Bakanlıktan flaş karar: Hamsi avı yasağının süresi uzatıldı!

Hamsi avı yasağının süresi, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan flaş bir karar ile 28 Ocak gününe kadar uzatıldı. 

Bakanlıktan flaş karar: Hamsi avı yasağının süresi uzatıldı!

Karadeniz'in önemli bir kısmında ve İstanbul Boğazı'nda hamsi avcılığına ilişkin 8 Ocak günü önemli bir karar alınmıştı. Söz konusu karar ile birlikte 10 gün boyunca hamsi avcılığına izin verilmeyeceği bildirilmişti. Bunun üzerine konuya ilişkin yeniden çeşitli araştırmalar ve değerlendirmeler yapıldı. Balıkçılık örgütleri, balıkçılar ve sektörde yer alan diğer kişilerle görüşmelerde bulunuldu. Bunun sonucunda Karadeniz'in Türkiye karasularında yer alan hamsilerin ciddi bir kısmının yeterli boy uzunluğuna hala sahip olmadığı ve et verimliliğinin artmadığı belirlendi. Öte yandan, yeterli boy uzunluğuna ve et verimliliğine sahip olan farklı bir sürü girişinin de gerçekleşmediği ifade edildi. 

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan flaş bir kararla hamsi avı yasağı süresi 28 Ocak gününe kadar uzatıldı. Söz konusu yasağın Kumköy Aslan Burnu'ndan Gürcistan sınırına kadar ve İstanbul Boğazı'nın tümünde geçerli olduğu ifade edildi. Söz konusu yerler dışında yeterli boy uzunluğuna sahip olan hamsilerin avlanabileceği bildirildi. Hamsi dâhil gerekli boy uzunluğu sınırının altında kalan balıkların satılmasına asla izin verilmeyeceği kaydedildi. Hamsilerin boy uzunluğunun ve et verimliliğinin artmaması halinde yasağın 10 gün daha süreceği ifade edildi. 

En az 9 santimetre olmalı

Hamsi avcılığı 8 Ocak günü alınan kararla 10 gün boyunca yasaklanmıştı. Söz konusu kararın nedeni "hamsilerin boy uzunluğunun gereken limitin altında kalması" olarak açıklanmıştı. Hamsinin avlanabilmesi için en az 9 santimetrelik boy uzunluğuna sahip olması gerekiyor. Fakat içerisinde bulunduğumuz sezonda tezgâhlarda yer alan hamsilerin boy uzunluklarının küçük olduğu görülüyor. Fakat hamsi avına getirilen yasağın tek nedeninin boy uzunluğu olmadı biliniyor. Söz konusu yasak ile hamsi popülasyonunun muhafaza edilmesi amaçlanıyor. Gelecek senelerin hamsi stoklarının olumsuz yönde etkilenmemesi için de hamsi avına yasak getirildiği ifade ediliyor. Herhangi bir değişiklik yaşanmaması durumunda hamsi avının 10'ar gün halinde yeniden durdurulabileceği de kaydediliyor. 

Alınan karar doğru bulundu 

Konuya ilişkin açıklama yağan uzmanlar, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından alınan kararın önemli olduğunu söylüyor. Balık stoklarının daima kondisyonlarını uzun süre boyunca devam ettiremediklerini belirten uzmanlar, ara sıra bu tarz problemlerin ortaya çıkabildiğini belirtiyor. Uzmanlar, yapılan çalışmalar sonucu bakanlığın bir karar verdiğini ve bunun Türkiye'deki balıkçılık bakımından kritik bir karar olduğunu ifade ediyor. Balıkçılar da devletin aldığı kararın "olumlu bir gelişme" olduğunu söylüyor. Bunun yalnızca hamsi için değil tüm balıkçı türleri için uygulanması gerektiğine dikkat çeken balıkçılar, balıkların boy uzunluklarında herhangi bir sorun yaşanması durumunda bunun önlenmesi gerektiğini belirtiyor. Balıkçılar, bu tarz kararların uzun süre geçerli olması gerektiğini vurguluyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER