Bitcoin 25 Bin Dolara Dayandı: Uzmanlar Ne Diyor?

Bitcoin 25 bin dolara dayandı, peki buradan Bitcoin alınır mı? Bitcoin ile ilgili uzmanlar ne diyor ve Bitcoin daha da yükselecek mi? Soruların yanıtı burada...

Bitcoin 25 Bin Dolara Dayandı: Uzmanlar Ne Diyor?

Popüler kripto para birimi Bitcoin, 2020 yılında koronavirüs pandemisinin de etkisiyle çalkantılı bir dönem geçirdi. Yıl içinde 3000 dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin, bu hafta içinde ise tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Dünya ekonomisi, koronavirüs nedeniyle zor bir dönem geçirirken, Bitcoin rekor üstüne rekor kırmayı sürdürüyor. Bu yıl başından beri değerini 3 kata yakın artıran Bitcoin’de yeni bir rekor geldi.

25 bin dolara dayandı

Popüler kripto para birimi, 2018 yılındaki 20 bin dolar zirvesinin ardından uzun bir süredir, 5 bin dolar ile 10 bin dolara arasında işlem görmüştü. 2020 içinde koronavirüs etkisiyle, bir dönem 3 bin dolara kadar düşen Bitcoin, son birkaç aydır tırmanan bir grafik gösterdi ve 20 bin doları geçti. BTC, piyasaların kapalı olduğu hafta sonunda, 24 bin 950 dolarlık tarihi zirvesini gördü ve bir rekor kırdı.

Türk lirası bazında rekor 187 bin 750 TL

Bu yıl içinde gördüğü en düşük düzey 30 bin TL olan Bitcoin, 25 bin dolara yaklaşması ile Türk lirası bazında da 187 bini aştı.

Bitcoin’deki rekor, altcoinleri de etkiledi. Ethereum 620 doları aşarken, Litecoin ise 125 doları geçti.

Uzmanlar Bitcoin rekoru için ne diyor?

Popüler kripto para biriminin 25 bin doları görmesi, ekonomi dünyasında birçok tartışmanın yaşanmasına neden oluyor.

Bitcoin’in bu denli yükselmesini anlamsız bulan ve insanların mağdur olacağını düşünenlerin sayısı az değil. Bu grup, Bitcoin’in fiyatını spekülatif olarak buluyor.

Bitcoin ile ilgili bazı uzmanlar ise, yükselişin kaynağının “sınırlı BTC arzı” olması ile ilişkilendiriliyor. Ekonomi dünyasının önemli kuruluşlarından Goldman Sachs, Bitcoin’in bir yatırım aracı olarak görülmesi konusunda, “altının dolara karşı düşük performansından sonra, bazı yatırımcıların Bitcoin’e yöneldiğini” belirtti. Buna karşın Goldman Sachs, Bitcoin’in artan hacminin, altına karşı bir tehdit olarak görmediğini de ekledi.

Bitcoin’in 25 bin dolara yaklaşması konusunda siz ne düşünüyorsunuz?

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER