2021 Ocak Ayında Kiracılara 1.150 TL Kira Yardımı Yapılacak

2021 Ocak ayında kiracılara 1150 TL kira yardımı yapılacak! Kiracılara 1150 TL kira yardımı nasıl alınır! 2021 yılında 1150 TL kira yardımı almak isteyenler için duyuru yapıldı! Kiracı olan tüm vatandaşların yararlanabileceği yeni kira yardımı kampanyasının detayları belli oldu!

2021 Ocak Ayında Kiracılara 1.150 TL Kira Yardımı Yapılacak

Düzenli kira yardımı uzun zamandan bu yana ilgili bakanlık tarafından yapılmaktadır. Bu çerçevede 2020 yılı içerisinde geçekleşmiş olan salgını yardımların boyutlarını artırmıştır. Bilindiği üzere Covid-19 Salgını kapsamında alınmış olan önlemler;

 • Restoran ve gece kulüplerinin kapatılması,
 • Sinema salonlarının kapatılması,
 • Toplu taşıma araçlarına yeni uygulamalar gelmesi,
 • Vardiyaların güncellenmesi,
 • Sokağa çıkma kısıtlamaları olarak sayılabilmektedir.

Sayılan önlemler ile salgın kontrol altına alınabilmesi adına önemli adımlar atılmıştır. Önemli sonuçlar elde edilmesine karşın ekonomi bu durumdan olumsuz olarak etkilenmiştir. Devlet, vatandaşların salgının ekonomik etkilerinden korunması adına pandemi yardımlarına hız verilmiştir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Açıklama Yaptı

Salgın kapsamında yapılan en önemli yardım başlıklarından biri kira için sağlanan destektir. Pek çok vatandaş salgın yüzünden işine veda etmek veyahut ara vermek zorunda kalmıştır. Bu da otomatik olarak kira ödemelerinin gecikmesine neden olmuştur. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kira yardımı konusunda verilen desteklerin sayısı da aynı nedenden artırılmıştır.

Salgının ilk dönemlerinde ihtiyaç sahibi olmayan ev sahipleri kira alımlarını ertelemişlerdir. Fakat, aradan uzun zaman geçmesi kira ödemelerini yeniden gündeme getirmiştir. Bu kapsamda ise devlet desteği gündeme gelmiştir. İhtiyaç sahibi olan vatandaşlar temin edilen devlet desteği sayesinde kiralarını daha rahat şekilde ödeyebilmektedir.

Kiracılar İçin Kira Yardım Yapılacak

Devlet kira yardımı konusunda farklı uygulamalara da ev sahipliği yapmaktadır. bilindiği üzere şehirlerin görünümün değişmesi ve nüfusun artması gibi nedenler kentsel dönüşümleri gündeme getirmektedir. Gündeme gelen kentsel dönüşüm çerçevesinde toplu konutlar inşa edilmektedir. toplu konuların inşası sırasında;

 • Depreme dayanıklılık,
 • Daha çok kişinin ikamet edebilmesi,
 • İçerisinde sosyal tesislerin bulunması,
 • Daha modern bir görünüm elde edilmesi gibi konu başlıklarına dikkat edilmektedir.

Toplu konutların inşa edilebilmesi için ise eski tip mahaller üzerinden yeniden yapılandırmalar gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda mahalle sakinlerine kentsel dönüşüm sonrasında daire verildiği bilinmektedir. Konutların inşası bitene kadar ise kira desteği söz konusu olmaktadır. Böylelikle kentsel dönüşüme girecek olan mahallelerde yer alan vatandaşlar mağdur bırakılmamaktadır.

Kentsel Dönüşümde Taşınma Desteği de Var

Vatandaşların kentsel dönüşüm yüzünden taşınmaları ek masraflara katlanmaları anlamına da gelmektedir. Bu kapsamda da olabildiği kadar vatandaşa destek olunmaya çalışılmaktadır. Taşınma desteğinin kira desteğine ek olarak verilmesi de aynı nedenlerden ileri gelmektedir.

Devletin kira desteği aylık olarak yenilenmektedir. Bu durum taşınma desteğinde de farklı beklentilere girilmesine neden olmaktadır. Ancak taşınma desteği kira desteğinden daha farklı şekillerde incelenmektedir. Zira bu destek tek kerelik şekilde ayarlanmıştır. Yani bir kez taşınma desteği alan vatandaşlar ilerleyen dönemlerde yeniden destek alamayacaklardır. Talepler de bu şekilde incelendiğinden ikinci destek çağrılarına olumsuz yanıtlar verilmektedir.

Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Kira yardım başvurusu yapılmadan yardım alınması mümkün değildir. Ancak ilgili yardımın Korona Virüs yüzünden mi kentsel dönüşüm yüzünden mi gerçekleştiği süreci değiştirebilmektedir. Bilindiği üzere salgın kapsamında;

 • Kira,
 • Gıda,
 • Sıcak yemek,
 • Eğitim başlıkları altında ciddi yardımlar yapılmaya devam etmektedir.

Vatandaşların yardımları temin edebilmeleri için e-devlet üzerinden resmi başvurularını tamamlamaları lazımdır. Başvurular değişim göstermekle birlikte valiliklerden ya da kaymakamlıklardan da yapılabilmektedir. Başvuru sonrasında inceleme altına giren kişiler olumlu yanıt almalarından sonra kira desteği temin etmiş olmaktadır.

Kentsel dönüşüm için durum daha farklı ilerlemektedir. Kentsel dönüşüm kira desteği alınabilmesi için de bir başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak başvuru için bir süre bulunmaktadır. Tahliye ile başlaya bir yıl içerisinde başvuru yapılmak zorundadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Şükriye göycıncık
Şükriye göycıncık - 2 hafta Önce

Cok caresizm kira oturuyorum yardm istiyorum gecimim yk

Hatice polat
Hatice polat - 2 hafta Önce

Pandemi nedeninden dolayı yalnız evde bir kişi çalıştığı için kra ödemesinde zorluk yaşıyoruz eşim lokantada çalıştığından dolayı aylıklarda kesintiler oldugundan sıkıntı çekiyoruz bundan dolayı bu forma başvuru yapıyorum

Selda yulcu
Selda yulcu - 2 hafta Önce

Kiradayim dorumuz iyi değil eşim 1 gün çalışıyor 10 çalışmyor işçiler doğru dürü yok mağduruz

Selda yulcu
Selda yulcu - 2 hafta Önce

Kiradayim dorumuz iyi değil eşim 1 gün çalışıyor 10 çalışmyor işçiler doğru dürü yok mağduruz

Naciye bayık
Naciye bayık - 2 hafta Önce

Kiradayım 3 çocuğum var eşim çalışmıyor çok zor durumdayız kira desteyi nasıl başvurunu yapablirim

Mehmet demirdelen
Mehmet demirdelen - 2 hafta Önce

Kaç kez başvurdum yalan hep olumlu bi yanıt alamadım

Hasan Aktaş
Hasan Aktaş - 2 hafta Önce

Yardım edin

Burak ipdere
Burak ipdere - 2 hafta Önce

Ev kira sözleşmesi annemin üzerine öldü kira bana kaldı ben ödüyorum sözleşme benim üzerime değil nasıl faydalancam üzerime alamıyorum sözleşmeyi sözleşme elimde aynı evdeyim

SIRADAKİ HABER