Benzine yine zam geliyor! Benzinin litre fiyatı ne kadar olacak?

Benzin fiyatlarına zam üstüne zam gelmeye devam ediyor. Sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzine 8 kuruş zam yapılacak.

Benzine yine zam geliyor! Benzinin litre fiyatı ne kadar olacak?

Ülkemizdeki akaryakıt ürünlerinin fiyatlarında küresel petrol piyasalarında yaşanan fiyat artışları nedeni ile düzenleme yapılacak. Sektör temsilcilerinden elde edilen bilgilere göre bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatına 8 kuruş zam yapılacak fakat yapılan bu zam pompa satış fiyatlarına yansıtılmayacak.

Son günlerde küresel piyasalarında fiyatlar birden yükseldi. Yaşanan bu artıştan Türkiye'deki benzin fiyatları da etkilenecek. Bu gece yarısından itibaren benzinin litre fiyatına belirli miktarda zam yapılması planlanıyor.

PETROL PİYASASINDA FİYAT ARTIŞI DURDURULAMIYOR

Petrol piyasasında 2020 yılında oldukça dalgalı bir fiyatlama gerçekleşmişti. 2021 yılının ilk ayında ise fiyat artışı yaşanmaya devam etti. Koronavirüs pandemisi sürecine girdiğimizden beri petrol tüketiminde büyük oranda gerileme yaşanmış ve bu nedenle üretim ile tüketim dengesinde bozulmalar olmuştu. Bu soruna çözüm oraya petrol üreten ülkeler üretim kısıntısı yaparak bir nebze düzlüğe çıkmıştı. Petrol fiyatları ancak 2020 yılının sonuna doğru koronavirüs salgını öncesindeki seviyeye dönmüştü.

2021 yılına fiyat artışları ile başlayan petrol sektöründe brent petrolün varili 55 dolardan satılıyor. Petrol üreten ülkeler bu fiyatlamadan olumlu etkilendi fakat Türkiye gibi petrol konusunda yurtdışına bağımlı olan ülkelerin cari açıkları bu durumdan oldukça kötü etkilendi.

BENZİN FİYATLARI NE KADAR OLACAK?

Petrol sektörü temsilcileri tarafından elde edilen bilgilere göre ülkemizde benzinin litre fiyatına bu gece yarısından itibaren 8 kuruş zam yapılacak. Fakat yapılan bu zam Eşel Mobil Sisteminden dolayı ÖTV'den karşılanacak. Dolayısıyla pompa satış fiyatlarında herhangi bir değişiklik yaşanmayacak ve vatandaşlar 8 kuruşluk zamdan etkilenmeyecek.

GÜNCEL BENZİN FİYATLARI

Benzinin litresi İstanbul'da 7,25 liradan satılırken, başkent Ankara'da 7.28 liradan satılmaktadır. İzmir’de ise litre fiyatı 7,32 liradır.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz piyasasındaki işlenmiş ürün fiyatlarının ortalamasıyşa birlikte dolar kurundaki değişiklikler baz alınarak rafineriler tarafından hesaplanan akaryakıt fiyatları, şirketlere ve kentlere göre dağıtım firmaları tarafından uygulanan fiyatlar, rekabet ve serbesti nedeniyle çeşitlilik gösterebilmektedir.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER