2021 Memur ve Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar Olacak? Son Gelişmeler

Asgari ücrete gelen zammın ardından memur ve emekli maaşına yapılacak Ocak zammı merakla bekleniyor. İşte 2021 yılı emekli ve memur maaşı zammı tahminleri...

2021 Memur ve Emekli Maaşı Zammı Ne Kadar Olacak? Son Gelişmeler

2021 yılına girmemizle birlikte vatandaşlar memur ve emekli maaşına Ocak ayında uygulanacak zammın ne kadar olacağını araştırmaya başladı. Geçtiğimiz günlerde asgari ücrete 2021 yılında uygulanacak zam miktarı açıklanmıştı. Şimdi de Ocak ayında memur maaşı ve emekli maaşına verilecek zamlarla ilgili detaylar yavaş yavaş belli oluyor. Peki 2021 yılında emekli ve memur maaşı ne kadar olacak?

MEMUR MAAŞI ZAMMI 2021

Bilindiği üzere 4 Ocak 2021 tarihinde Aralık ayı enflasyon hesaplanacak ve 6 aylık enflasyon açıklanacak.

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün tarafından yapılan açıklamaya göre, asgari ücrette 2021 yılında yaşanan 500 liralık artışın emeklilerin aylıklarına da yapılması bekleniyor.

Bilindiği üzere hem memurların hem de emeklilerin alacağı zamlar enflasyon oranlarına göre belli oluyor. SSK ve Bağ-Kur emeklileri yılda iki kez zam alıyor ve bu oranlar 6 aylık enflasyona göre hesaplanıyor. SSK ve Bağ-Kur emeklilerine Ocak ayında yapılacak olan zam miktarı 2020 yılının Ağustos ayından Aralık ayına kadar olan 6 aylık dönemdeki enflasyon oranında olacak. Vatandaşlar ise 2021 yılında memur ve emeklilerin alacağı zam miktarını merak ediyor. Bu zamana kadar açıklanan 5 aylık enflasyon yüzde 7.02 olarak belirlenmişti.

Memurlar ve memur emeklileri de yılda kere zam almaktadır ve bu zam miktarı toplu sözleşmede belirlenmektedir. Fakat memurların bir önceki zammının üzerinde enflasyon oluşuyorsa aradaki fark memurlara ödenmektedir. Bu hesaplamaya göre, Ocak ayında yüzde 3 zam ve 2020 yılının ikinci yarısındaki enflasyonun yüzde 4’ü aşan kısmı memurların ve memur emeklilerinin maaşına yansıyacak.

EMEKLİ MAAŞI ZAMMI 2021

Emeklilere ve memurlara yapılacak olan zam miktarı 4 Ocak 2021’de netleşecek. Yapılacak olan zamla ilgili önemli ipuçları bulunmakta.

5 aylık enflasyon miktarı yüzde 7.02 olarak kesinleştiği için Aralık ayında enflasyon sıfır olsa bile emekliler en az yüzde 7.02 oranında zam alacak. Ekonomistler ise enflasyonun sıfır çıkmayacağının garantisini veriyor.

Merkez Bankası tarafından ekonomistlerle yapılan Aralık ayı beklenti anketine göre cari yıl sonu TÜFE beklentisi yüzde 14.18 olarak kaydedildi.

Bu hesaplamalara göre; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranı yani 2020'nin ikinci yarısındaki enflasyon miktarı yüzde 7.96 çıkabilir.

Memurlar ve memur emeklilerinin de yüzde 3'lük zamla birlikte yüzde 3.96 enflasyon farkından yararlanabileceği ön görülüyor.

OLASI YENİ MAAŞLAR

Merkez Bankası tarafından düzenlenen anket baz alınarak hesaplama yapıldığında yüzde 7.96 zam oranı tahmini gerçekleşirse, en düşük esnaf emeklisi aylığı 1886 liradan 2 bin 36 liraya yükselecek.

2000 yılından önce emekli olan SSK'lı vatandaşların taban aylıkları 2 bin 233 liraydı, söz konusu tahmin gerçekleşirse 2 bin 410 lira olacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER