Bakandan Piyasalarda Hareketlilik Açıklaması

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından gündeme ilişkin açıklamalarda bulunulurken piyasaların hareketlendiği söylendi.

Bakandan Piyasalarda Hareketlilik Açıklaması

Ekonomik anlamda yaşanan sıkıntıların ortadan kaldırılması ve piyasalarda meydana gelen durgunluğun sona ermesi için yeni çalışmalar yapılıyor. Ekonomik anlamda yeni bir hareketlilik kazandırmak ve bunun ardından işsizlik sorununun üstesinden gelebilmek için çeşitli çalışmalara devlet desteğinin de gelmesi daha olumlu sonuçların alınmasını sağlıyor. Bu konuda hükümet tarafından verilen desteklerin ardından piyasalara yapmış oldukları çağrılar ile duruma hız kazandırmak istedikleri ortaya çıktı. 

Ekonomik sıkıntıların üstesinden gelmek ve piyasaları hareketlendirmek için geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından bir açıklama yapılmıştı. Bu açıklama ile beyaz eşya ve mobilya alımlarında yer alan ÖTV oranlarında indirime gidilmiş hatta bazı alanlarda sıfırlanmasına karar verilmişti. geçici bir süreliğine yapılan bu uygulama kısa süre içerisinde vatandaşlardan yanıt almaya ve karşılık bulmaya başladı. Bunun üzerine Maliye Bakanı katılmış olduğu bir programda gündeme ilişkin açıklamalarda bulunduğu sırada beyaz eşya ve mobilya satışlarında gerçekleştirilen ÖTV indirimini değerlendirmeyi ihmal etmedi. Hem vatandaşlar hem de esnaflar için oldukça önemli bir çalışma olduğu dile getirildi. 

Henüz indirimlerin birkaç gündür uygulanıyor olmasına rağmen son zamanlarda piyasaların hareketlenmesi konusunda önemli etkilerinin olduğu açıklandı. Yabancılara yönelik konut satışında gerçekleştirilmesi planlanan KDV muafiyeti konusunda da umutlu olduklarını dile getirirken bunun ardından yabancı konut alım oranının tekrar yükseltilmesinin amaçlandığı açıklandı. 

YORUM EKLE