10 Ocak 2017 Salı 11:57
Banvit tavukları artık Türk değil Brezilyalı

Türkiye'nin önemi gıda şirketlerinden, tavuk üreticisi Banvit, artık Brezilyalı oldu. Türkiye'nin önemli beyaz et gıda ve yem üreticilerinden Banvit, Brezilyalı gıda şirketi BRF tarafından satın alındı. BRF GmbH'ya 915.06 milyon TL karşılığında hisse sözleşmesini imzaladı. Hisseleri satın alan holdingin yaptığı açıklamaya göre; yüzde 60 hisselerin kendilerinde kalacağı öte yandan Qatar Holding ile sözleşme imzaladıktan sonra yüzde 40 hissesinin de onlara devredileceğini belirtti.

BANVİT SATILDI

Baş merkezinin Brezilya'da olduğu bilinen BRF'nin sosyal medya hesabı Twitter'dan yaptığı açıklama da "BRF 2017 yılına yeni bir gelişme ile başlıyor; Türkiye'de yeni bir üretim birimi ile ayaki izi alanımızı genişlettik. BRF dünyanın en büyük helal piliç tüketicisine ulaştı" denildi. Bu açıklama sonrasında Banvit'in toplam ödenmiş sermayesinin yüzde 79.48'lik kısmı BRF'de kalacak. Katar merkezli Qatar Investment Authority iştiraki olan Qatar Holding LLC arasında ise hisse dağılımı sağlanacak. 

HİSSE BEDELİ BELİRLENDİ

Banvit'i satın alan Holding tarafından yapan açıklama da imzalanan sözleşmede genel satın alma ücretinin hisse başına 11.51 lira olmak üzere toplam 915.06 milyon lira olarak araştırılarak belirlendiği, ancak hisse devrinin yapılacağı tarih itibariyle düzenlenecek ara bilanço ve gelir tablosu çerçevesinde belirlenecek olan net işletme sermayesi, borçluluk durumu, ve ilgili tarihteki ABD Doları/Türk Lirası döviz kuruna dayalı olarak gerçekleştirilecek fiyat uyarlamalarına tabi olarak azalabilecek veya artabileceği belirtildi.

BANVİT AÇILIMI

Banvit Bandırma Vitaminli Yem Sanayi ve Ticaret AŞ ismiyle 1969 yılında kurulan şirket, Bandırma'da yem üreticisi olarak kurulmuştur.  2016 yılı başlarında Tavuk firması Banvit KAP'a yaptığı açıklamada tahsisli satış veya sair ortaklık için potansiyel yatırım gruplarıyla görüşmelere başladığını belirtimişti. O tarihte Banvit2te yapılan açıklama ile "Şirketimiz tahsisli satış veya sair şekilde kurulabilecek bir ortaklık için potansiyel yatırım gruplarıyla görüşmelere başlama kararı almıştır. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır." denilmiştir. Sermaye üstlenmesinde yükseltilen sermayeyi temsil eden hisse senetleri ve sahibi olunan hissedarlarınca, halka arz edilmeyerek, doğrudan dışarıda yerleşik kişilere, kayıt öncesi belirlenmiş yurtiçinde yerleşik kişilere tahsisli olarak veya borsa’nın ilgili pazarında toptan satışıdır. 

Son Güncelleme: 10.01.2017 12:24
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.