MEB’den yeni proje: Hafızlık eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı, bu sene 17 imam hatip ortaokulunda yeni bir proje uygulayacak. Projeye göre derslerde haftada 9 saat Kuran öğrenimi alan öğrenciler, 6.sınıfta 1 sene eğitime ara vererek Diyanet’in açtığı kursta eğitim görecek.

MEB’den yeni proje: Hafızlık eğitimi

Milli Eğitim Bakanlığı, yeni projesinini uygulamaya koydu. Uygulamaya göre imam hatip ortaokullarında Din Öğretimi Genel Müdürlüğü’ne bağlı “Hafızlık Projesi” gerçekleştirilecek.

9 SAAT KURAN EĞİTİMİ

Sınıf içerisinden seçilecek belirli öğrenciler, yaz döneminde 1 aylık ön eğitim alacak ve yoğun bir eğitim görecek. 5.sınıfta okula kaydolan öğrencilere, diğer derslerin dışında Kuran-ı Kerim dersi de verilecek. Bu derslere sadece “Kari, ve Mukri” yani “Okuyucu ve Okutucu” öğretmenler girebilecek.

Hazırlık dönemini bitiren öğrenciler 5.sınıfın bahar ayında hafızlık yapmaya başlayacak.

HAFIZ PEKİŞTİRME DÖNEMİ

Öğrenciler 7.sınıfta eğitim görürken haftada 9’ar saat ek bir eğitimle Kuran dersleri alacak ve pekiştirme dönemine girecek. Bu süreçte diğer derslerden de ek öğrenim görecekler.

Uygulamanın amaçlarından biri de imam hatiplerin tarihinin tam olarak anlatılması ve yetiştirdiği insan modelinin benimsenmesi.

Proje dahilinde eğitim verecek olan imam hatip ortaokulları, belirlenecek olan kontenjana göre öğrenci alımı yapacak.

İMKANLAR SEFERBER EDİLECEK

Hafızlık eğitimi veren okullarda eğitim ve öğretimin geliştirilmesi için bütün imkanlardan faydanılması için çaba gösteren belediyeler, müftülükler, il ve kültür turizm müdürlükleri bu projeye tam destek verecek.

Eğitim döneminin yanı sıra yaz aylarında da öğrenim devam edecek. Yaklaşık 1 ay sürecek olan ek eğitimde Arapça dil öğrenimi dersi de olacak.

Projenin temel amaçlarından biri de, uygulama gerçekleştirilecek okullarda akademik başarıyı arttırmak ve proje imam hatip liselerini kazanmaları beklentisini güçlendirmek.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2017, 11:07
YORUM EKLE