2021 KYK Burs Ne Kadar Sorusu Yanıt Buldu! Sosyal Medya Çalkalandı

Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) tarafından verilen 2021 yılı burs ve kredi miktarlarının ne kadar olacağı netlik kazandı. Partisinin grup toplantısında açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan 2021 KYK burs ve kredi ücretleri hakkında bilgiler de verdi.

2021 KYK Burs Ne Kadar Sorusu Yanıt Buldu! Sosyal Medya Çalkalandı

Kredi ve Yurtlar Kurumu(KYK) yeni yıl burs ve kredi başvuruları geçtiğimiz aylarda tamamlanmıştı. Koronavirüs nedeniyle bu yıl açıklanması bir hayli uzun süren süreçle ilgili yeni gelişmeler yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konu hakkında açıklamalarda bulundu. 2021 yılında burs ücretlerinin arttığını belirten Erdoğan, yeni yılda dağıtılacak öğrenci teşvikleriyle ilgili bilgiler verdi.

2021 KYK BURS ÜCRETİ YÜKSELDİ

Erdoğan açıklamalarında: “Üniversite öğrencilerine müjde vermek istiyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığımız vasıtasıyla 2021 yılında öğrencilerimize vereceğimiz kredi ve burs miktarını belirledik. 2020 yılında lisans öğrencilerine 550 TL, yüksek lisansa 1100 TL, doktorada 1650 TL olarak uyguladığımız kredi ve burs ödemelerinin toplam ödemelerini 9 milyar 670 milyon TL’yi buldu. Önümüzdeki yıl ise lisansta bu rakamı 550’den 650 TL’ye çıkarmış bulunuyoruz. 1100 TL olan yüksek lisansı 1300 TL’ye, doktorada ise 1650 TL olan ödemeyi 1950 TL’ye çıkarmış oluyoruz.” ifadelerine yer verdi.

5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs/Kredi Verilmesine İlişkin Kanun hükümlerine göre öğrencilere her yıl dağıtılan burslarla ilgili olarak kesin rakamlarda böylece netlik kazanmış oldu. Erdoğan'ın açıklamaları sonrasında yeni yılda verilecek burs miktarları sosyal medya da tepkiyle karşılandı.

Öte yandan Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan yapılan açıklamaya göre Ekim- Kasım ve Aralık ayı burs, kredi ücretlerinin 28-31 Aralık tarihleri arasında TC kimlik numarasının son hanesine göre sırayla yatırılacağının bilgisi paylaşıldı. Böylece milyonlarca öğrenci yılbaşından önce kredi ve burs ücretlerini almış olacaklar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER