Bu Bankalara Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olan Vatandaşlara Müjdeli Haber!

Bu bankalardan kredi ya da kredi kartı borcu olan tüm vatandaşlara dikkat! Yeni yasa yürürlüğe girdi. Bankalara borcu olan her vatandaşını ilgilendiriyor.

Bu Bankalara Kredi ve Kredi Kartı Borcu Olan Vatandaşlara Müjdeli Haber!

Kredi ve kredi kartı olan binlerce vatandaş var. Özellikle salgınla birlikte vatandaşların borçları giderek arttı. Salgın döneminde ya da öncesinden borçlanmış milyonlarca vatandaşımızı ilgilendiren bir karar alındı. Buna göre yüz binlerce vatandaşımızın yüzü gülecek ayrıntılar haberimizde.

Salgınla birlikte yüz binlerce vatandaşımız ekonomik olarak kötü etkilenmişti. Destek arayan vatandaşlar da çareyi bankalar da ve krediler de bulmuştu. Kredi ve kredi kartı kullanan vatandaşlar salgının geçmemesi nedeniyle borçlarını ödemekte zorlandılar. Borçlarını ödeyemeyen vatandaşlar içinde destek devletten gelmişti. Vatandaşların araç, ihtiyaç ya da konut hatta ticari borçları dahil olmak üzere tüm ödemeleri 6 ay uzatılmıştı. Yani Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu mart ayında bir karar almış ve vatandaşların hayatlarını kolaylayacak bir yasa çıkarmıştı. Vatandaşların ödemeleri 31 Aralığa kadar yani 6 ay uzatılmıştı.

Aynı zamanda BDDK tarafından vatandaşlara bir kolaylık daha sağlanmıştı. Takip süresi 90 günden 180 güne kadar arttırılmıştı.

VATANDAŞLAR İÇİN YENİ BİR DESTEK DAHA AÇIKLANDI

Altını çizeceğimiz bankalar borcu olan vatandaşlar için bir müjdemiz daha var. Vatandaşlar pandemi nedeniyle daha çok borçlanır olmuştu. Covid-19 salgını hem sağlık hem de ekonomik alandan vatandaşları her gün daha da zorluyor. Devlet bunu bildiği için vatandaşlara destekler sunmaya devam ediyor. Şimdi ise borcu olan vatandaşlar için yeni bir müjde daha açıklandı. BDDK tarafından açıklanan bu müjde ise kredi kartı ya da kredi borcu olan her vatandaşı ilgilendiriyor.

DESTEK SÜRESİ UZATILDI

BDDK tarafından verilen bu destek süresi de şimdi tekrar uzatıldı. Vatandaşların artık borçlarını 6 ay daha erteleyebilecek. Bu sayede Covid-19 nedeniyle mağdur olan vatandaşlar borçlarını erteleyerek bir süre daha rahat edebilecek.

YAPILANDIRMA DESTEKLERİ

 Aynı zaman daha önceden kredi yapılandırmasından yararlanan vatandaşlar için de destekler devam edecek. 90 günlük takip süresi tekrardan 180 ata çıkarıldı.

BDDK tarafından alınan bu yeni karar ile birlikte 31 Aralık’ta sona eren uygulama 30 Haziran 2021 tarihine kadar uzatılmış oldu. Bu sayede aynı zaman da bankalar da kart borçları ötelendiğinde ödeme talep etmeden ödemesiz dönem fırsatı verebilecekler.

TEMEL İHTİYAÇ KREDİLERİNE ÖTELEME GELECEK Mİ?

Pandeminin başında devlet tarafından vatandaşlara temel ihtiyaç kredisi verilmişti. Oldukça düşük faiz oranlarıyla verilen bu krediler de 6 ay da ödemesiz dönem fırsatı vardı. Fakat bu ödemesiz dönem sona erdi. Ödemesiz dönem seçeneğinin sona ermesiyle birlikte vatandaşların da taksitleri başladı. Fakat birçok vatandaş salgının sona ermemesi nedeniyle borçlarını ödemekte zorlanıyorlar. Vatandaşların gözü kulağı temel ihtiyaç kredileri içinde gelmesi beklenen olası bir destekte. Fakat henüz bu konu hakkında bir açıklama gelmiş değil. Yine de vatandaşlara destek olmak adına ödemelerde bir öteleme fırsatı sunulabilir.

KREDİ BORCU ÖDENMEZSE HAPİS CEZASI GELİR Mİ? KEFİLE NE OLUR?

Kredi borcu ödenmediği durumda borç kefilin olur. Çünkü kefil olan kişi aslına krediyi ödeyeceğine dair bankaya teminat vermektedir. Bu nedenle kredi borcunun ödenme sorumluluğu da kefile aittir. Borçlu olan kişi ödemeyi reddederse kefilin taşınmazına, evine, iş yerine, eşyalarına hatta maaşına el konulabilir. Fakat kredi borcunu ödeyemeyen vatandaşlar kolay kolay hapis cezası almaz. Bunun yerine haciz, maaşa el koyma gibi prosedürler uygulanır.

-borcu-olanlar-dıkkat-

UZMANLAR UYARIYOR! YAPILANDIRMA YAPARKEN BU NOKTALARA DİKKAT EDİN

Borç yapılandırmalı vatandaşlar için fırsat olabiliyor. Özellikle de birden fazla bankaya borcu olanlar için borçlarını ödemelerine imkân tanıyan bir yöntemdir. Fakat burada uzmanlar faiz oranlarının altını çiziyor. Vatandaşlar borç yapılandırması yaparken ya da borçlarını tek çatı altında birleştirirken kendilerine sunulan faiz oranlarına dikkat etmeliler.

Ayrıca yapılandırma işleminde banka seçimi de oldukça önemli. Bazı bankalar yapılandırma fırsatı adı altında düşük faizler sunar ve maliyet almaz. Vatandaşlar bu tür fırsatları takip edip kampanyaları incelerlerse daha kazançlı çıkacaklardır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER