09 Ocak 2017 Pazartesi 13:45
Şubat’ta Atama Bekleyenlere Müjde! 30 Bin Öğretmen Ataması yapılacak

Binlerce öğretmen adayının büyük bir heyecanla bekledikleri Şubat Öğretmen Ataması ile ilgili müjdeli haber Milli Eğitim Bakanlığı’ndan(MEB) geldi. 2017 Şubat ayında yapılacağı duyurulan 30 Bin Öğretmen Ataması Başvuru tarihi açıklaması yapılmazken Branş Dağılımı ile ilgili detaylar belli olmaya başladığı edinilen bilgiler arasında. Mülakat sınavına göre yapılacak Sözleşmeli Öğretmen Atamaları için en çok ataması yapılacak branşların sınıf öğretmenliği, Din Kültürü ve Ahlak bilgisi ile yabancı dil branşlarında olacağı tahmin ediliyor. Milli Eğitim Bakanlığı'nın atamaların tarihini belirlemek için çalışmalarını yoğunlaştırdığı öğrenilirken, yapılması düşünülen 15 bin öğretmen atamasının Şubat ayında, 15 bininin de Ağustos ayında yapılması gündeme geldi. İhtiyacın artması halinde 30 bin öğretmenin tamamının Şubat ayında atanması da söz konusu olabilecek.

ŞUBAT’TA ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

Atama bekleyen öğretmen adaylarının bekledikleri 2017 Şubat Öğretmen Ataması için beklenen açıklama MEB’den gelirken,15 Temmuz sürecinde açığa alınan öğretmenlerden boşalan kadroları doldurmak amacıyla öğretmen ataması yapılacağı duyuruldu. Kadro dağılımında büyük çoğunluk okul öncesi ve yabancı dil branşlarında olacağı edinilen bilgiler arasında.

30 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı,15 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ terör örgütü ile ilişkisi olduğunu tespit ederek açığa aldığı ya da ihraç ettiği öğretmenlerden boş kalan kadrolara atama yapacağını duyurdu. Atamaların ihtiyaca göre iki seferde yapılması veya tamamının şubat ayında yapılması gündemdeki yerini korurken atama yapılacak sayının 30 Bin olacağı öğrenildi. 15 Bin'er olmak üzere iki aşamada yapılması düşünülen atamaların ihtiyaca göre tek aşamada Şubat ayında 30 Binin tamımı da yapılabilecek.

BAŞVURU TARİHİ AÇIKLANMADI

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Şubat ayında yapılacak atama bilgisi paylaşılırken atamalar için başvuru tarihi ile hangi branşlara atama yapılacağı bilgisi henüz paylaşılmadı. Şubat ayına sayılı günler kalması nedeniyle Şubat ataması başvuru tarihi ve branş dağılımının kısa bir süre içerisinde açıklanacağı tahmin ediliyor.

MÜLAKAT SINAVI İLE YAPILACAK

Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bulunan okullarda bulunan öğretmen açığını gidermek için yapılacak öğretmen alımlarının mülakatla ve sözleşmeli olarak yapılacağı öğrenildi. İlk defa Eylül ayında yapılan Şözleşmeli Öğretmen alımları yine KPSS’de puan sırasına göre başvurulacak. Sözleşmeli öğretmenlikte, belirlenecek illerde kurulacak sözlü sınav komisyonları tarafından yapılacak “mülakat”ta sözleşmeli öğretmenliğe atanma isteğinde bulunanlara en fazla 20 tercih hakkı verilecek. Adaylar başvurularında, tercihleri dışına atanmayı kabul edip etmediklerini de belirtecekler.  

EN ÇOK SINIF ÖĞRETMENLİĞİNE ATAMA YAPILACAK

Bu yıl zorunlu okul öncesi eğitime ve yabancı dil hazırlık sınıfı projelerine bu yıl pilot olarak geçmeyi amaçlıyor. En çok öğretmen alımının okul öncesi öğretmenliği ve yabancı dil alanlarından yapacak olup, sınıf öğretmenliği, din kültürü ve ahlak bilgisi, ilköğretim matematik, özel eğitim bölümleri en çok atama yapılacak alanlar olarak dikkat çekiyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.