaşların üç maaş bile alabileceği, bu durum ve çift maaş alabilmenin şartlarına ilişkin tüm detaylar haberin devamında.

Kimler SGK’dan ek olarak maaş talep edebilir? Hayatını kaybeden ebeveynler ya da eş dolayısı ile ek bir maaş alınabilir mi? Yetimler için aylık ücretten kimler yararlanabilir? Bu sorular ve cevapları bir işte çalışmakta olan ve çift maaş almak isteyen kişilerin büyük bir kısmı için önem taşıyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, daha önceden belirlenmiş olan çalışma süresi ve yıllarını tamamlamış olan çalışanlara emekli maaşı sağlıyor. Alınan maaş dışında eşi hayatını kaybedenler için ve ebeveynlerinden biri ya da ikisi vefat edenler için aylık bir ücret veriyor. Kişi kendisi emekli olup maaş alıyorsa bile yukarıda yazan durumlardan biri ya da birden fazlası gerçekleşmesi durumunda ek olarak yetim veya dul aylığını ya da ikisini birden alma hakkına sahip oluyor.

Dul kavramı kapsamında kişilere maaş verilmesi durumu genellikle kadınlar için kullanılıyor olmasına rağmen aynı durum erkek şahıslar için de geçerliliğini korumaktadır. Nadir de olsa oluşan durumlarda bazı kişiler üç maaşa kadar aylık alabiliyor. Bu durumun geçerli olduğu hadiselerden birine örnek vermek gerekirse;

Sosyal sigorta kurumu tarafından emekli edilmiş bir kadın emekli maaşını almaya devam ederken, BAĞ-KUR tarafından emeklilik maaşı ödenmekte olan eşinin ölümü durumunda eşinin maaşını dul aylığı olarak almaktadır. Aynı zamanda bu kadının Emekli Sandığı tarafından emekli maaşı ödenen babası vefat ederse babasının da maaşını yetim aylığı olarak alabiliyor. Bu şekilde 3 adet aylık ödeme alabiliyor.

Emekli olan kişi Sosyal Sigorta Kurumu, Bağkur, Emekli Sandığı fark etmeksizin hangi kurumdan sigortalı olursa olsun eşinin vefatı durumunda dul aylığı adı altında bir ek maaş alma hakkına sahip oluyor.

Örnek olarak Sosyal Sigorta Kurumundan emekli olan bir kadın Bağkur emeklisi eşinin ölümü halinde dul aylığı alma hakkına sahip oluyor. Vefat eden eş Sosyal Sigorta Kurumu veya Bağkur üzerinden emekli ise dul olan eş vefat edenin maaşının yarısını, hayatını kaybeden emekli eş Emekli Sandığı üzerinden sigortalı ise dörtte üçünü dul aylığı olarak alıyor.

İKİNCİ BİR MAAŞ ALMAK İÇİN GEREKEN ŞARTLAR

Ölümü gerçekleşen kişinin ölüm aylığından sadece kendi ailesi, yani eşi, çocukları ve ebeveynleri faydalanabilmektedir.

Sigorta başlangıcı yapılmamış veya aylığa tabi olmayan erkek çocuklar öğrenim görmüyorlar ise 18 yaşına, lise öğrencisi iseler 20 yaşına, üniversiye öğrencisi iseler 25 yaşını tamamlayana kadar yetim aylığı alma hakkına sahiptirler.

Kız çocuklarında yaş sınırlaması bulunmamakla beraber yalnızca sigortalı olarak çalışmaya başlamaları veya evlilik yapmaları durumunda yetim aylığı ödemelerine son verilir. İşlerinden ayrılmaları veya evliliklerinin sona ermesi halinde talep ettikleri takdirde tekrar aylık bağlanabiliyor.

Malul çocukların yetim aylığı alabilmesi için sigortalarının olmaması ve bir işte çalışmamaları veya bir aylığa tabi olmamaları şartı bulunuyor. Bu kişilerin ayrıca en az yüzde 60 kayıp yaşadıklarına dair Sağlık Kurulundan onaylı belgeleri olmak zorunda.

Ebeveynlerin çocuklarının ölmesi durumunda ölüm aylığı talep edebilmeleri için eş ve çocuklarından artan bir hisse ve asgari ücretin altında bir gelir düzeyinde olması şartı bulunuyor. Eğer ebeveynler 65 yaş üzerinde ise eş ve çocuklardan hisse artması şartı aranmıyor.

Eşini kaybeden kişinin ölüm aylığı hakkından faydalanabilmesi için tek aranan şart resmi nikahlı olmaları. Kişinin sigortalı şekilde çalışması durumunda çalışma karşılığı aldığı maaşına el olarak ölüm aylığı alma hakkı saklı tutulmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2021, 14:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER