Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı! Paralar Hesaplara Yatmaya Başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu açıklamada Nakdi Ücret Desteklerinin, 9 Şubat bugünün tarihi ile hesapları hesaplara yatmaya başladığını ifade etti.

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk Açıkladı! Paralar Hesaplara Yatmaya Başladı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapmış olduğu açıklamada,  Ocak ayına ilişkin nakdi ücret desteği ödemeleri bugün yapıyoruz’’  ifadesini kullandı. Bakan Selçuk yapmış olduğu açıklamada maddi ücret desteğinin bugünün tarihi itibariyle hesaplara yatırılmaya başladığını ifade etti.

Bakanın yapmış olduğu yazılı açıklamada ödemelerin banka hesapları üzerinden yapılacağını vurgulayarak sistem içerisinde IBAN bilgisi  hatalı veya eksik olan kişilerin ödemelerinin ise PTT kurumu aracılığı ile yapılacağını vurguladı.

Nakdi ücret desteği nedir?  

 Diğer bir adı ile ücretsiz izin maaş desteği anlamına gelmektedir.  Dünyanın  içerisine girmiş olduğu koronavirüs  pandemisi  süresi boyunca  madde olarak sıkıntıya düşen işverenlerin ücretsiz bir şekilde izne çıkardı çalışan kişilere bu ücret verilmektedir. Normalleşme süreci boyunca bu ödemelerin süresi de yetkili kişiler tarafından uzatılmıştır.  

Nakdi ücret desteği,  devlet tarafından yapılır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından vatandaşlara verilen nakdi ücret desteğine  başvuru yapan kişilere her ayın 8’inden  başlayarak ödemelere gerçekleştirilir.    

Nakdi ücret kimlere verilir?  

 Bu ücretten yararlanmak için kişilerin ücretsiz bir şekilde izne ayrılması veya iş akdinin feshedilmesi gerekmektedir.  Ayrıca ek bir bilgi olarak kısa çalışma ödeneğinden faydalanan  kişiler nakdi ücret desteğinden faydalanamaz.   Maddi ücret desteğini almak için başvuru koşulları nedir?

1) Ücretsiz izne ayrılan kişiler için,

17 Nisan 2020 tarihinden itibaren  iş sözleşmesinin bulunduğu iş arayan tarafından 4857 sayılı kanunun geçici 10. maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılan kişiler,  Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmamak   Sosyal Güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden yaşlı aylığı almamak.   Sosyal Güvenlik Kurumu'na  01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54, 55  numaralı belge türlerinden SGK'ya bildirmiş olmak. 

2) İş akdi feshedilen kişiler için, 15 Mart 2020 tarihinden sonra 4447 sayılı kanun 51. maddesi kapsamı içinde  iş sözleşmesi fethedilen ve aynı kanunu diğer hükümlerince  işsizlik ödeneğinden faydalanmamış olmak. Sosyal Güvenlik kuruluşlarının herhangi birisinden yaşlı aylığı almamak.  Şartlarının sağlanması gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2021, 19:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER