04 Ocak 2017 Çarşamba 10:20
ÖSYS kılavuzu yayınlandı! 2017 YGS başvuruları bugün başlıyor

Üniversite sınavına girecek adayların sabırsızlıkla bekledikleri 2017 YGS Başvuruları bugün başlıyor. Başvurular ÖSYM tarafından dün açıklanan 2017 ÖSYS kılavuzunda belirtilen şartlara göre yapılacak. Bu yıl üniversite sınavlarında değişiklik yoluna giden ÖSYM, sınav soru sisteminde de değişik yaparak açık uçlu soru döneminin başlayacağını duyurdu. ÖSYM’nin 2017 ÖSYS Kılavuzu adayların erişimine açmasıyla YGS başvuruları 04 Ocak Çarşamba gününden itibaren AİS üzerinden yapılacak. Başvurular 18 Ocak tarihi saat 23.59’a kadar sürecek olup, YGS sınav ücretinin en son yatırma tarihi ise 19 Ocak olacak. 2017 YGS sınav tarihi ise 12 Mart Pazar.

ÖSYS YGS BAŞVURU KILAVUZU YAYINLANDI

Yüksek öğretime geçecek öğrenciler için sınav başvuru şartları ve kurallarının yer aldığı 2017 ÖSYS Başvuru kılavuzu dün (03 Ocak) yayınlandı. 2017-ÖSYS: Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Kılavuzunun içeriğinde adayların YGS ve LYS başvuruları sırasında faydalanabilecekleri; 2017-ÖSYS Aday Başvuru Formu, Sağlık Durumu/Engel Bilgi Formu, 2017- ÖSYS Başvuru Merkezleri, 2017- ÖSYS Okul veya Adres İline Göre Tercih Edilebilecek Yakın Sınav Merkezleri, 2017-ÖSYS Ortaöğretim Kurumları Kitapçığı yer alıyor. ÖSYS başvuru kılavuzuna ÖSYM’nin resmi internet sitesi http://osym.gov.tr/TR,12904/2017-osys--kilavuz-ve-basvuru-bilgileri.html internet adresinden ulaşılabilecek.

2017 YGS BAŞVURU VE SINAV TARİHLERİ AÇIKLANDI

Bu yıl yapılacak YGS sınavı başvuru tarihleri açıklandı. ÖSYM tarafından yayınlanan ÖSYS Kılavuzunda açıklanan tarihlere göre; 2017 YGS başvuruları 4 Ocak 2017'de başlayacak ve 18 Ocak 2017 tarihine kadar devam edecek. YGS sınavı 12 Mart 2017 Pazar günü gerçekleştirilecek. Bu aşamaların tamamlanmasının ardından ise LYS başvuru sürecine geçilecek. 2017 LYS başvuruları,  4 Nisan-17 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilebilecek. Olup LYS-4 oturumu 10 Haziran 2017'de, LYS-1 oturumu 11 Haziran 2017'de, LYS-2 oturumu 17 Haziran 2017'de, LYS-3 oturumu ise 18 Haziran 2017'de tarihlerinde gerçekleştirilecek.

YGS SINAV ÜCRETİ

Bu yıl sınava girecek olan adayların ödeyecekleri sınav ücreti YGS oturumu için 60 TL olarak bildirildi. 2017 LYS sınav ücreti ise, her bir oturum için 40 TL olacak. Diğer taraftan ek yerleştirmeler için ayrıca 15 TL ödeme yapılacak.

BAŞVURU YAPACAK ADAYLARIN ÖĞRENİM DURUMU ÖNEMLİ

ÖSYS kapsamında 2017 LYS ve 2017 YGS'ye başvuracak adayların aşağıdaki öğrenim durumlarından herhangi birine uymaları gerekiyor.

*2016-2017 öğretim yılında ortaöğretim kurumlarının (lise veya dengi okullar, açık öğretim liseleri) son sınıfında okumakta olan öğrenciler

*Ortaöğretim kurumlarının son sınıflarında beklemeli durumda bulunanlar

*Ortaöğrenimlerini yurt dışında tamamlayıp durumları yukarıdakilerden birine uyanlar

*Ortaöğretim kurumlarını bitirmiş olanlar

TÜM ADAYLAR YGS’YE GİRMEK ZORUNDALAR

Adaylar, ÖSYM tarafından yerleştirmesi yapılacak programlara veya özel yetenek sınavı ile öğrenci alan programlara girmek isteyen tüm öğrenciler mutlaka YGS sınavına girecekler. Fakat; TÜBİTAK’ın katıldığı Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında altın, gümüş, bronz madalya alanlar ile Uluslararası ISEF Proje Yarışması ve AB Genç Bilim Adamları Yarışmasına katılarak birincilik, ikincilik, üçüncülük ödülü alan adaylar, isterlerse kendi alanlarındaki yükseköğretim programlarına (burslu programlar hariç) sınavsız olarak kontenjan dışında ÖSYM tarafından yerleştirildiklerinden bu adayların YGS’ye girme zorunluluğu yoktur.

YGS BAŞVURUSU YAPMA

Bu yıl YGS başvurusu yapacak olan adayların öncelikle yapmaları gereken ÖSYM tarafından yayımlanan 2017-ÖSYS kılavuzunu incelemek olacak. İnternet üzerinden yayınlanan ve dağıtım ve satışı yapılmayacak ÖSYS Kılavuzunu adaylar ÖSYM'nin resmi internet sitesinden indirebilecekler.

ORTAÖĞRETİM SON SINIFTA OLANLAR KENDİ OKULLARINDA YAPACAK

2017 YGS başvurusu yapacak olan ortaöğretim kurumunun son sınıfında öğrenim gören adaylar, başvuru işlemlerini kendi okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden ve başvuru merkezlerinden yapabilecekler.

AİS KAYDI OLANLAR İNTERNETEN YAPACAK

Daha önce ÖSYS başvurusu yapmış ve ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi'nde (AİS) kaydı bulunan adaylar ise YGS başvurularını bireysel olarak "https://ais.osym.gov.tr" adresine girerek yapabilecekler.

SINAV ÜCRETİ BANKAYA YA DA İNTERNETTEN YATACAK

Başvurular sonrasında  yatırılması zorunlu olan YGS sınav ücreti ödemesini yapacak adaylar ise başvuru işleminin bitiminden sonra 2017 ÖSYS Kılavuzunda belirlenen bankalardan ya da ÖSYM AİS  sistemi üzerinden ödemelerini yaparak başvurularını tamamlayabilecekler. Ödeme yapmayan adayların başvuruları ise geçersiz sayılacaktır ve sınava giremeyecekler.

 2017-ÖSYS DEĞİŞİKLİKLER

SINAVSIZ GEÇİŞ KALDIRILDI

Yeni sistemde sınavsız geçiş uygulaması kaldırılırken, Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarından   mezun olanlar, ön lisans programlarına ek puanları ile yerleştirileceklerdir.

SINAV KURALLARI DEĞİŞTİ

Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlarda saat 14.15’ten sonra sınav binalarına alınmayacaklardır.

AÇIK UÇLU SORULAR SORULACAK

Yeni sistemde açık uçku soru tekniği geliyor. Uygulama ile LYS'lerde kısa cevaplı sorular yer alacaktır.

LYS 1’E MATEMATİK TESTİ EKLENDİ

LYS-1 oturumuna katılacak adaylar için, (Matematik Sınavı) Matematik Testi yer alacaktır.

AÇIKÖĞRETİM İÇİN PUAN TÜRÜ KONULDU

Açıköğretim önlisans/lisans programlarına da puan türü konulmuş olup puan türü programın örgün programdaki puan türü ile aynıdır.

ÖĞRETMENLİK BÖLÜMLERİ İÇİN BARAJ 240 BİN

Öğretmenlik programlarında baraj puan 240 bin olarak belirlenmekle birlikte, Öğretmenlik programlarının tamamı ve İlahiyat programı LYS ile öğrenci alacaktır. İbaresi konuldu.

2017 ÖSYS BAŞVURU KILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

Son Güncelleme: 05.01.2017 12:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat: Suç teşkil edecek, içerik ve yorumlardan doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.