2020 Yılında Ev Sahibi Olmayan Vatandaşları Üzecek Haber! 2021'de Konut Fiyatları Ne Kadar Olacak? Ev Fiyatları Yükselecek mi?

Konut fiyatları gelen zam gelişmeleriyle birlikte dalganmayı sürdürürken 2021 tarihi için beklentiler de merak içerisinde araştırılıyor. 2021 tarihinde konut fiyatları ne kadar olacak, ev fiyatları düşecek mi, zam uygulanacak mı, konut fiyatlarında indirim olacak mı, konut fiyatları yükselecek mi? Yeni yıla girmemize sayılı günler kala 2021 konut fiyatlarıyla ilgili önemli tahminler ve detaylar haberimizde sizlerle...

2020 Yılında Ev Sahibi Olmayan Vatandaşları Üzecek Haber! 2021'de Konut Fiyatları Ne Kadar Olacak? Ev Fiyatları Yükselecek mi?

2021 tarihine sayılı günler kala konut fiyatları da merak konuları içerisinde yerini aldı. 2020 senesine pandemi sebebiyle son derece kötü bir giriş yapan inşaat ve gayrimenkul sektörü Haziran ayı içerisinde başlatılan ucuz kredi desteği sayesinde büyük bir çıkış yakalamayı başarmıştı. 2017 tarihinde kırılan konut satış rakamını geride bırakmaya hazırlanan gayrimenkul sektörü 1 milyon 500 bin adet konut satışı ile yeni bir rekora imka atmaya hazırlanırken konut fiyatları da merak ediliyor.

Konut Fiyatlarına Zam Uygulanacak Mı?

Konut sektörü temsilcileri inşaat sektörü içerisinde üretimin git gide düştüğünü ifade ederek hem azalan konut üretimi hem de artan inşaat maliyetleri sebebiyle 2021 tarihinde konut fiyatlarına zam uygulanacağını söyledi.

Konuya yönelik değerlendirmeler yapan Başkanı Nazmi Durbakayım konut fiyatlarının yükseleceğini söyleyerek "Yeni proje üretimi olmadığı için sektör daha da zayıflayacak. Türkiye ekonomisine sağladığı istihdam ve vergi gibi katma değerleri düşecektir. Diğer taraftan ise sektördeki bu sürecin devamında enflasyonist bir baskı meydana gelecektir.

Gerek 1.el gerekirse de 2.el satışlar sürerken arzın yani konut üretiminin düşmesi, metrekare birim fiyatlarının yükselmesine sebebiyet verecektir. Düşen arzın fiyatları arttıracağını da unutmamamız gerekiyor." ifadelerini kullanarak konut fiyatlarında artış sinyallerinde bulundu.

2021'de Konut Fiyatları Yükselecek!

2020 tarihinde artan konut maliyetlerine rağmen stokları ve elde kalan konutları ucuz fiyatlarla satmayı sürdürdüklerini ifade eden İNDER Başkanı Durbakayım artık yeni konutların yeni üretim maliyetleri ile satılmasının doğru olacağını ifade ederek demir fiyatlarına 6 ay da %50 zam geldiğini belirtti.

Konut Fiyatları Neden Artıyor?

Konut fiyatlarında oluşan artışın ana nedeni kamu bankaları tarafından başlatılan ucuz kredi desteği kampanyaları sonrasında konut satış rakamlarının ve konuta olan talebin rekor oranda yükselmesi olarak belirtiliyor.

Yine son dönemlerde yeni konut üretimi rakamlarının yapı ve ruhsatı başvuru rakamının düşmesi, döviz kurunda meydana gelen yükseliş, inşaat maliyetlerinde oluşan yukarı yönlü hareketlilik, demir ve çimento fiyatlarına uygulanan aşırı zamlar da konut fiyatlarına zam uygulanmasına sebep oldu. 2021 senesi için konut fiyatlarında ilk aşamada aşırı bir indirim uygulanması düşünülmezken konut fiyatlarının yönünü konuta olan talep ve ekonomk veriler belli edecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Kafadar
Kafadar - 3 gün Önce

Zor

SIRADAKİ HABER