01 Ocak 2017 Pazar 17:11
1 Ocak 2017 otoyol ve köprü geçişleri zamlandı! İşte geçiş ücretleri

Yeni yılın gelmesi ile birlikte zam haberleri de bir bir duyulmaya başladı. Otoyol ve boğaz körülerine yapılan zam oranları ve fiyatları açıklandı. Karayolları Genel Müdürlüğü 1 Ocak 2017 itibari ile otoyollarda mesafe ücretlerini açıklarken, Boğaz köprüleri ücretlerini de belirttiler. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre; otoyol geçişlerine yüzde 15 zam gelirken, Boğaz Köprü geçişlerine de yüzde 48 oranında zam geldi. Buna göre otoyollarda en kısa mesafe ücreti 2.25 lira olurken, en uzak mesafe ücretlerinin de 20 lira olduğu saptandı. Boğaz Köprü ücreti ise 7 TL olarak gözlemlendi.

OTOYOL VE BOĞAZ KÖPRÜ GEÇİŞ ÜCRETLERİ

Karayolları Genel Müdürlüğü 1 Ocak 2017 itibari ile otoyol ve köprü geçiş ücretlerindeki yeni düzenlemeleri şu şekilde açıkladı. “Otoyol ve Boğaz Köprülerinin geçiş ücretlerinde 1 Ocak 2017 00.00’dan itibaren yeni düzenlenmiştir. Boğaz köprülerine onarım yapılması, işçilik ve malzeme fiyatlarındaki artışlar ile bakım işletme maliyetlerindeki yükselmeler ve 2017 yılı tahmini ÜFE oranı göz önüne alınarak duyulan gereklilik üzerine ücretli hizmet veren oto yollarda 3 Ocak 2016 tarihinden beri uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir düzenleme yapılmış, otoyol geçiş ücretleri yüzde 15, boğaz köprüleri ücretleri ise ortalama yüzde 48 oranında arttırılmıştır. Motosikletler 6’ncı sınıf HGS abonesi olma şartı ile birinci sınıf ücretin yarısı ile otoyol ve boğaz köprüsü ücret toplama istasyonların geçiş yapmaya devam edecektir. Buna göre otoyollarda otomobil için en yakın mesafe ücreti 2,25 TL en uzak mesafe ücreti 20 TL Boğaz köprüleri ücreti ise 7 TL olarak belirlenmiştir.” şeklinde açıklama yaptı. 

Öte yandan Boğaz Köprülerindeki araç sınıfına göre geçiş ücretlerinin de KGM resmi sayfası olan www.kgm.gov.tr'den yayınlandığı bildirildi. Yap-işlet-devret sözleşmesi gereğince Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve İstanbul Kuzey Çevre Otoyolu ücretlerinde de artış olduğu saptandı. Yaşanan yüzde 20 artış sonrasında Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde otomobil geçiş ücretleri 11.95 TL oldu. 

YAYINLANAN TARİFE

Tarife şu şekilde açıklandı: Altıncı sınıf araçlar 8.35 TL, beşinci sınıf araçlar 93.20 TL, dördüncü sınıf araçlar 74.95 TL,  üçüncü sınıf araçlar 29.50 TL, ikinci sınıf araçlar 15.90 TL, Birinci sınıf araçlar 11.95 TL

İstanbul-Bursa-İzmir Otoyolu’nun Gebze-Orhangazi kesimi ve Osmangazi Köprüsü ile ilgili yaptığı açıklama ise şöyle: "Yap-işlet-devret uygulama sözleşmesi gereği uygulanmakta olan geçiş ücretlerinde yeni bir düzenleme yapılmış, otoyol ve otoyol geçiş ücretleri ortalama yüzde 20 oranında arttırılmış, Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti yüzde 26 oranında indirilmiştir. Buna göre Osmangazi Köprüsü geçiş ücreti 65.65 TL olarak belirlenmiştir'' denildi

 

Son Güncelleme: 01.01.2017 18:37
Anahtar Kelimeler:
OtoyolKöprüZam
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.