CHP'den Akkuyu santraline tepki: Felaket!

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşasına son verilmesi gerektiğini belirtirken, nükleer enerjiyi "felaket" olarak nitelendirdi. 

CHP'den Akkuyu santraline tepki: Felaket!

Mersin'de Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşasına devam ediliyor. Gülnar ilçesinde bulunan Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin, ülkemizin ilk nükleer tesisi olacağı biliniyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin dört güç ünitesinden meydana geleceği ve 2023 senesinde faaliyete geçeceği ifade ediliyor. Söz konusu santralin senede 35 milyar kilowatt saat (kWh) üretim gerçekleştireceği öngörülüyor. Böylece İstanbul gibi bir kentin elektrik gereksiniminin yüzde 90'lık bir bölümünün karşılanabileceğine dikkat çekiliyor. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin, ülkemizin elektrik gereksiniminin yüzde 10'lık kısmını karşılayabileceği belirtiliyor. CHP'den (Cumhuriyet Halk Partisi) inşası süren Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne ise sert tepkiler geliyor. 

"Hiçbir yerde inşa edilmesin"

Konuya ilişkin açıklamada bulunan CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin inşası sırasında gerçekleştirilen kontrollü patlamalara değindi. Başarır, söz konusu projeye derhal son verilmesi için çağrıda bulundu. 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali nedeniyle denizin, denizin altında bulunan tüm canlıların ve balıkların zarar göreceğini belirten Başarır, nükleer güç santralinin Türkiye'nin hiçbir bölgesinde inşa edilmemesi gerektiğini söyledi. Başarır, enerjinin daha etkili bir şekilde kullanılması gerektiğine dikkat çekerek, Antalya ve Mersin'in güneşi en fazla alan şehirlerden olduğunu, buralarda güneş enerjisinin kullanabileceğini ifade etti.

Başarır, farklı enerjilere başvurulması gerektiğini belirtirken, nükleer enerjiyi "felaket" olarak değerlendirdi. Akkuyu Nükleer Güç Santrali'ne hep birlikte karşı durulması için çağrıda bulunan Başarır, bu şekilde Türkiye'nin geleceğinin kararacağını ekledi. 

Valilikten açıklama gelmişti

Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nde gerçekleştirilen kontrollü patlatmanın ardından bölgede bulunan seralar ile evlerden bazılarında hasar meydana gelmişti. Bunun üzerine konuya ilişkin açıklama yapan Mersin Valiliği, kontrollü patlamanın ardından Büyükeceli bölgesinde bulunan seralar ile evlerin bazılarında hasar oluştuğunu ifade etmişti. Valilik tarafından yapılan açıklamada, söz konusu hasarın tespit edilmesi amacıyla bir komisyon oluşturulduğu ve gerekli faaliyetlerin yürütüldüğü kaydedilmişti. Açıklamada, patlatmaya ilişkin incelemede bulunmak üzere bir ekip görevlendirildiği ve olayın sorumlularına ilişkin gereken işlemlerin uygulanacağı belirtmişti. 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali, 12 Mayıs 2010 tarihinde Rusya ile Türkiye arasında imzalanan anlaşmanın ardından Rosatom isimli Rus şirketi tarafından kurulmaya başlanmıştı. Söz konusu santralin işletme ömrünün 60 sene olduğu ve söz konusu sürenin 20 sene daha uzatılabileceği ifade edilmişti. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER