3 Ay Boyunca 1000 Lira Destek ve 750 Liraya Kadar Kira Yardımı Başvuruları Uzatıldı! Başvuran Herkes Yararlanabilecek

Geçtiğimiz haftalarda açıklanan ve milyonlarca vatandaşın yararlanacağı 1000 liralık destek ödemelerinin ve 750 liraya kadar kira yardımının başvuru sürecinin uzatıldığı açıklandı.

3 Ay Boyunca 1000 Lira Destek ve 750 Liraya Kadar Kira Yardımı Başvuruları Uzatıldı! Başvuran Herkes Yararlanabilecek

Koronavirüs salgını 2020 yılında hayatımıza girdiğinden beri pek çok vatandaşı maddi olarak kötü etkiledi. Bu süreçte çoğu iş yeri alınan önlemler kapsamında kapatılırken, gelir kaybı yaşayan binlerce esnaf çalışanlarını da işten çıkarmak zorunda kaldı. Neredeyse tüm vatandaşlar maddi olarak geçinmekte zorlandı ve devletten veya çeşitli kurumlardan yardım almak ya da kredi çekmek zorunda kaldı.

Pandemi sürecinde ihtiyaç sahibi olan ve maddi olarak desteğe ihtiyacı olan tüm vatandaşlara devlet tarafından çok sayıda yardım yapıldı. Bu yardımlar 2020 yılının Mart ayından beri vatandaşlara ulaştırılmaya devam etti. Salgın sürecinde alınan önlemler kapsamında dükkanları kapatılan esnaflara da maddi destek gecikmedi. Esnaf olan vatandaşlarımıza pek çok kredi ve hibe desteği sağlandı. Bunların yanı sıra geçtiğimiz aylarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı açıklama ile birlikte esnaflara kira yardımı ve gelir kaybı ciro desteği verilmeye başlandı. Söz konusu yardıma kısa sürede milyonlarca başvuru geldi. Bazı vatandaşlar ise çeşitli nedenlerden dolayı başvuru sürecini kaçırdı.

Geçtiğimiz günlerde Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, bir açıklama yaparak kira yardımı ve gelir kaybı ciro desteği başvuru sürecinin uzatıldığını kamuoyuna duyurdu.Normal şartlar altında 31 Mart 2021 tarihinde sona erecek olan sürecin bir süre daha devam edeceği belirtildi. Bu haberi duyan ve daha önce başvuru yapamayan vatandaşlar “Kira yardımı ve gelir kaybı ciro desteği başvurusu nasıl yapılır, kimler alabilir?” gibi soruların cevaplarını merak etmeye başladı.

Gelir kaybı yaşayan esnaflara 3 ay boyunca 1000’er lira olarak verilecek ciro desteğinin yanı sıra büyükşehirlerde 750 lira ve diğer illerde de 500 lira olarak yapılacak kira yardımının başvuruları e-Devlet üzerinden alınmaya devam edecek.

Söz konusu desteklerin yanı sıra; taksi, dolmuş, servis işletmecisi, terzi, oto tamircisi, lokantacı, pastaneci, kadın ve erkek kuaförü, pansiyon, yurt, kreş, düğün salonu işletmecisi gibi koronavirüs salgınından etkilenen diğer kesimlerin yararlanacağı yeni desteklerle ilgili tebliğin de önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

gelir-kaybi-destek-odemeleri-uzatildi

KİRA, GELİR KAYBI VE CİRO KAYBI DESTEK BAŞVURUSU NE ZAMAN BİTECEK?

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, söz konusu desteklere başvuru yapamayan esnaf ve işletmelerin hak kaybına uğramaması için başvuru süreçlerini uzattığını duyurdu. Desteklerden yararlanmak için gerekli şartları taşıyan vatandaşların 30 Nisan 2021 saat 23.59’a kadar başvurularının kabul edileceği belirtildi.

KİRA YARDIMI GELİR KAYBI CİRO DESTEĞİ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlereverilen kira ve gelir kaybı destekleri ile yiyecek içecek hizmeti faaliyetlerinde bulunan işletmelere verilen ciro kaybı desteklerinde başvuru sürecinin uzatılması ile birlikte milyonlarca vatandaş başvuru yapmaya başladı.

ESNAFA NE KADAR DESTEK VERİLECEK?

İşyeri kira olan ve büyükşehirlerde faaliyet gösteren esnaflara 750, küçük şehirlerde faaliyet gösteren esnaflara 500 lira kira yardımı verilecek.Kira desteği için toplamda ayda 1.3 milyar liralık kaynak aktarılacak. Bunun yanı sıra, pandemi sürecinden olumsuz etkilenen 1.2 milyon esnafa 3 ay boyunca 1000 lira destek ödemesi de yapılacak.

gelir-kaybi-desteklerinde-yeni-mujde

ESNAFA DESTEKTEN YARARLANMA ŞARTLARI

Esnafa yapılacak olan destek programının şartları da yayımlanan tebliğle birlikte belirlenmiş oldu. Söz konusu desteklerden, 14 Aralık'tan önce vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaf vatandaşlar yararlanabilecek.

Bakanlığın internet sitesinde, destek programına başvurabilecek esnaf ve sanatkarlar ile gerçek kişi tacirlerin ekonomik faaliyet tanımlarına uyan esnaflar başvuru yapabilecek. Bakanlığın yayınladığı duyurudan sonra ticari faaliyetine yönelik ekonomik faaliyet tanım değişikliği yapan kişiler hibe desteğinden yararlanamayacak.

Hibe desteğinden, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler yalnızca bir kere yararlanabilecek.

Başvuru yapan esnafın, kira ödemesi yaptığı ve faaliyetini sürdürdüğü birden fazla iş yeri varsa yalnızca bir iş yeri için kira desteği alabilecek. Destek başvurusu yapan kişilerin vergi mükellefiyetinin sürdürülmediği anlaşılırsa ödeme kesilecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Öner kabal
Öner kabal - 1 ay Önce

Şuan çalış miyorum yardım istiyorum

Ayhan gezer
Ayhan gezer - 1 ay Önce

Çalışmıyorum kiram geldi issizkaldim

SIRADAKİ HABER