Bakanlıktan İhtiyaç Sahipleri İçin 1248 TL Destek Paketi Açıklandı! Destek Paketinden Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler Belli Oldu

Bakanlıktan dev hizmet! Bakanlık ihtiyaç sahiplerine 1248 TL ödeme paketi açıkladı! MEB tarafından açıklanan desteklerden sonra 1248 TL yardımdan faydalanmak için yapmanız gerekenler belli oldu. İşte Bakanlığın yaptığı 1248 TL'lik destek paketi ayrıntıları. Destek paketinden yararlanmak isteyenler talimatları uyması yetiyor.

Bakanlıktan İhtiyaç Sahipleri İçin 1248 TL Destek Paketi Açıklandı! Destek Paketinden Yararlanmak İçin Yapılması Gerekenler Belli Oldu

Sağlık ve ekonomi alanlarına ciddi bir darbe indiren ve tüm dünyayı etkileyen bir krize neden olan korona virüsün etkilediği alanlardan birisi de eğitim oldu. Dünya genelinde öğrencilerin çok uzun süredir eğitim hizmeti almada çok ciddi aksaklıklar yaşamasına neden olan korona virüs, uzaktan eğitim yöntemine geçilmesine neden oldu. Türkiye’de de uzaktan eğitim metodu uygulanmaya başlanmıştı. Kısa bir süre okullar yüz yüze eğitim için açılsa da ikinci evresine geçiş yapan salgın nedeniyle yeniden uzaktan eğitime geçiş yapılmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından tablet ve bilgisayarlar üzerinden verilen uzaktan eğitimde öğrenci ve velilerine destek için Okul Destek Projesi başlattı.

Koronavirüs salgını nedeni ile eğitimde uzaktan eğitim yöntemine geçiş yapılması, milyonlarca öğrencinin ciddi sıkıntılar yaşamasına neden olmuştu. Bilgisayar, tablet bilgisayar ve internet konusunda eksiklikleri bulunan çok sayıdaki öğrenci için uzaktan eğitim süreci ciddi bir sorun oluşturmaya başlamıştı. Pandemi nedeni ile zorunlu olarak geçilen uzaktan eğitim sürecinde devlet tarafından vatandaşlara ve öğrencilere ciddi destekler sağlanarak, eksikliklerin giderilmesi sağlanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) bu süreçte Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile ortaklaşa çalışmalar yürütmüştü. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan yeni açıklama ile eğitim desteği paketinin yeniden uygulamaya alınması kararlaştırıldı.

16 Binden Fazla Öğrenci Faydalandı

Pandemi sürecinin başlangıcından bu yana 16 binden fazla öğrencinin yararlanabildiği Okul Desteği Projesi kapsamında öğrencilere maddi destek sağlanıyor. Bakanlık proje kapsamında eğitim kademesine göre değişecek miktarlarda maddi destek sağlamıştı. Bakanlık

  • Okul öncesi eğitimde 693 TL,
  • İlköğretimde 1040 TL,
  • Ortaöğretimde 1110 TL,
  • Yüksek öğrenimde 1248 TL,

Maddi destek sağlamıştı.

Pandemi sürecinde yeniden yükselişin tüm dünyaya yaşanmaya başlaması ile birlikte yeniden tam kapsamlı uzaktan eğitime geçiş yapılması üzerine Bakanlık tarafından Okul Desteği Projesi yeniden hayata geçirilecek, başvurular alınmaya başlandı.

Eğitim Desteğine Başvuru Nasıl Yapılacak?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yeniden başlatılan SED ödemeleri ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Şu ana kadar 130 binden fazla öğrencinin faydalanabildiği ve toplamda 130 Milyon TL’lik bir yardım sağlandığına dikkat çekti. Tüm öğrencilerin başvuru yapabileceklerine dikkat çeken Bakan Selçuk, başvuruların ise Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın 81 ilde bulunan İl Müdürlükleri üzerinden eğitim destek başvurusu yapılabileceğini belirtti. Başvurular ayrıca Sosyal Hizmet Merkez Müdürlükleri aracılığı ile de gerçekleştirilebilecek.

Dijital devlet hizmetleri çerçevesinde Bakanlığın eğitim destek başvurusu öğrenciler tarafından e-Devlet sistemi üzerinden de gerçekleştirilebilecek. Böylelikle uzaktan eğitim ile virüs salgınından koruma altına alınmaya çalışan milyonlarca öğrencinin uzaktan eğitim desteği başvurusu yaparken de koruma altında kalmaları sağlanmış olacak. Öğrenciler başvurularının onaylanması durumunda eğitim kademelerine göre bakanlıktan ödeme alabilecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER