Bankada Evde Yastık Altında Altını Olan Herkesi İlgilendiriyor! İşte Uzmanların Yıl Sonu Beklentisi

Uzmanlardan altın fiyatları hakkında dikkat çekici uyarılar geldi. Evde bankada ya da yastık altında altını olan her vatandaşın dikkatine. Altını uzun vade de bakın neler bekliyor!

Bankada Evde Yastık Altında Altını Olan Herkesi İlgilendiriyor! İşte Uzmanların Yıl Sonu Beklentisi

Salgın başladığından bu yana vatandaşların değerli sarı metale olan ilgisi de artmıştı. Salgının başından bu yana değer kazanan altın yatırımcısına oldukça büyük kazanç elde ettirmişti. Salgın döneminde güvensizliğin artmasıyla değer kazanan altın, 2021 yılına gelince değer kaybetmeye başladı. Bunun en büyük sebeplerinden biri de aşı çalışmaları oldu. Küresel anlamda ekonomilerin toparlanmaya başlaması, aşı çalışmalarının yaygınlaşması ve hız kazanması derken altın da yeni yıla düşüşle başladı.

2021 yılından bu yanan düşüş yaşayan altın özellikle de iç piyasalar da hızla kendini topluyor. Dolardaki değer artışı artarken ve Türk lirası değer kaybederken altın daha çekici hale geldi. Uzmanlar da uzun vade de altın tahminlerini yayımladılar. Altın yatırımcısına daha çok kazandırmak için ralli yapmaya hazırlanıyor! Altına yatırım yapmak isteyenler dikkatle okuyun!

-bankada-altını-olanları-uzmanlar-uyardı-

GÜNCEL ALTIN FİYATLARI

Altın değerlerinde yaşanan değişiklikler beklenenin dışında şekillenince dikkatler üzerine çekti. Piyasaların açılış saatlerinde ve günün kalanında kıymetli madenin alış ve satış fiyatlarına dair değişiklikler yatırımcılar tarafından sıkıca takip ediliyor. Altının değeri oldukça dalgalı bir eğride ilerlerken döviz kurları ile birlikte çıktığı yükseliş trendini devam ettirmesi dikkatleri üzerine çekiyor.

Bu hafta piyasalar da borsa kaybettirirken altın ve döviz kazandırdı. Borsa İstanbul’da haftalık olarak hisse senetlerinin değerleri %2,58 civarında düştü. Öte yandan gram altın, dolar ve Euro haftayı kazançla kapattı. Öte yandan yine yatırım fonları da bu hafta değer kazanmaya devam etti. Özellikle bireysel emeklilik fonları %0,80 oranında değer kazandı.

Çeyrek altın şu anda 731 lira 54 kuruş alış ve 747 lira 71 kuruş satış fiyatına sahip. Yarım altının ise alış fiyatı 1.458 lira 51 kuruş, satış fiyatı 1.495 lira 41 kuruş.

Cumhuriyet altınının güncel alış değeri 2.926 lira 16 kuruş iken satış fiyatı 2.981 lira 67 kuruş olarak belirlenmiş durumda. Ata altın ise 3.011 lira 70 kuruş alış ve 3.087 lira 71 kuruş satış fiyatı ile işlem görüyor.

-bankada-altını-olanı-uzmanlar-uyardı-

UZMAN YORUMLARI

Yatırımcılar tarafından yakından takip edilen altında yükseliş devam ediyor. Değerli madenlerde uzmanlara yükseliş hareketinin daha yeni başladığını açıkladı!

Ons altında ise maliyetindeki yükselişler uzmanları bile şaşırtıyor. Altındaki bu yükseliş yerli yatırımcının da yüzünü güldürdü.

Küresel ölçekte ise altın yine kendine diğer ülkelerin politikalarından destek buluyor. Amerikan Merkez Bankası Başkanı Powell tarafından yapılan açıklamalar ve Avro Bölgesindeki gelişmeler altın fiyatlarının artmasına sebep oluyor. Fakat Amerika’da açıklanacak haftalık işsizlik başvuruları da altının yönünü etkileyecek bir diğer gelişme.

İç piyasalarda ise Merkez Bankası’nın değişmesinden sonra başlayan dolar yükselişi gram altın fiyatını da direkt olarak etkiliyor. Bu yükselişle beraber gram altın 450 lira bandında kendine oldukça sağlam bir destek buldu. 

IMF YORUMLARI DİKKAT ÇEKTİ

Dünya Bankası ve IMF tarafından bir toplantı gerçekleştirildi. Bu toplantıda ise altın yatırımcılarını yakından ilgilendiren kararlar alındı.

Bahar Toplantıları çerçevesinde Uluslararası Para Fonu Başkanı Kristalina Georgieva tarafından aşılamaya yönelik süreç ve işlenecek yollardan bahsedildi. Aşıları Covid-19 virüs salgınının sona erdirilmesinin önemli rol oynayacağı belirtildi. Beklentiler gerçekleşirse de 025 yılına kadar küresel ekonomiye 9 trilyon dolara yakın fayda sağlanacak. Georgieva, yarınların umut dolu ve güzel geleceklere işaret ettiğini lakin mevcut ortamın karanlığı yaymaya kararlı şekilde devam ettiğini açıkladı.

İstatistiklere göre altının ons fiyatı dünya çapında ekonomik olarak genişlemeye yönelik politikalar izlenmesinden güç bulsa da an itibari ile yatay bir eğriye girdiği yorumu yapılabilir. Amerikan Merkez Bankası Başkanı ise açıklamalarında Euro Bölgesinde Üretici Fiyat Endeksi ve birleşik devletlerdeki işsizlik başvuruları miktarını incelemeye alacaklarını duyurdu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER