13 Ocak 2017 Cuma 15:12
Yeni müfredatta neler var? Yeni müfredatın işleyişi ve destek bilgileri

Günlerdir beklenen yeni müfredat açıklandı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, yeni mfradatın nasıl işleneceği konusunda gerekli açıklamayı yaptı. Milyonlarca öğrenci ve öğretmenin merakla beklediği yeni müfredat içeriği ve nasıl uygulanacağı konusunda son dakika gelişmeler yaşandı. Bakanlığın Başöğretmen Salonunda düzenlediği toplantı ile bilgi verdi. Taslak olarak açıklanan bilgiler de kapsamı çalışmalarında tamamlandığı belirtildi

YENİ MÜFREDATIN İŞLEYİŞİ

Toplantı salonunda Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın çarpıcı açıklamalrı oldu. Açıklamalrına müfredatın değişmesiyle sınavlarda bir değişiklik olup olamyacağı merak edilirken Yılmaz;   'Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren öğrencilerimiz 1., 5. ve 9. sınıf öğrencilerimiz yeni hazırlanmış müfredatla eğitime başlayacaklardır. Bu sene, gelecek sene ve hatta ondan sonraki takip eden sene de hiçbir öğrencimiz bu değişen müfredattan dolayı TEOG, YGS ve LYS sınavlarında herhangi bir farklılık olmayacaktır' dedi.

53 farklı dersin taslağını hazırlandığı açıklanırken, 10 Şubat'a kadar öenrileri de bekledikleri vurgulandı. 

GÜNCELLENEN ÖĞRETİM PROGRAMLARI AÇIKLAMASI

Başöğretmen salonunda düzenlenen toplantı ile açıklama yapan Yılmaz'ın konuşmalarının da satır başları şu şekilde sıralandı. Yılmaz'ın konuşmalarıdan satırbaşları olarak eğitime dair şu açıklamalar yapıldı. Yılmaz, "Bu programları bu aşamaya getirene kadar çok çalıştık. Taslak program görüşlere sunulmaya ve görüşler doğrultusunda iyileştirmeye hazır hale geldi. Hazırlanan program birer taslak. Nihai metinler değil. Kamuoyunun, paydaşlarımızın katkılarını alacağız. Ortak aklın süzgecinden geçirerek öğrencilerimizin önüne getireceğiz. 2017-2018 eğitim öğretim yılından itibaren de sınıflarımıza öğretmenlerimiz bu çerçevelere uygun olarak derslerini yürüteceklerdir. Önümüzdeki eğitim öğretim yılından itibaren öğrencilerimiz 1.,5. ve 9. sınıf öğrencilerimiz yeni hazırlanmış müfredatla eğitime başlayacaklardır. Bu sene, gelecek sene ve hatta ondan sonraki takip eden sene de hiçbir öğrencimiz bu değişen müfredattan dolayı TEOG, YGS ve LYS sınavlarında herhangi bir farklılık olmayacaktır. Dolayısıyla onları etkilemeyecektir" diye konuştu.

İNTERNET ADRESİNDE ASKIDA

172 sınıf düzeyi için 53 dersin taslak öğretim programının hazırlandığı açıklamasını beirten Yılmaz,  bugünden itibaren taslak programların 10 Şubat Cuma'ya kadar http://mufredat.meb.gov.tr sitesinden askıya çıkarıldığını söyledi. Ve askıya çıkarılan program hakkında da yorum ve incelemeler için sayfanın açık olduğu bilgisi verildi. İncele- tanı-eleştir şeklinde aktif olan linke tıkladığınızda karşınıza çıkan öğretim dereceleri ile ilgili de şöyle bir tanıtım yapıldı. 'Taslak öğretim programlarına ulaşmak için okul kademesini seçtikten sonra ilgili dersin adının üzerine tıklayınız.'

KISITLAMA OLMAKSIZIN GÖRÜŞLERE AÇIK

Görüş paylaşımlarında kısıtlama olmayacağını açıklaayn Yılmaz sözlerine şöyle devam etti. Yılmaz, "İletilen katkıları uzmanlar değerlendirip, taslak programa son halini vereceklerdir. 10 Şubat 2017 tarihinden sonra süreç, programların onaylanması süreci olacaktır. Onaylandıktan sonra da 2017-2018 eğitim öğretim yılında kullanılacak, eğitim materyallerinin hazırlanması ile birlikte bu süreç sona ermiş olacaktır. Eğitimde demokratikleşme deniyor işte eğitimde demokratikleşme budur, eğitimde çok görüşlülükse işte eğitimde çok görüşlülük yine budur. Tanımlama hakkına ters düşen ibareler, metinler, bölümler varsa bizlere iletirlerse bunlar ortadan çıkacaklardır. Bu askıya çıkarılan programlar içerisinde 172 sınıf düzeyi için 53 farklı dersin taslak öğretim programı hazırlanmıştır. Bunların arasında hayat bilgisi, matematik, Türkçe, bilişim teknolojileri, insan hakları ve yurttaşlık, felsefe, tarih, biyoloji, coğrafya, fizik, kimya, müzik, Türk kültür ve medeniyet tarihi var. Toplam 85 düzeyinde 19 farklı dersin öğretim programı ilköğretim için, 87 sınıf düzeyinde 34 farklı dersin öğretim programı ise ortaöğretim için hazırlanmıştır. Bunlardan ilk ve ortaöğretim din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri ise önümüzdeki dönemde kısa bir süre sonra onlar da askıya çıkarılacaktır. Ayrıca ortaokul ve ortaöğretim düzeyindeki seçmeli derslerin öğretim programlarını geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Bu programa binin üzerinde arkadaşımız katıldı onlara emekleri için teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 13.01.2017 15:33
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.