Asgari Ücret Zammını Merak Edenlere Büyük Sürpriz

2020 yılını geride bırakmaya hazırlandığımız şu günlerde her yaştan çalışanın en büyük merakı hiç şüphesiz asgari ücret! 2020 asgari ücretine ne kadar zam yapılacağı merakla beklenirken bu konuyla ilgili olarak yapılan görüşmelerin ardı arkası kesilmiyor!

Asgari Ücret Zammını Merak Edenlere Büyük Sürpriz

Asgari Ücret Tespit Komisyonu; yapmış olduğu üçüncü toplantının ardından zammı merak edenlerin merakını giderecek türden açıklamalar yaptı. TUİK tarafından hesaplanan asgari ücret maaş tutarı belli oldu! Yazımızın devamında tüm ayrıntıları bulabilirsiniz!

2021 Yılının Asgari Ücreti Ne Olacak?

22 Aralık 2020 tarihinde Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılan üçüncü toplantının ardından 2021 asgari ücret ile ilgili birçok husus belli olmaya başladı. Yedi milyon çalışanın kaderini etkileyecek bu toplantının ardından hangi kararlar alındı?

Türkiye İstatistik Kurumu; asgari ücreti belirlerken çalışanların özelliklerini de hesaba katarak adil bir zam oranının uygulanmasını istiyor. Buna göre, TUİK; bekar bir işçi için asgari geçim tutarının 2 bin 792 lira 10 kuruş olması gerektiğini ifade etti. Bunun yanı sıra, orta nitelikteki işlerde çalışan bir işçi için de 2 bin 507 lira 70 kuruşluk bir maaş öngörülüyor. Son olarak, hafif işlerde çalışanların da 2 bin 339 lira 10 kuruş alacağı söyleniyor.

Asgari ücret ile ilgili olarak yapılan toplantı da aşağı yukarı bu rakamların belirlendiğini söyleyebiliriz. Kovid-19 tedbirlerinden dolayı video konferans yöntemi ile yapılan son toplantının ardından herkesin aklında nihai kararın ne zaman alınacağına dair sorular yer alıyor. Takip edenlerin bildiği üzere asgari ücret pazarlıkları çok uzun süredir devam ediyor. İlk tur görüşmesine Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ev sahipliği yapmıştı. İkinci toplantı ise işveren sendikası TİSK tarafından düzenlenmişti.

Asgari Ücret Görüşmelerinin Üçüncü Etabında Hangi Kararlar Alındı?

Daha önce de söylediğimiz üzere 2021 yılının asgari ücret toplantıları için üçüncü tur görüşmesi; 22 Aralık 2020 tarihinde işçi sendikası HAK İŞ ev sahipliğinde yapılmıştı. Sabah saat 10.00’da başlayan ve üç saat boyunca video konferans şeklinde devam eden konferansın ardından yukarıda detaylarından bahsettiğimiz kararlar alındı.

Ancak, üçüncü etap görüşmelerinin sonucunda nihai bir sonucun olmadığını söylemeliyiz. Bu noktada, önümüzdeki hafta içerisinde yine Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın ev sahipliğinde dördüncü tur görüşmelerinin yapılacağını söylemek gerekir. Bu görüşmenin ardından 2021 yılının asgari ücreti resmi olarak ilan edilecek! Yedi milyon çalışanı ilgilendiren bu karar için yalnızca bir hafta daha beklemelisiniz!

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tevfik saribaş
Tevfik saribaş - 4 hafta Önce

Açik açik Git öl diyorlar askeri ucretle calisanlara bu paralara insanlar koca 1 ay 30 Gün Calisiyor Efendiler sizin yemek masasindaki 1 hesabiniza Diyelim insan olun insan Edep yahu

Erol demir
Erol demir - 4 hafta Önce

Özel sektörde çalışıyor bunlar işçinin hâlinden anlayan yok Kuru ekmek neyinize yetmiyor demektir bu 3 bin TL olsa belki oda 3cocuklu bir aile için zor birazda milletvekili vekilleri dişini siksin bakalım ne olur bakan desen kimsenin geciminden haberi yok bankalar insanın faizle köle yapıyor resmen yazık bu AKP BİTURLU BU İSE CİZUM BULAMADİ EMEKLİDE DAHİL BU İSE SADAKA NİYETİNE ZAM YAPILIYOR İNSANLARA ADALET İSİMLE DEGİL YAPTİKLARİNLA BELLİ OLUR???

Sevişmeler
Sevişmeler - 4 hafta Önce

Dfref

ALI HAYDAR SAKLI
ALI HAYDAR SAKLI - 4 hafta Önce

ASKARI ÜCRET EN AZ 3 BIN TELE OLMASI LAZIM

Kenan tuncay
Kenan tuncay - 4 hafta Önce

Devlet len asgeri ücretin alakası yok iş verenlere söyleyin biraz az kar yabsınlarda işcinin sırtından kazandığından işciye fazla versin

SIRADAKİ HABER